Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa na 100-lecie orionistów do obejrzenia w kościele św. Jana Chrzciciela w Malborku

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W kościele św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście w Malborku można oglądać wystawę nt. stuletniej historii Zgromadzenia Zakonnego Księży Orionistów w Polsce.
W kościele św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście w Malborku można oglądać wystawę nt. stuletniej historii Zgromadzenia Zakonnego Księży Orionistów w Polsce. Radosław Konczyński
W roku obchodów 100-lecia orionistów w Polsce do kościoła św. Jana Chrzciciela w Malborku trafiła wystawa poświęcona temu zgromadzeniu. Można również przysiąść na kościelnej ławce i obejrzeć film specjalnie przygotowany na jubileusz.

Wystawa w kościele św. Jana Chrzciciela w Malborku. Trwa jubileuszowy rok dla orionistów

Działalność Zgromadzenia Zakonnego Księży Orionistów rozpoczęła się w Polsce w 1923 roku w Zduńskiej Woli wraz z przybyciem z Włoch ks. Aleksandra Chwiłowicza, przysłanego w tym celu przez ks. Alojzego Orione. W Malborku orioniści od 1957 roku prowadzą parafię św. Jana Chrzciciela, a około 40 lat później objęli również parafię Zesłania Ducha Świętego w Malborku.

Do kościoła na Starym Mieście trafiła niedawno wystawa pt. „Czyńcie dobro zawsze. Czyńcie dobro wszystkim. Zła nigdy i nikomu” przygotowana przez orionistów i Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola przy dofinansowaniu z Funduszu Patriotycznego. Historia zgromadzenia w Polsce została ukazana za pomocą zdjęć pochodzących ze zbiorów Archiwum Księży Orionistów oraz zduńskowolskiego muzeum.

Częścią ekspozycji jest również film specjalnie przygotowany na 100-lecie. Można się z niego dowiedzieć, kim są orioniści, jaką dokładnie działalność prowadzą, ale też... jak ich odróżnić od innych księży. Wypowiadają się nie tylko duchowni, ale parafianie (także z Malborka) i podopieczni.

Zgromadzenie  Zakonne Księży Orionistów w Polsce prowadzi:

  • 11 parafii (9 w naszym kraju i 2 na Białorusi),
  • 4 domy rekolekcyjne,
  • Hospicjum Opatrzności Bożej w Wołominie,
  • Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Łaźniewie,
  • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Warszawie (jego dyrektorem był m.in. ksiądz Leszek Kromka, obecny proboszcz na Piaskach),
  • Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych w Izbicy Kujawskiej,
  • Niepubliczne Przedszkole i Żłobek „Trampolina” w Henrykowie (k. Zduńskiej Woli),
  • Schronisko dla Bezdomnych Don Orione w Czarnej,
  • Dom Miłosierdzia w Łahiszynie na Białorusi.

CZYTAJ TEŻ: W parafii Zesłania Ducha Świętego w Malborku uchodźcy znaleźli drugi dom

Działalność bieżącą w zakresie pomocy osobom chorym, niepełnosprawnym, znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, wykluczonym społecznie i zagrożonym wykluczeniem zgromadzenie realizuje poprzez swoją Fundację Księdza Orione Czyńmy Dobro.

Dzięki ofiarności darczyńców możemy pokrywać koszty leczenia i rehabilitacji. Każda nawet najmniejsza wpłata, czy też przekazany 1 procent podatku to ogromna szansa dla każdego z naszych podopiecznych. Docieramy do potrzebujących w Polsce, na Białorusi, na Ukrainie, w Syrii oraz w Afryce: Kenii, Mozambiku i Madagaskarze – informują orioniści.

Z kolei celem Fundacji Iskry Bożej Opatrzności jest wspieranie dzieła ewangelizacyjnego. Orioniści założyli też Stowarzyszenie „Trampolina dla Polski” na rzecz pomocy pokrzywdzonym przestępstwem.

Powstała książka na temat kościoła św. Jana Chrzciciela w Malborku

Wystawa, którą można oglądać w kościele św. Jana Chrzciciela, jest kolejnym punktem malborskich obchodów 100-lecia orionistów w Polsce. Przypomnijmy, że w czerwcu w Ośrodku Konferencyjnym Karwan w Muzeum Zamkowym odbyła się konferencja na ten temat, połączona z promocją książki „Wiara, Historia, Świątynia. Kościół parafialny św. Jana Chrzciciela w Malborku”. Autorami publikacji są: ks. dr Michał Szwemin (ekonom wspólnoty zakonnej w Malborku, koordynator odpowiedzialny za renowację świątyni), Dorota Śliwińska, Bernard Jesionowski, Bartłomiej Butryn.

W książce przedstawiona została burzliwa historia świątyni „przy zamku”, a także współczesność, która w ostatnich latach wiąże się m.in. z ratowaniem sklepień budowli. Prace są kontynuowane w 2023 roku dzięki kolejnej dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Publikację można kupić w kościelnym sklepiku za 30 zł.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto