Polski Chór Kameralny znów zaśpiewał w kościele zamkowym w Malborku. Niezwykły zespół w niezwykłym miejscu

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W finałowym utworze chórzyści użyli nietypowych instrumentów, czyli kieliszków z wodą.
W finałowym utworze chórzyści użyli nietypowych instrumentów, czyli kieliszków z wodą. Radosław Konczyński
Artyści Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis w sobotę (27 maja) po raz drugi wystąpili w kościele zamkowym w Malborku z koncertem „Nicolao Copernico Dedicatum”. W ten sposób Muzeum Zamkowe włączyło się w obchody Roku Mikołaja Kopernika.

Uczta melomana w zamku w Malborku za symboliczną złotówkę

Dwa koncerty z okazji obchodów 550 rocznicy urodzin i 480 rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika odbyły się tydzień po tygodniu w kościele Najświętszej Marii Panny na Zamku Wysokim w Muzeum Zamkowym w Malborku. W minioną sobotę (27 maja) melomani mogli tu po raz drugi spędzić wieczór na uczcie muzycznej, kupując bilet za symboliczną złotówkę. Oba koncerty zostały bowiem sfinansowane z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kościół na Zamku Wysokim funkcję sakralną pełnił do lat siedemdziesiątych XVIII wieku. Za czasów krzyżackich, gdy był najważniejszą świątynią państwa zakonnego, a potem w czasach polskich, gdy pieczę nad nim trzymali jezuici – rozbrzmiewał w nim śpiew chóralny. Współcześnie muzyka niezwykle rzadko płynie pod sklepienia odbudowane w drugiej dekadzie XXI wieku, co zrozumiałe, bo zabytkowe wnętrze pełni przede wszystkim funkcję muzealną. Dlatego też taką atrakcją dla melomanów były dwa koncerty Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis.

- Nazwa „muzeum” pochodzi od greckiego mouseionu, czyli świątyni muz. Zgodnie z historyczną nazwą, oddamy hołd liczniejszym muzom niż zwykle. Współcześnie widzimy w kościele elementy łączące różne okresy historyczne, które pozwalają nam niejako przenosić się w czasie i poznawać złożone dzieje tego miejsca. Taki również charakter będzie miał koncert, na który wybrano repertuar łączący utwory z bardzo różnych okresów. Życzę państwu, aby ten wieczór był ucztą dla zmysłów i pozwolił doświadczyć podróży w czasie i przestrzeni – mówiła przed drugim koncertem Agnieszka Kowalska, wicedyrektor ds. konserwatorsko-budowlanych w Muzeum Zamkowym w Malborku.

Od 45 lat Schola Cantorum Gedanensis jest ambasadorem polskiej kultury

W wyjątkowym miejscu wystąpił wyjątkowy zespół. Istniejący od 1978 roku Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, obecnie instytucja kultury miasta Gdańska, przez 45 lat koncertował prawie w całej Europie, w USA, Kanadzie, Japonii. Do dziś zaśpiewał 700 prawykonań utworów specjalnie dla niego napisanych. Nagrał ponad 80 płyt i został nagrodzony wieloma prestiżowymi nagrodami. Dyrektorem chóru jest profesor sztuk muzycznych, dr Jan Łukaszewski.

W związku z tym, że koncert jest dedykowany Mikołajowi Kopernikowi, dyrektor chóru zbudował taki repertuar, który nie będzie państwu próbował przekładać matematycznego i astronomicznego języka na język poezji czy na język muzyki, ale koncentruje się na tym wszystkim, co ewokuje myślenie (budzi skojarzenia – dop. red.) o gwiazdach, planetach, nieboskłonie – mówił Artur Matys, prowadzący sobotni koncert.

Podczas półtoragodzinnego wydarzenia można było usłyszeć utwory z różnych epok, ale dwa z nich bardzo nawiązywały do Mikołaja Kopernika. To „Cztery motety kopernikowskie” Tadeusza Zygfryda Kasserna ze słowami, które pochodzą z poematu religijnego Mikołaja Kopernika pt. „Septem sidera”.

Kopernik napisał go w języku łacińskim, a na polski przetłumaczył Jan Kasprowicz – wyjaśniał Artur Matys.

W ramach koncertu można też usłyszeć 3-częściową kantatę „Nicolao Copernico dedicatum” autorstwa Andrzeja Koszewskiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX w., mistrza chóralistyki, do tekstów Józefa Ratajczaka. Poemat inspirowany oryginalnymi cytatami z pism Kopernika przedstawia ruch ciał niebieskich.

Koncert Zakopower - Piaseczno

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie