MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rada Miasta Malborka wciąż w niepełnym składzie. Z trzech zwolnionych mandatów oficjalnie obsadzony jeden. Kto go obejmie?

Anna Szade
Anna Szade
Bożena Piątkowska podczas inauguracyjnej sesji Rady Miasta siedziała wśród publiczności.
Bożena Piątkowska podczas inauguracyjnej sesji Rady Miasta siedziała wśród publiczności. Radosław Konczyński
Wywalczone w kwietniu trzy mandaty radnych miejskich w Malborku zostały wygaszone, przez co Rada Miasta jest na razie 18, a nie 21-osobowa. Na razie komisarz wyborczy w Gdańsku II zdecydował o obsadzeniu jednego wolnego miejsca. To już pewne, że do samorządowych ław wraca Bożena Piątkowska, dla której będzie to ósma kadencja.

Marek Charzewski został radnym i mandat stracił po wyborach na burmistrza

Nie wszyscy, którzy zabiegali o przychylność malborskich wyborców, mimo otrzymania mandatów radnych miejskich zdecydowali się na inną samorządową drogę.

Marek Charzewski walczył i o miejsce w Radzie Miasta Malborka, i o fotel burmistrza. Radnym został, a w drugiej turze mieszkańcy powierzyli mu stery miasta, przez co już 21 kwietnia wygasł jego mandat radnego.
Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, funkcji wójta oraz jego zastępcy nie można łączyć z funkcją włodarza lub jego zastępcy w innej gminie, członkostwem w organach jednostek samorządu terytorialnego, w tym w gminie, w której jest wójtem lub zastępcą wójta, a także z zatrudnieniem w administracji rządowej i mandatem posła lub senatora.

O wygaśnięciu mandatu radnego mówi art. 383 kodeksu wyborczego. W paragrafie 1 wyliczone zostały przypadki, w których to następuje:

  1. śmierci
  2. utraty prawa wybieralności lub nieposiadania go w dniu wyborów;
  3. odmowy złożenia ślubowania;
  4. pisemnego zrzeczenia się mandatu;
  5. naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z wykonywaniem określonych w odrębnych przepisach funkcji lub działalności;
  6. objęcia urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej;
  7. wyboru na wójta, posła na Sejm, senatora albo posła do Parlamentu Europejskiego;
  8. niezłożenia w terminach określonych w odrębnych przepisach oświadczenia o swoim stanie majątkowym.

Wiceburmistrz Malborka jeden dzień był radnym-seniorem

Jan Tadeusz Wilk 6 maja pojawił się na inaugurującej dziewiątą kadencję Rady Miasta w charakterze radnego-seniora i otwierał posiedzenie. Złożył też ślubowanie, ale od razu było wiadomo, że miejsca w samorządowej ławie nie zagrzeje. 7 maja burmistrz Marek Charzewski wydał zarządzenie, którym powołał Jana Tadeusza Wilka na swojego pierwszego zastępcę, a świeżo upieczony wiceburmistrz pisemnie zrzekł się mandatu radnego.

Potwierdził to w wydanym postanowieniu komisarz wyborczy w Gdańsk II, który z dniem 7 maja mandat Wilka wygasił.

Wicestarosta nie może być radnym miejskim, więc zrzekł się mandatu

Kolejnym byłym malborskim radnym jest Dariusz Rowiński. 6 maja złożył ślubowanie, brał udział w sesji i decydował o składzie prezydium Rady Miasta. Tego samego dnia Rada Powiatu Malborskiego powierzyła mu funkcję wicestarosty.

Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym, członkostwa w Zarządzie Powiatu nie można łączyć z:

  • członkostwem w organie miasta, gminy i województwa;
  • zatrudnieniem w administracji rządowej;
  • mandatem posła lub senatora;
  • z funkcją przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady Powiatu.

I w tym przypadku nowy wicestarosta malborski musiał opuścić Radę Miasta Malborka.

Stwierdza się wygaśnięcie z dniem 9 maja 2024 r. mandatu radnego wybranego do Rady Miasta Malborka w okręgu wyborczym nr 2 z listy nr 5 - KKW Koalicja Obywatelska, z powodu pisemnego zrzeczenia się mandatu. Radnym, którego mandat wygasł jest Dariusz Ryszard Rowiński – ogłosił w postanowieniu Rafał Terlecki.

Kto zasiądzie w Radzie Miasta? To decyzja komisarza wyborczego

W ten sposób zamiast 21-osobowej, Rada Miasta stała się 18-osobowa. To stan tymczasowy, bo prawo przewiduje, by mandat objęli kandydaci z tych samych list wyborczych, którzy otrzymali kolejno największą liczbę głosów. Jedno takie postanowienie komisarz wyborczy już opublikował.

Postanawia się o wstąpieniu na wakujący mandat w okręgu wyborczym nr 2, właściwym dla wyboru Rady Miasta Malborka. Mandat obejmuje Bożena Helena Piątkowska – kandydatka z listy nr 13 KWW Marka Charzewskiego, która w wyborach przeprowadzonych w dniu 7 kwietnia 2024 r. uzyskała kolejno największą liczbę głosów, a nie utraciła prawa wybieralności oraz nie zrzekła się pierwszeństwa do objęcia mandatu – czytamy w opublikowanym postanowieniu.

Bożena Piątkowska w miejskim samorządzie nie jest osobą anonimową. Po raz pierwszy została wybrana w 1994 r. na radną drugiej kadencji Rady Miasta. W obecnym składzie będzie więc najbardziej doświadczoną radną gdy tylko złoży ślubowanie.
Długi staż, choć o dwie kadencje krótszy, mają jeszcze radni: Wioletta Klepacka i Jacek Markowski, przewodniczący Rady Miasta, którzy rozpoczęli właśnie szóstą kadencję.

Nieoficjalnie, bo postanowienia komisarza wyborczego jeszcze w tej sprawie nie ogłoszono, mandat zwolniony przez Jana Tadeusza Wilka, który startował z KWW Marka Charzewskiego ma przypaść Bartoszowi Pyszowi. Natomiast miejsce Dariusza Rowińskiego z KWW Koalicja Obywatelska ma zająć Jarosław Wodziński. Obydwaj to debiutanci w samorządowych ławach.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto