Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. "100 100-latków na 100-lecie". Muzeum zachęca mieszkańców do nagrania historii swojego życia

Redakcja
Materiały Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" z Wrocławia
Mieszkańcy Malborka i okolic, którzy się zgłoszą, zostaną nagrani w ramach projektu „100 100-latków na 100-lecie” realizowanego przez Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" z Wrocławia. Muzeum Miasta Malborka, które nawiązało z nim współpracę, zachęca "rówieśników Niepodległej", by opowiedzieli historię swojego życia.

Projekt, na który wrocławski ośrodek pozyskał dotację z Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017–2021, zakłada przeprowadzenie i nagranie w formie audio oraz wideo stu wywiadów biograficznych ze świadkami historii urodzonymi w czasach bliskich odzyskaniu niepodległości – w 1923 r. i wcześniej.

- Relacje stulatków nagrywane są metodą historii mówionej, która pozwala na pozyskanie informacji o doświadczeniach ostatniego stulecia w kontekście historii osobistych oraz na tle ważnych wydarzeń w kraju i na świecie - informuje Beata Grudziecka, koordynator Działu Edukacji Muzeum Miasta Malborka.

Przy tej okazji przypomnijmy, że 7 marca w Muzeum Miasta odbędą się warsztaty historii mówionej, które poprowadzi specjalistka w tej dziedzinie, pochodząca ze Starej Kościelnicy dr Aleksandra Paprot-Wielopolska z Ośrodka "Pamięć i Przyszłość". Chętni mogą zgłaszać się do malborskiej placówki - [email protected]. Udział jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona.

Muzeum Miasta Malborka włącza się też w projekt „100 100-latków na 100-lecie”.

- Zgodnie z zawartą umową w najbliższym czasie rozpocznie się nagrywanie relacji stulatków z naszego miasta lub najbliższej okolicy. Chcielibyśmy bardzo spotkać się z mieszkańcami naszego miasta urodzonymi w roku 1923 i starszymi, którzy pamiętają jeszcze czasy odzyskania przez Polskę niepodległości. Chcielibyśmy poznać ich historię i okoliczności w jakich pojawili się na naszych ziemiach. Wspomnienia są bezcenne. Nagranie ich to jedyna szansa, by przetrwały dla kolejnych pokoleń - wyjaśnia Beata Grudziecka.

Zgromadzone w pierwszym etapie projektu relacje wzbogacone o dokumenty i zdjęcia posłużyły wrocławskiemu ośrodkowi do stworzenia wystawy plenerowej „Rówieśnicy Niepodległej”, której wernisaż odbył się 10 listopada 2018 r. Będzie ona prezentowana przez kolejne dwa lata w ponad dziesięciu miastach i mniejszych miejscowościach, gdzie nagrano relacje „stulatków”. W drugiej połowie roku ma być ustawiona przy Muzeum Miasta Malborka.

Wystawę będzie można też zobaczyć w internecie (w języku polskim i angielskim).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto