MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski. Szczepienia przeciwko COVID-19. Rusza rejestracja seniorów, a lista punktów z numerami telefonów

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
15 stycznia 2021 r. rusza proces rejestracji powszechnych szczepień przeciwko COVID-19. W pierwszej kolejności mogą rejestrować się seniorzy w wieku 80+ lat. W galerii powyżej przypominamy listę punktów szczepień w powiecie malborskim wraz z numerami telefonów, bo można zgłaszać się bezpośrednio do tych placówek.

Od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70 roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla tych grup zarejestrowanych seniorów.

3 sposoby rejestracji na szczepienia

  1. Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię - 989. Możesz to zrobić sam lub może Cię zapisać ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego.
  2. Zarejestruj się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną w Internetowym Koncie Pacjenta na platformie pacjent.gov.pl.
  3. Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień. Listę punktów w powiecie malborskim wraz numerami telefonów podajemy w galerii powyżej.

Także od 15 stycznia każdy, kto skończył 18 rok życia, będzie mógł zgłosić chęć zaszczepienia się, wypełniając formularz dostępna na www.gov.pl/szczepimysie.

Jeśli wypełnisz formularz, dostaniesz mejla z informacją o wystawieniu e-skierowania na szczepienie, gdy ruszy rejestracja dla Twojej grupy wiekowej lub zawodowej. Będziesz mógł zarejestrować się wtedy na konkretny termin.
Ważne! Zgłoszenie to nie to samo, co rejestracja. Rejestracja na konkretny termin będzie możliwa po tym, jak ruszą szczepienia dla Twojej grupy wiekowej lub zawodowej - można przeczytać na stronie rządowej.

Przypominamy etapy szczepień przeciwko COVID-19

Etap 1:

  • pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu,
  • osoby powyżej 60 roku życia w kolejności od najstarszych,
  • służby mundurowe (Żołnierze Wojska Polskiego, Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Gminnej i Miejskiej, Straży Pożarnej, pracownicy TOPR i GOPR, którzy biorą udział w działaniach przeciwpandemicznych oraz odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe),
  • nauczyciele.

Etap 2:

  • osoby w wieku poniżej 60 roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia,
  • osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, usług teleinformatycznych, poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, funkcjonariusze służb celno-skarbowych).

Etap 3:

  • przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Procedura szczepień krok po kroku

  1. Rejestracja
  2. Ustalenie terminu szczepienia - po dokonaniu rezerwacji wizyty pacjent otrzyma SMS z informacją o wskazanym miejscu i terminie szczepienia. Pacjent będzie od razu umawiany na 2 wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em.
  3. Podanie szczepionki - zgłoszenie się do wskazanego punktu szczepień w celu kwalifikacji przez lekarza, wykonania szczepienia oraz obserwacji pacjenta po szczepieniu. Kwalifikacji do szczepień przeciwko COVID-19 w każdym przypadku będzie dokonywał lekarz na podstawie przeprowadzonego badania oraz wywiadu z pacjentem, co zostanie udokumentowane w ankiecie i stosownej dokumentacji medycznej. Wyklucza się prowadzenie badania kwalifikacyjnego na zasadzie teleporady. Dla osób, które samodzielnie nie mogą dotrzeć na szczepienie, będzie możliwość podania szczepionki w miejscu zamieszkania przez wyznaczony do tego mobilny punkt szczepień.
  4. Podanie drugiej dawki szczepionki – bez konieczności ponownej rejestracji.
  5. Wydanie zaświadczenia o zaszczepieniu - pacjent otrzyma zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia.

Powiat malborski. "Zaszczepię się, bo...". Znane osoby namaw...

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto