Nasza Loteria

Przystanek rowerowy powstał w Kąciku w gminie Nowy Staw. Mała infrastruktura, ale duża sprawa dla lokalnej fundacji

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W Kąciku mieszka niespełna 50 osób. Nowe miejsce ma służyć również miłośnikom turystyki rowerowej, którzy będą mogli tu odpocząć w drodze.
W Kąciku mieszka niespełna 50 osób. Nowe miejsce ma służyć również miłośnikom turystyki rowerowej, którzy będą mogli tu odpocząć w drodze. materiały Fundacji Żuławski Kącik Twórczej Edukacji
„Aktywne Żuławy, przyjazne Żuławy – przystanek Kącik” to kolejny projekt zrealizowany przez Fundację Żuławski Kącik Twórczej Edukacji. Dzięki grantowi od Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. powstała infrastruktura dla rowerzystów.

Pozyskali grant i „wzmocnili swoje otoczenie” w Kąciku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. po raz piąty ogłosiły program grantowy „Wzmocnij swoje otoczenie”. Złożonych zostało ponad 1100 wniosków, a dofinansowanie przyznano na 215. Wśród laureatów znalazła się Fundacja Żuławski Kącik Twórczej Edukacji, która otrzymała 19,5 tys. zł na projekt „Aktywne Żuławy, przyjazne Żuławy – przystanek Kącik”.

W tej niewielkiej miejscowości w gminie Nowy Staw powstało już miejsce odpoczynku dla rowerzystów ze stacją ładowania rowerów elektrycznych oraz telefonów komórkowych, stacją naprawy rowerów, są stojaki rowerowe i tablica informująca o ciekawych miejscach wartych odwiedzenia w pobliżu przystanku rowerowego.

Dziękujemy mieszkańcom, którzy zaangażowali się w pracę związaną z utworzeniem tego miejsca. Mamy nadzieję, że będzie ono nie tylko miejscem ich spotkań, ale również przyczyni się do szerszej turystyki rowerowej w regionie. Poza przystankiem rowerowym można podziwiać również ceramiczne numery na domach mieszkańców sołectwa, które to mieszkańcy wykonali samodzielnie – informuje Magdalena Wenta-Schulz, prezes Fundacji Żuławski Kącik Twórczej Edukacji.

Ceramiczne numery powstały w ramach innego projektu, na którego realizację fundacja pozyskała w tym roku dofinansowanie z Funduszu Akumulator Społeczny. Prezes stara się wykorzystywać każdą okazję do zdobycia środków zewnętrznych. Dzięki temu na przykład w lutym br. w Kąciku odbył się warsztat przyrodniczy i ceramiczny „Strzygi i sowy. Legendy, mary i czary...” w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Ochrony Sów Owl Conservation Association – przedsięwzięcie dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

ZOBACZ TEŻ: Strażacy i terytorialsi z malborskiego batalionu ćwiczyli w lesie w gminie Nowy Staw

Własna pracownia zamiast pracy na etacie. W Kąciku powstaje piękna ceramika

Prezes fundacji jest dobrze znana mieszkańcom gminy Nowy Staw, a także już szerzej w powiecie malborskim dzięki swojej działalności artystycznej i edukacyjnej. Od dwóch lat prowadzi zyskującą coraz większą popularność pracownię Ceramika z Kącika. Zaadaptowała na ten cel część domu typu holenderskiego, która dawniej była oborą.

Pracownia powstała z potrzeby redukcji znacznej ilości stresu, który gromadził się podczas pracy na etacie. Wielka pasja i wytrwałe dążenie do celu sprawiło, że dziś mogę zajmować się ceramiką jako głównym i najważniejszym zajęciem mojego obecnego życia – podkreśla pani Magdalena. - Nie tylko wytwarzanie przedmiotów z gliny daje mi poczucie wielkiej radości, ale i edukacja różnych grup społecznych, dzieci, dorosłych, seniorów oraz osób niepełnosprawnych.

Podczas warsztatów rękodzieła artystycznego, które odbywają się w Kąciku, można nie tylko zrelaksować się i nauczyć różnych metod pracy nie tylko z gliną, ale również zaczerpnąć oddechu w ogrodzie, który znajduje się przy pracowni. Na terenie działki o powierzchni 3 tysięcy metrów kw. znajduje się zarybiony staw, szklarnia o powierzchni 60 m kw., warzywnik o powierzchni około 200 m kw. oraz ogród z licznymi gatunkami roślin ozdobnych, bylin, krzewów, drzew (ponad 100 gatunków).

Z tym miejscem prezes fundacji i właścicielka pracowni wiąże ambitne plany. Chciałaby stworzyć zagrodę edukacyjno-przyrodniczą z ogrodem sensorycznym, który będzie stymulował pięć zmysłów człowieka. Widzi w niej m.in. duże hotele dla owadów, budki lęgowe dla ptaków czy warzywnik permakulturowy, czyli prowadzony w 100 procentach w zgodzie z naturą. Nad stawem miałby powstać pomost oraz stanowiska do nauki wędkowania dla najmłodszych oraz osób z niepełnosprawnościami, w tym osób na wózkach inwalidzkich.

Takie osoby już wędkują u nas, jednak chcemy maksymalnie ułatwić im możliwość korzystania ze stawu bez żadnych barier architektonicznych – wyjaśnia pani Magdalena.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Inwestycje w powiecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto