Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa o Gedanii stanie przy zamku w Malborku. Będzie ją można oglądać do 10 września

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Recenzję naukową do wystawy o Gedanii przygotował Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.
Recenzję naukową do wystawy o Gedanii przygotował Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku. materiały IPN Oddział w Gdańsku
Turyści i mieszkańcy Malborka w najbliższych dniach będą mogli obejrzeć wystawę plenerową „Z miłości do sportu. Z dumy bycia Polakiem”. Ekspozycja stanie na pl. 60-lecia Muzeum Zamkowego w Malborku jako nawiązanie do 84 rocznicy wybuchy II wojny światowej.

Gedania - klub przedwojennych polskich patriotów

Wystawa „Z miłości do sportu. Z dumy bycia Polakiem” została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej na setną rocznicę utworzenia Klubu Sportowego Gedania Gdańsk, która przypadała rok temu.

- 15 września 1922 roku w Gdańsku, na bazie sekcji piłkarskiej działającej przy Polskim Towarzystwie Gimnastycznym Sokół powstał wielosekcyjny polski klub sportowy Gedania. Początkowo miał się nazywać „Polonia”, jednak niemieckie władze miasta nie zgodziły się na to. Gedania nie budziła takich sprzeciwów i została przyjęta za oficjalną nazwę – informuje Katarzyna Lisiecka z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku, autorka ekspozycji.

Na wystawie plenerowej będzie można się zapoznać z całą historią Gedanii, w tym okresem międzywojennym, gdy jej sportowcy osiągali sukcesy zarówno na terenie Wolnego Miasta Gdańsk, jak i w mistrzostwach Polski.

Po wybuchu II wojny światowej władze niemieckie doprowadziły do zawieszenia działalności klubu, a liczni jego członkowie zostali poddani represjom. Starszy sierżant Wojciech Najsarek poległ w obronie Westerplatte, czterech członków klubu broniło Poczty Polskiej w Gdańsku, w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Stutthof zostało zamordowanych kolejnych dwudziestu. Henryk Kopecki, prezes klubu, oraz, Konrad Zdrojewski i Władysław Dębowski, wiceprezesi, zostali przez Niemców rozstrzelani – wyjaśnia Katarzyna Lisiecka.

W latach 1939–1945 zginęło 75 członków Gedanii. W 1945 r. odrodziła się jako Klub Sportowy Gedania. W 1987 r. połączyła się z MOSiR-em Gdańsk, a w 2003 r. doszło do kolejnej fuzji - z Flotyllą Gdańsk. Działalność klubu ograniczyła się do trzech dyscyplin: wioślarstwa, piłki nożnej oraz siatkówki.

Ekspozycja o Gedanii do obejrzenia kasach malborskiego zamku

Wernisaż wystawy „Z miłości do sportu. Z dumy bycia Polakiem” odbył się 15 września 2022 roku w Gdańsku, podczas obchodów rocznicy utworzenia KS Gedania. Ekspozycja składa się z 33 paneli, wzbogacają ją unikalne, pokolorowane zdjęcia Gedanistów. Katarzyna Lisiecka przygotowała projekt graficzny i wykonała renowację zdjęć. Autorką rysunków jest Eliza Lisiecka. Za korektę językową i plastyczną odpowiadała Katarzyna Rolbiecka. Natomiast recenzję naukową przygotował dr hab. Janusz Trupinda, ekspert w dziedzinie historii Gedanii, autor książki "Ks Gedania - klub gdańskich Polaków 1922-1953".

Jak wiadomo, Janusz Trupinda na co dzień jest dyrektorem Muzeum Zamkowego w Malborku. Właśnie na terenie malborskiego zamku wystawę o Gedanii będzie można oglądać od 1 do 10 września na pl. 60-lecia Muzeum Zamkowego, czyli przy kasach biletowych.

ZOBACZ TEŻ: W zamku w Malborku odbył się pokaz mody. W Wielkim Refektarzu bursztyn w roli głównej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto