Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak Pomorze walczyło o polskość. W Muzeum Zamkowym w Malborku odbył się koncert Darka Malejonka

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
O polskości Pomorza opowiada koncert, z którym w czwartkowy wieczór (12 października) w zamkowym Karwanie wystąpił Dariusz Malejonek i towarzyszący mu artyści. Wydarzenie wpisało się jeszcze w obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej.

Książka, płyta i koncert - „Jak skała na morzu! Polskość Pomorza”

„Jak skała na morzu! O polskości Pomorza” to projekt realizowany przez Towarzystwo Projektów Edukacyjnych i Muzeum Stutthof, a finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego pomysłodawcą jest Dariusz Malejonek - muzyk znany m.in. z zespołów Armia, 2Tm2,3 czy Arka Noego, lider Maleo Reggae Rockers.

Na projekt składają się film dokumentalny „Jak skała na morzu” w reżyserii Michała Szymanowicza, album autorstwa Lecha Zdrojewskiego, Przemysława Zielińskiego i Krzysztofa Kordy, oczywiście koncert i płyta z piosenkami, które można w trakcie niego usłyszeć.

- Projekt wędruje po Polsce półtora roku. W kilku miejscach już tego koncertu wysłuchałem i bardzo polecam, dlatego że to jest artystycznie wysmakowana produkcja, ale też opowiada tekstami, również oryginalnymi, tworzonymi specjalnie do tego projektu, o walce o polskość Pomorza. Pomorze było oderwane od Polski o jedno pokolenie dłużej i ta danina krwi była proporcjonalnie największa. Chcemy tę wiedzę na temat dramatycznych wysiłków trzymania się Polski przez Pomorze upowszechnić – mówił Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, w zamkowym Karwanie przed koncertem, który odbył się w czwartek (13 października).

Ten projekt "skupia i utrzymuje uwagę odbiorcy"

Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof, przyznał, że w przeszłości był sceptycznie nastawiony do tego typu przedsięwzięć, ale ten projekt odmienił jego punkt widzenia.

Pedagogika pamięci, w ogóle tak jak system edukacji, opiera się na trzech podstawowych zasadach. Po pierwsze, musimy mieć dobrze opracowany materiał historyczny. Po drugie, musimy umieć skupić i, po trzecie, utrzymać uwagę odbiorcy. Kiedyś moja koleżanka przysłała mi link do teledysku z komentarzem: „Tak można uczyć patriotyzmu”. Był to teledysk do piosenki śpiewanej przez Marikę, a skomponowanej przez Darka Malejonka „Idziemy w mrok”, do projektu, który był realizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki tej piosence zmieniłem zdanie o 180 stopni – powiedział w Karwanie Piotr Tarnowski.

Jego zdaniem, „Jak skała na morzu! O polskości Pomorza” to „pedagogicznie projekt kompletny, idzie za wiedzą, potrafi skupić i utrzymać uwagę odbiorcy”.

Skład muzyków zmienia się w zależności od miejsca koncertu. W Malborku Dariuszowi Malejonkowi towarzyszyli m.in. Marika (Marta Kosakowska), Barbara Pospieszalska, Kasia Malejonek, Mona. Każdy z uczestników wydarzenia otrzymał pamiątkowy album i płytę z piosenkami.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto