Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W zamku w Malborku odbył się pokaz mody. W Wielkim Refektarzu bursztyn w roli głównej

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W Muzeum Zamkowym w Malborku w sobotni wieczór (26 sierpnia) moda połączyła się z historią. W Wielkim Refektarzu na Zamku Średnim, gdzie w średniowieczu wielcy mistrzowie krzyżaccy urządzali uczty słynne na całą Europę, odbył się pokaz mody z bursztynem w roli głównej.

Bursztyn w Muzeum Zamkowym. Magia na pokazie mody

Bursztyn jest związany z Muzeum Zamkowym w Malborku od początku tej instytucji, czyli od 1961 roku. Od tamtej pory tworzona jest kolekcja, dzisiaj uznawana za jedną z największych i najpiękniejszych na świecie. Eksponaty można podziwiać na wystawie stałej „Bursztynowe konteksty”.

Naturalne więc zdało się, że zamek w Malborku warto w tym roku połączyć z wciąż nowym wydarzeniem na Pomorzu, jakim jest Ogólnopolski Konkurs Modowy „Czarne na białym” im. Jagody Komorowskiej dla młodych projektantów. Po raz drugi został zorganizowany przez Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Mydlarskiego w Gdańsku oraz Ogólnokształcące Liceum Programów Indywidualnych im. adm. Józefa Unruga w Gdańsku. W tej edycji myślą przewodnią była „Magia bursztynu w modzie”. Finał tego przedsięwzięcia, skierowanego do uczniów szkół średnich – ogólnokształcących i artystycznych, odbył się w czerwcu br. w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku.

Pokaz w Wielkim Refektarzu. Fenomen natury i kultury

Właśnie m.in. prace nagrodzone w ogólnopolskim konkursie mogła zobaczyć publiczność podczas pokazu mody, który odbył się w sobotę wieczorem (26 sierpnia) w Wielkim Refektarzu na Zamku Średnim w Muzeum Zamkowym w Malborku.

Organizatorami pokazu mody i sztuki użytkowej „Bursztyn. Fenomen natury i kultury” były Muzeum Zamkowe w Malborku, Fundacja OKO-LICE KULTURY i Pomorska Fundacja Ochrony Zabytków Notabene. Oprócz projektów konkursowych zaprezentowane zostały ubrania z kolekcji Magdaleny Arłukiewicz, do których bursztynowe dodatki stanowiła biżuteria zaprojektowana przez Aleksandra Glińskiego. Przedstawiona została także kolekcja ubrań Barbary Piekut (biżuteria Chilli Ireneusz Glaza).

Bardzo cieszymy się, że zostaliśmy zaproszeni. Malbork to miejsce niezwykłe, to nasze dziedzictwo, to bursztynowy szlak, to żywa historia, która wciąż tu się odradza, a nasza obecność związana jest nie tylko z prezentacją kolekcji modowej Magdaleny, ale także z prezentacją projektu, który promuje młode talenty. Jest to autorski projekt Magdaleny, aby stworzyć ogólnopolskie forum promocji młodych talentów w formie konkursu – mówi Jadwiga Możdżer, która prowadziła pokaz mody w Wielkim Refektarzu, na co dzień aktorka, scenarzystka, ale też nauczycielka w Liceum Sztuk Plastycznych w Gdańsku.

Zresztą Magdalena Arłukiewicz oprócz tego, że jest projektantką prezentującą swoje kolekcje na całym świecie, również uczy w tej gdańskiej szkole projektowania ubioru i historii i jest wicedyrektorem placówki.

Ta moja kolekcja, która była pokazywana w zamku, jest inspirowana klasyką i połączona z biżuterią Aleksandra Gliwińskiego. My współpracujemy od 20 lat. Natomiast kolekcję konkursową pokazaliśmy przy okazji; pierwsza edycja konkursu była inspirowana Malczewskim, teraz bursztynem, dlatego że wszyscy pochodzimy z Gdańska – mówi Magdalena Arłukiewicz.

W rolę modelek wcieliły się uczennice Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku. Prezentowały się przy muzyce renesansowej i barokowej dzięki zespołowi Ryszarda Skotnickiego, który grał na żywo.

- Myślę, że wielkim mistrzom nie śniło się, że w tym jednym z najpiękniejszych wnętrz średniowiecznej Europy może odbyć się taka impreza. Myślę, że dużo wrażeń i fantastycznych wspomnień wszyscy państwo z tego miejsca wyniesiecie. Kończę swoją karierę w zamku. Zamek to moja miłość; moja praca to moja pasja, ale niestety wszystko się kiedyś kończy. Dawałam z siebie wszystko, co potrafiłam, starałam się robić to jak najlepiej. To, co się udało, było fantastyczne i za to wszystko dziękuję: wszystkim pracownikom, wszystkim osobom, które towarzyszyły mi w tej drodze zawodowej – mówiła Beata Stawarska, wicedyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku ds. organizacji i marketingu, która wkrótce przechodzi na emeryturę.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto