Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbiórka elektrośmieci i tekstyliów w Malborku. Można je przynosić do Zespołu Szkół Technicznych

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Zespół Szkół Technicznych w Malborku bierze udział w projekcie Fundacji Odzyskaj Środowisko, którego celem jest zbiórka zużytych elektrośmieci oraz tekstyliów. Dzięki temu, że mieszkańcy oddadzą te odpady, szkole zostaną przekazane środki finansowe.

Zbiórka elektroodpadów w Malborku. Co można przynieść?

Zbiórki elektrośmieci i zużytych tekstyliów organizowane są przez Fundację Odzyskaj Środowisko we współpracy z profesjonalnymi zakładami przetwarzania MB Recycling i Maya Victory. Taka akcja odbędzie się w Zespole Szkół Technicznych w Malborku. Od 26 lutego do 4 marca w placówce przy pl. Narutowicza mieszkańcy będą mogli oddawać małogabarytowe elektroodpady, np. tostery, suszarki, zabawki elektroniczne czy telefony komórkowe, ale też duże zużyte sprzęty: lodówki, pralki, telewizory. Kontener będzie się znajdował na dziedzińcu szkoły.

- Zapraszam wszystkich mieszkańców Malborka do włączenia się w zbiórkę. Elektryczne śmieci zawierają w sobie niebezpieczne substancje, które zagrażają środowisku naturalnemu, ale mogą zagrozić również naszemu zdrowiu, dlatego ich miejsce jest w profesjonalnych zakładach przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dzięki temu, że elektroodpady trafią do recyklingu, można z nich odzyskać metale żelazne, metale nieżelazne, tworzywa sztuczne oraz metale szlachetne. Jest to ważny krok w kierunku gospodarki cyrkularnej – wyjaśnia Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

CZYTAJ TEŻ: Dzień Otwarty 2023 w Zespole Szkół Technicznych w Malborku

Oprócz elektrycznych śmieci zbiórka obejmuje także tekstylia, które powinny być w odpowiednim stanie: suche, czyste bez śladów zanieczyszczeń zewnętrznych. Oddać można klasyczne tekstylia, ale również firany, obrusy, pościel, obuwie, a nawet zabawki. Warto pamiętać o właściwym zabezpieczeniu oddawanych rzeczy, np. za pomocą kartonów.

Według badań rocznie na świecie produkuje się aż 62 miliony ton odzieży, z czego 20 proc. nigdy się nie sprzedaje. Gros ubrań trafia na pustynię Atakama, tworząc olbrzymie hałdy śmieci. Alternatywą jest ich przetworzenie i zawrócenie na rynek – tłumaczy Kinga Rodkiewicz.

Więcej informacji o zbiórkach można znaleźć na stronie internetowej Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto