Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnik z gminy Malbork zwycięzcą ogólnopolskiego konkursu. Sukces przyniósł mu czarny czosnek

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Tomasz Kapuściński, rolnik z powiatu malborskiego, został doceniony w 23 edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Sposób na Sukces". Nagrodę odebrał na Zamku Królewskim w Warszawie za czarny czosnek.

Rolnik z gminy Malbork z nagrodą za czarny czosnek

Głównym organizatorem dorocznego konkursu „Sposób na Sukces” jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Jego celem jest nagrodzenie działań kreujących przedsiębiorczość na obszarach wiejskich. W 23 edycji Rada Konkursu wyłoniła 13 laureatów oraz przyznała 8 wyróżnień. Wręczenie nagród odbyło się w miniony poniedziałek (20 listopada) podczas gali finałowej na Zamku Królewskim w Warszawie.

ZOBACZ TEŻ: Żuławski Piknik Rodzinny na Szwedzkiej w gminie Malbork

Wśród nagrodzonych znalazł się Tomasz Kapuściński, rolnik z Kamienicy w gminie Malbork, który zajął 1 miejsce w kategorii indywidualnej, z czym wiązała się nagroda finansowa w wysokości 7 tys. zł. Mieszkaniec powiatu malborskiego, jako jedyny przedstawiciel województwa pomorskiego wśród finalistów, został doceniony za przedsięwzięcie pt. „Czarna strona zdrowia”. Za tą nazwą kryje się nowatorskie podejście do uprawy czosnku.

Znaleźliśmy patent na to. Zwykły czosnek, który uprawiamy w swoim gospodarstwie, wkładamy do maszyny i przez 198 godzin on jest w temperaturze 80 stopni i 80 procent wilgotności. Pod wpływem temperatury tak jakby się przypieka. Cukry, które się w nim znajdują, karmelizują się, dlatego w środku jest czarny – wyjaśniał pan Tomasz niedawno przed kamerą „Agrobiznesu” TVP.

Jak dodaje rolnik z Kamienicy, tak przygotowany czosnek – mówiąc wprost - nie śmierdzi i smakuje wręcz jak lukrecja. Furorę robił podczas tegorocznych targów w Starym Polu i Lubaniu. Zajadały się nim zarówno dzieci, jak i dorośli. Od dawien dawna czosnek uznaje się za bardzo zdrowe warzywo i naturalny antybiotyk. Problem w tym, że odstraszać od jego spożywania może obawa przed usłyszeniem, że „zioniemy czosnkiem”. Proces karmelizacji rozwiązuje ten problem.

Tomasz Kapuściński uprawia czosnek na areale 2 hektarów.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto