Łąki kwietne w Malborku. Dlaczego nie wyglądają jak w pierwszym roku?
Można być nieco rozczarowanym, bo gdy w Malborku założone były łąki kwietne, od wczesnego lata rozkwitły kolorami, zachwycając mieszkańców i wabiąc owady.
W tym roku aż takiego entuzjazmu nie wzbudzały. O ich wygląd pytała nawet w ramach interpelacji radna Jolanta Leszczyńska, zaznaczając, że ich stan odbiega od pierwotnego kształtu.
W odpowiedzi czytamy, że „wygląd zmienia się wraz z kolejnym sezonem wegetacyjnym, o czym informowaliśmy w 2021 r., zakładając jedne z pierwszych łąk kwietnych na terenie miasta”.
Założone zostały dwa rodzaje łąk kwietnych: jednoroczne i mieszane. Łąki jednoroczne charakteryzują się szybkim i intensywnym kwitnieniem, ale tylko w roku wysiewu. Aby łąka jednoroczna zakwitła w kolejnym roku, należy ją odtworzyć. Natomiast łąki mieszane są rozwiązaniem łączącym szybkie kwitnienie z trwałością. Oznacza to, że w pierwszym roku kwitną gatunki roślin jednorocznych obcych i gatunki rodzime, a w kolejnych latach łąki mieszane zmieniają swoje oblicze wskutek wzrostu roślin dwuletnich i wieloletnich – wyjaśnia w przygotowanej odpowiedzi Katarzyna Elwartowska, inspektor ds. utrzymania zieleni miejskiej i urządzeń komunalnych w Urzędzie Miasta Malborka.
Sezonowa wymiana roślin. Nowe łąkowe gwiazdy
To dlatego, po rozkwicie kosmosów, maczków kalifornijskich czy portulaki, które zachwycały w pierwszym sezonie, przyszedł czas na nową odsłonę. Jak tłumaczy Katarzyna Elwartowska, malborskie łąki wieloletnie charakteryzują się większym udziałem takich gatunków roślin jak: babka średnia, brodawnik jesienny, brodawnik zwyczajny, cieciorka pstra, cykoria podróżnik, chaber drakiewnik, dymnica pospolita, farbownik lekarski, goździk kartuzek, goździk brodaty, koniczyna długokłosowa, len trwały, marchew zwyczajna, rumian żółty, ślaz dziki, szałwia łąkowa, wyka ptasia, złocień właściwy, żmijowiec zwyczajny, szczeć barwierska, wieczornik damski.
Teraz rośliny rosnące na łąkach kwietnych zostały ścięte przy samej ziemi.
To jest zabieg, który stosowaliśmy również w ubiegłym roku. Wtedy też rośliny zostały ścięte. Najpierw czekaliśmy, by zakwitły i wytworzyły nasiona, które mają szansę się rozsypać – tłumaczy nam Marek Charzewski, burmistrz Malborka.
Według zapowiedzi opiekunki miejskiej zieleni, w 2023 i 2024 r. zaplanowane są odnowy łąk wieloletnich, w których składzie gatunkowym większy udział stanowiły gatunki jednoroczne. Wyznaczane będą też nowe lokalizacje po łąki.
To sposób na przełamanie monotonii miejskich trawników. Kolorowe łąki mają nie tylko cieszyć oczy. To wymarzone all inclusive dla owadów. Poza tym, głęboki i rozbudowany system korzeniowy roślin sprawia, że są one wytrzymałe i odporne na suszę, zachowując przy tym wilgoć w glebie. Natomiast podczas intensywnych opadów zachowują się jak gąbka.

NaM - Podlaskie ligawki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?