Gm. Miłoradz. Elektrownia z największymi wiatrakami w Polsce już produkuje prąd

Radosław Konczyński

Wideo

Udostępnij:
Farma Wiatrowa Szymankowo o mocy 38 MW, zbudowana w ciągu niespełna dwóch lat, już działa i produkuje energię elektryczną. Z tej okazji w Gnojewie odbyła się uroczystość z udziałem przedstawicieli inwestora, spółki Polenergia, oraz m.in. władz gminy Miłoradz.

Farma Wiatrowa Szymankowo, wbrew nazwie sugerującej, że chodzi o gminę Lichnowy, powstała w okolicy Gnojewa i Starej Kościelnicy w gminie Miłoradz. Składa się z 11 turbin, każda o mocy 3,45 MW. Jak wyjaśnia spółka Polenergia, są to jedne z najnowocześniejszych i zarazem największych wiatraków w Polsce. Gondola położona jest na wysokości 134 m od ziemi, natomiast średnica łopat wiatraka to 132 m. Łącznie daje to wysokość aż 200 m. Moc całej elektrowni to 38 MW. Szacowana roczna produkcja czystej i zielonej energii wyniesie blisko 120 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną 60 tysięcy gospodarstw domowych.

Farma Wiatrowa Szymankowo powstała w niespełna dwa lata

Inwestor przypomina, że w 2015 roku projekt elektrowni przeszedł procedurę oceny oddziaływania na środowisko przeprowadzoną przez wójta Miłoradza. Polenergia – być może w odpowiedzi na niedawne skargi mieszkańców Starej Kościelnicy – przy okazji uruchomienia farmy przypomina też, że jej lokalizacja zgodna jest ze studium zagospodarowania przestrzennego gminy, jak również z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w obrębach geodezyjnych Gnojewo, Stara Kościelnica, Miłoradz, Mątowy Wielkie przeznaczonego na lokalizację elektrowni wiatrowych wraz z infrastrukturą techniczną w gminie Miłoradz.

Spółka na realizację inwestycji pozyskała 107 mln zł kredytu od konsorcjum banków: EBOiR, mBank oraz ING Bank Śląski. W grudniu 2019 roku wygrała aukcję dla dużych nowych elektrowni wiatrowych na lądzie, dzięki czemu kilka miesięcy później uzyskała zwiększenie kredytu inwestycyjnego do poziomu 171 mln zł.

Budowa farmy trwała niespełna dwa lata i była regularnie monitorowana przez specjalistów z firmy BIO EKSPERT odpowiadających za nadzór przyrodniczy. Dostawcą turbin, ale również podmiotem świadczącym usługi serwisu technicznego przez okres 25 lat od chwili uruchomienia jest Siemens Gamesa Renewable Energy. Wykonawcą robót budowlanych była spółka ONDE, wchodząca w skład grupy ERBUD. Usługę inżyniera kontraktu podczas realizacji inwestycji świadczyła firma Bilfinger Tebodin Polska.

Nowa farma wiatrowa. Jakie korzyści dla środowiska?

11-turbinowa elektrownia w gminie Miłoradz to dziewiąta inwestycja Polenergii w elektrownie wiatrowe na lądzie.

- Na nową farmę wiatrową czekaliśmy ponad pięć lat. To wspólny sukces Polenergii oraz naszych wykonawców. Z dumą dopisujemy już oficjalnie do naszego portfela projektów wiatrowych w eksploatacji 38 MW. Mamy ponad 287 MW mocy wytwórczych, a niebawem dołożymy kolejne 148 MW z budowanych farm w Dębsku i Kostomłotach – zapowiada dr Michał Michalski, prezes zarządu Polenergii.

Już teraz Polenergia S.A. jest największą polską prywatną grupą energetyczną.

Konsekwentnie realizujemy naszą strategię, która stawia nas w gronie liderów aktywnie wspierających transformację polskiego rynku energetycznego. Jesteśmy jednym z największych krajowych producentów energii z lądowych farm wiatrowych. Do chwili uruchomienia pierwszych turbin na Bałtyku ten segment naszej działalności pozostanie głównym źródłem czystej, zielonej energii, którą dostarczamy coraz większej grupie klientów zarówno biznesowych, jak i indywidualnych - dodaje Michał Michalski.

Dzięki realizacji projektu możliwe będzie uniknięcie emisji zanieczyszczeń na poziomie wynoszącym nawet 104 tys. ton dwutlenku węgla, 98 ton dwutlenku siarki, 99 ton tlenków azotu, 35 ton tlenku węgla oraz 6 ton pyłów rocznie.

Podziękowania od wójta Miłoradza

Uroczystość z okazji uruchomienia nowej inwestycji odbyła się w czwartek (21 października) w Gnojewie. Wójt Miłoradza Arkadiusz Skorek gratulował Polenergii "konsekwencji w działaniu, determinacji i sprawnej realizacji projektu, który zmienia polski rynek energetyczny i rozwija zeroemisyjną gospodarkę opartą na czystych i odnawialnych źródłach energii". Włodarz dziękował też zarządowi spółki i wykonawcom "za wzorową współpracę w trakcie trwania całej inwestycji".

- W sposób szczególny doceniam fakt, że Polenergia stawia na społeczną odpowiedzialność biznesu i wspiera liczne lokalne inicjatywy rozwijające działalność oświatową, kulturalną i sportową, które podnoszą jakość życia mieszkańców gminy Miłoradz – stwierdził Arkadiusz Skorek.

Gm. Miłoradz. Wiatraki na farmie Szymankowo już stoją. Tak w...

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie