Nasza Loteria

"Darmowy listopad" w zamkach w Malborku, Sztumie i Kwidzynie. Muzeum Zamkowe ponownie w akcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Malbork przez 315 lat był rezydencją królów polskich.
Malbork przez 315 lat był rezydencją królów polskich. Radosław Konczyński
Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza do swojej głównej siedziby oraz oddziałów w Kwidzynie i Sztumie na „Darmowy listopad 2023 w rezydencjach królewskich”. Siłą rzeczy, to jedyne pomorskie muzeum, które bierze udział w akcji MKiDN w nawiązaniu do faktu, że Malbork przez ponad 300 lat był siedzibą władców Polski.

"Darmowy listopad" w zamku Malbork. Zwiedzanie, prelekcja, lekcje muzealne

W listopadzie zamek w Malborku będzie można zwiedzić na podstawie bezpłatnych biletów wstępu, które będą do pobrania w kasach od 31 października. Ale uwaga, zgodnie z regulaminem Muzeum Zamkowego zabytek można zwiedzać albo z audioprzewodnikiem, albo z przewodnikiem z Koła Przewodników Malborkich, w związku z czym obowiązuje opłata przewodnicka w wysokości 15 zł.

Na trasie zwiedzania dostępna jest m.in. wystawa pt. „Nigra crux, mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego” - wydarzenie roku w Muzeum Zamkowym oraz ekspozycja czasowa pt. „Wazowie w Malborku”. Na „Darmowy listopad” muzeum przygotowało też bezpłatną prelekcję „Diariusz pobytu króla Zygmunta III w Malborku. Omówienie i prezentacja fragmentów źródła”, która odbędzie się 25 listopada o godz. 12 w Ośrodku Konferencyjnym Karwan.

CZYTAJ TEŻ: W Muzeum Zamkowym w Malborku można oglądać wystawę o Krzyżakach, jakiej jeszcze nigdy nie było

Dla szkół zostały przygotowane bezpłatne lekcje muzealne:

  • „Malbork jako twierdza i arsenał królewski”,
  • „Malborskie drukarnie w okresie nowożytnym”,
  • „Kult religijny w kościele zamku Malbork”,
  • „Instrumenty i muzyka na zamku Malbork”,
  • „Pisma, kroniki, pamiętniki jako źródło do poznania dziejów zamku w Malborku” - warsztaty z kaligrafii, nauka praktycznego pisania liter i słów dla wszystkich zainteresowanych grup wiekowych,
  • „Wizerunki świętych w malborskiej rezydencji”,
  • „W rezydencji królowej” - warsztaty tworzenia mozaiki adresowane do dzieci w wieku przedszkolnym i dla klas I-III,
  • "Łuki sklepienne nigdy nie śpią. Empiryczna próba zrozumienia i zmierzenia się z mechaniką działania łuku, fundamentalnego elementu stylu gotyckiego".

Lekcje można rezerwować w Dziale Edukacji Muzeum Zamkowego w Malborku.

"Darmowy listopad 2023 w rezydencjach królewskich". Zamek Kwidzyn

Zamek w Kwidzynie, oddział Muzeum Zamkowego w Malborku, również będzie można zwiedzić na podstawie bezpłatnych biletów (do pobrania od 31 października) - obowiązuje opłata za audioprzewodnik.

Dla grup szkolnych przygotowano dwa tematy bezpłatnych lekcji muzealnych:

  • „Na menonickim szlaku - opowieść o dawnych mieszkańcach Doliny Kwidzyńskiej”, w części warsztatowej projektowanie regionalnego wzoru;
  • ”Ceglane kolosy - opowieść o zamkach i kościołach Polski północnej w średniowieczu, zapoznanie się z architekturą gotycką na podstawie zespołu zamkowo-katedralnego w Kwidzynie”.

Zamawianie lekcji: Joanna Jezierska, e-mail: [email protected], tel. 669 622 266.

Na 18 i 25 listopada o godz. 11 zostały zaplanowane warsztaty z nauki przędzenia na kołowrotku. Zapisy na adres e-mail [email protected] i pod nr. tel. 55 646 37 99. Natomiast 15 i 29 listopada o godz. 16 odbędzie się bezpłatna prelekcja „Architektura gotycka w zamku w Kwidzynie” połączoną z prezentacją więźby dachowej. Zapisy u Karoliny Łomnickiej: [email protected], tel. 55 646 37 99.

"Darmowy listopad 2023 w rezydencjach królewskich". Zamek Sztum

Wstęp na podstawie bezpłatnych biletów (do pobrania od 31 października), ale tak jak w pozostałych przypadkach obowiązuje opłata za audioprzewodnik. Ponadto Muzeum Zamkowe przygotowało bezpłatne lekcje muzealne:

  • „Dawne stroje” - zajęcia dedykowane grupom przedszkolnym, przygotowane na podstawie wystawy „Stroje dostojników Zakonu Niemieckiego i polskiego dworu królewskiego”;
  • „Prusowie i ich baby” - zajęcia dla klas I-IV szkół podstawowych na podstawie wystawy „Prusowie. Życie i kultura mieszkańców średniowiecznej Pomezanii w XII-XV wieku” - połączone z warsztatami rzeźbiarskimi (praca w glinie);
  • „Murarz, strycharz i różne wątki, czyli o co chodzi z tą cegłą?” - zajęcia dla grup przedszkolnych oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, dotyczące cegły gotyckiej.

Lekcje muzealne odbywają się od wtorku do piątku po uprzednim uzgodnieniu terminu i wyborze tematu. W celu zamówienia zajęć należy skontaktować się z Agnieszką Skrobisz – tel. 506 819 463.

Zamek w Malborku był rezydencją królów polskich

Malbork przez 315 lat (1457-1772) był rezydencją królów polskich, w której zatrzymywało się 12 królów (niektórzy kilkakrotnie), przynajmniej 6 królowych, członkowie rodzin królewskich, znamienici członkowie dworu królewskiego, dyplomaci, uczeni i artyści. Był też twierdzą Rzeczpospolitej, siedzibą urzędników królewskich zarządzających dobrami stołowymi, czyli królewskimi na Żuławach. Tutaj działały Komisja Morska (umieszczona przez Zygmunta Augusta) czy Mennica Koronna.

W akcji „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich” biorą udział również inne instytucje kultury podległe Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, m.in. Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie, Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Lubelski, Łazienki Królewskie w Warszawie, Pałac Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski w Poznaniu, Zamek Królewski w Sandomierzu, Zamek Żupny w Wieliczce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Inwestycje w powiecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto