Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gołębie problemem na ścieżce historycznej w Malborku. Urzędnicy sprawią, że ludzie będą mogli usiąść?

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Przystanek ścieżki historycznej przy ul. Mickiewicza w miejscu, gdzie do 1945 r. istniał Hotel Kopernikus.
Przystanek ścieżki historycznej przy ul. Mickiewicza w miejscu, gdzie do 1945 r. istniał Hotel Kopernikus. Radosław Konczyński
Składająca się z 24 przystanków ścieżka historyczna po Malborku jest nową atrakcją miasta. Ale nie wszędzie mieszkańcy i turyści mogą w pełni z niej korzystać. Na dwóch przystankach wzdłuż ulicy Mickiewicza przez gołębie nie da się usiąść. Już o tym pisaliśmy po sygnale od mieszkanki, ale nic się nie zmieniło. Teraz - po interpelacji radnej - magistrat zapowiada rozwiązanie problemu w jednym miejscu.

Na ul. Mickiewicza gołębie "atakują" ścieżkę historyczną

Przypomnijmy, że na ścieżkę historyczną w Śródmieściu składają się 24 przystanki, na których znajdują się tablice informacyjne z funkcją fotoplastykonu. Można więc nie tylko poczytać o przeszłości danego miejsca i najbliższej okolicy, ale też zajrzeć w otwór i zobaczyć stare zdjęcia. Tablice są wyposażone w kod QR, który po zeskanowaniu smartfonem przekieruje zainteresowanych po więcej informacji i zdjęć dotyczących zabytków.

Niektóre z przystanków zostały też wyposażone w małą architekturę - ławkę, kosz na śmieci i stojaki rowerowe. Tak jest przy ulicy Mickiewicza, gdzie znajdują się dwa punkty na trasie spacerowej. Jeden z widokiem na kamienice z końca XIX w., a drugi w miejscu, gdzie przed II wojną światową stał nad Młynówką Hotel Kopernikus. Był ciekawym budynkiem z ogrodem pomiędzy centrum miasta a dawnym ogrodem strzelców. Zniszczony prawdopodobnie podczas oblężenia miasta w styczniu 1945 r.

Gdy tak już sobie poczytamy, pooglądamy, być może chciałoby się też przysiąść na moment na ładnej nowej ławce. Ale się nie da.

Niech pan idzie zobaczyć. Zrobione, a nie da się korzystać – mówiła nam w połowie maja mieszkanka Malborka, którą spotkaliśmy nieopodal.

Problem w tym, że w tych dwóch miejscach ludzie toczą „nierówną walkę” z gołębiami. Górą są ptaki, co zresztą doskonale widać na dole, na ławkach zasłanych ptasimi odchodami. Przekazaliśmy sygnał mieszkanki do Urzędu Miasta Malborka z prośbą o ocenę, czy można zastosować rozwiązanie, które ochroni ławki przed gołębiami, albo też o częstsze czyszczenie siedzisk. Usłyszeliśmy, że niewiele da się zrobić. Natomiast niedawno w interpelacji zapytała o to samo jedna z radnych, Krystyna Keńska, ale w odniesieniu do jednego z przystanków. Okazuje się, że jednak można.

Informuję, że siedziska te zostały zamontowane zgodnie z projektem ścieżki historycznej i nikt na etapie projektowania nie mógł przewidzieć, że usytuowanie ich pod drzewami będzie miało taki efekt. Jednocześnie zleciliśmy pracownikom gospodarczym, żeby ławkę tę oczyścili i przesunęli poza obrys korony drzewa - czytamy w odpowiedzi podpisanej przez burmistrza Marka Charzewskiego.

CZYTAJ TEŻ: Ścieżka historyczna w Malborku już wygląda jak stara

Ścieżka historyczna częścią programu rewitalizacji

Przypomnijmy, że cała ścieżka historyczna ma 4400 metrów długości, ale zaprojektowana została też w trzech krótszych wariantach:

  • trasa czerwona od ulicy Kościuszki przez ul. Sikorskiego - Orzeszkowej – Krakowską - Reymonta - Sienkiewicza - łącznikiem do Mickiewicza - Grunwaldzką – ul. 17 Marca – al. Rodła – pl. Wolności do pl. Słowiańskiego;
  • trasa żółta prowadzi z pl. Słowiańskiego na bulwar Macieja Kilarskiego i dalej, do Zewnętrznego Muzeum Fortyfikacji;
  • trasa niebieska z pl. Słowiańskiego przez ul. Armii Krajowej – Hallera – Słowackiego – Derdowskiego do ul. 17 Marca.

Aby spacerowicze się nie zgubili, poprowadzą ich tabliczki ze strzałkami pomalowanymi na kolor trasy.

Ścieżka historyczna jest elementem większego projektu „Malbork na plus – rewitalizacja historycznego śródmieścia miasta Malborka”. Jej stworzenie kosztowało ok. 670 tys. zł.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto