Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski. Bardzo dużo osób na kwarantannie. Policja prosi, żeby używać aplikacji

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Choć zdarzały się problemy techniczne z jej używaniem, policja przypomina, by osoby objęte kwarantanną korzystały ze specjalnej aplikacji.

Według stanu na 24 października ponad 1400 mieszkańców powiatu malborskiego objętych było kwarantanną domową. Dzień później - nieco ponad 1000. Policjantów w garnizonie Malbork jest ponad 100. Oczywiście realnie do skontrolowania jest kilkaset adresów. Ale i tak funkcjonariusze musieliby zajmować się głównie tym. Dlatego stworzono aplikację "Kwarantanna domowa", która jest obowiązkowa.

Obowiązkową 10-dniową kwarantanną obejmowane są osoby wjeżdżające do Polski z zagranicy oraz te, które miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem.

To bardzo ważne, by osoby objęte kwarantanną przestrzegały jej zasad. To m.in. od ich postawy i odpowiedzialności zależy, jak szybko uda nam się uporać z pandemią. W nadzorze nad poprawnym odbywaniem kwarantanny pomagają nam nowe technologie, które wykorzystujemy w naszej aplikacji – informował minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Aplikacja jest bezpłatna i bezpieczna. Można ją pobrać ze sklepów Google Play lub App Store.

Aplikacja "Kwarantanna domowa". Jak ją aktywować?

Osoba obejmowana obowiązkową kwarantanną wypełnia formularz lokalizacyjny. Deklaruje w nim miejsce odbywania kwarantanny i podaje swój numer telefonu. Dane trafiają do systemu, a później do aplikacji. W tym momencie (po dotarciu danych do systemu aplikacji) osoba objęta kwarantanną dostaje SMS-a z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji „Kwarantanna domowa”.

Otrzymanie SMS-a jest kluczowe. To znak, że dane są już w bazie i można rozpocząć korzystanie z aplikacji. Trzeba ją aktywować po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny. Jak to zrobić? To zależy od telefonu:

  • jeśli korzystacie z telefonu systemem Android - znajdziecie ją w sklepie Google Play;
  • jeśli Wasz smartfon to iOS, zajrzyjcie do App Store;
  • niezależnie od modelu telefonu, sklepy znajdziecie na jego pulpicie;
  • będąc w sklepie, w polu wyszukiwania wpiszcie nazwę aplikacji, czyli "Kwarantanna domowa". Po jej wyszukaniu kliknijcie w przycisk „Instaluj”;
  • czas na aktywację aplikacji - zrobicie to za pomocą numeru telefonu;
  • Wasze konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymacie w wiadomości SMS.

Zaraz po aktywacji aplikacji dostaniecie zadanie - zrobienie sobie zdjęcia („selfie”). Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne. Jest bardzo ważne. To do niego system będzie porównywał każde kolejne zdjęcie, które zrobicie w trakcie korzystania z aplikacji.

Działają geolokalizacja oraz system porównywania twarzy

Wykonanie pierwszego zadania to formalne rozpoczęcia korzystania z apki. Od tego momentu trzeba czekać na kolejne zadania. Zawsze są takie same – to prośby o zrobienie i przesłanie zdjęcia. Każdego dnia do wykonania będzie kilka takich zadań. SMS-y przyjdą o różnych porach.
Bardzo ważne: będąc na kwarantannie, trzeba telefon mieć cały czas przy sobie, pilnować, by był naładowany, a dźwięki niewyciszone. Trzeba też sprawdzać SMS-y.

W aplikacji wykorzystywana jest geolokalizacja oraz system porównywania twarzy. Dzięki nim wiadomo, że to

na pewno ta konkretna osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Na wykonanie zadania jest 20 minut. Brak reakcji w tym czasie to znak dla służb, by sprawdziły, czy osoba na kwarantannie nie łamie jej zasad. Wizyty policjantów można spodziewać się w dowolnym momencie kwarantanny. Aplikacja ich nie zastępuje, ale uzupełnia.

Call center w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku

Niedawno nadinsp. Andrzej Łapiński, komendant wojewódzki policji w Gdańsku, powołał do życia specjalne "call center", z którego młodzi policjanci dzwonią do osób objętych kwarantanną domową.

- Do tego zadania zostali skierowani młodzi policjanci czekający obecnie na szkolenie podstawowe. Funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku każdego dnia kontaktują się telefonicznie z osobami w kwarantannie i przypominają o obowiązku prawnym korzystania z darmowej aplikacji na telefony komórkowe. Przedstawiają możliwości, jakie niesie ze sobą używanie tego "narzędzia", podkreślają, że bardzo odciąża to policjantów, którzy prowadzą kontrole osób na kwarantannie - informuje KWP Gdańsk.

Niestety, zdarzają się problemy techniczne. W takiej sytuacji można dzwonić na specjalną infolinię - 22 165 57 44.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto