reklama

Malbork. Burmistrz szuka ponad 2 mln zł. Rada Miasta nie zgodziła się na podwyżkę podatku od nieruchomości nawet o 33 procent

Anna Szade, Radosław KonczyńskiZaktualizowano 
Fot. Radosław Konczyński
9 radnych było "za", 12 przeciw uchwaleniu nowych stawek podatku od nieruchomości w mieście, które miałyby obowiązywać w 2020 roku. Rajcy opozycyjni wobec burmistrza zwracają uwagę, że w niektórych przypadkach podwyżka miałaby wynieść aż 33 procent.

Podwyżka podatku od nieruchomości miała przynieść do budżetu miasta w 2020 roku ponad 2 mln zł. Projekt uchwały w tej sprawie, który trafił na czwartkową sesję Rady Miasta, nie został przyjęty. Przeciwko byli radni Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Naszego Malborka. Nie godzą się na "drenaż kieszeni" mieszkańców.

Chcielibyśmy, żeby burmistrz szukał nie tylko i wyłącznie drenażu kieszeni naszych mieszkańców i przedsiębiorców.

- Jeśli chodzi o KO podjęliśmy decyzję, że radni głosują z własnym sumieniem, natomiast patrzą również, jak został ten projekt przedstawiony. Zdziwienie nasze było duże, jeśli chodzi o dysproporcje poszczególnych działów i wartości stawek – podwyżka od 3,5 do 33 procent. Nie dostaliśmy wyjaśnienia, skąd tak duża dysproporcja. Dostaliśmy tylko informację, że będą to skutki finansowe dla budżetu ponad 2 mln zł. Natomiast chcielibyśmy, żeby burmistrz szukał nie tylko i wyłącznie drenażu kieszeni naszych mieszkańców i przedsiębiorców, ale również konkretnej polityki miasta - mówił radny Jacek Markowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta, podczas konferencji prasowej zwołanej w przerwie sesji.

Jego zdaniem, podwyżka powinna być, ale urealniona o wskaźnik inflacji, adekwatna do niej i potrzeb miasta, jak to miało miejsce od kilkunastu lat, aż do 2018 roku.

- W 2018 r. tej podwyżki nie było w ogóle. Zastanawiamy się, dlaczego został opuszczony jeden rok, gdy inflacja wynosiła, jak dobrze pamiętam, 2,1 proc. Był to rok wyborczy i można się domyśleć, dlaczego nie została ona zrobiona, natomiast w tym roku proponuje się mieszkańcom, na których pan burmistrz bardzo mocno się powołuje, podwyżkę nawet 33-procentową w najważniejszych działach, tj. od gruntów, od mieszkań. Bo to, że brakuje w budżecie miasta to jedno, ale można pozyskać środki w inny sposób, ograniczając zbędnie wydawane pieniądze - mówi radny Markowski.

Nie zgadzamy się, by za nieudolne rządy obecnego burmistrza ta odpowiedzialność była zrzucana bezpośrednio na mieszkańców.

Przewodniczący rady Paweł Dziwosz (Nasz Malbork) zdaje sobie sprawę, że był to bardzo ważny projekt uchwały, ale nie mógł zagłosować za nią w proponowanym kształcie.

- Z uwagi na to, że te stawki są po prostu za wysokie. Jeżeli chcemy w Malborku zatrzymać mieszkańców, przyciągać inwestorów i zatrzymywać obecnych, to stawki nie mogą być wyższe niż w Warszawie czy Gdańsku. To jest po prostu nie do przyjęcia. Taki projekt uchwały to jest, w moim odczuciu, zrzucenie odpowiedzialności na radnych za zły stan finansów miasta Malborka. W pierwszej kolejności powinno się szukać oszczędności tam, gdzie to jest możliwe. To nie znaczy, że my nie pochylimy się znowu nad tą uchwałą. To jest pokazanie, że nie zgadzamy się na sięganie do kieszeni mieszkańców i nieszukanie oszczędności w mieście - dopowiada Paweł Dziwosz.

I przypomina, że w tym roku przegłosowane już zostały inne podwyżki - cen biletów Miejskiego Zakładu Komunikacji (obowiązuje) i opłaty śmieciowej (wejdzie w życie z początkiem 2020 r.).

Czytaj także

Trzeci członek Prezydium Rady, czyli wiceprzewodniczący Tomasz Klonowski (PiS) w sprawie podatków od nieruchomości wypowiada się w podobnym tonie.
- Ja tylko chciałbym zauważyć, że my, radni PiS, jesteśmy przedstawicielami mieszkańców i nie zgadzamy się, by za nieudolne rządy obecnego burmistrza ta odpowiedzialność była zrzucana bezpośrednio na mieszkańców, by ich kieszenie były drenowane poprzez tego typu uchwały. Nie jesteśmy ani Gdańskiem, ani Warszawą, a proponowane przez burmistrza stawki są właśnie na poziomie tych miast - mówi Tomasz Klonowski.

Co zrobi burmistrz Marek Charzewski wraz z urzędnikami? Pytany przez nas, powstrzymał się od komentarza. Wyjaśnił jedynie, że "będzie ciął wydatki, bo musi znaleźć ponad 2 mln złotych". Gdy radni wrócili po przerwie do sali posiedzeń, powiedział im nieco więcej - że będą cięcia w wydatkach bieżących (tu podał przykłady Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta oraz Biura Rady).
- Bo inwestycyjnych nie będziemy ruszać - dodał.

Władze miasta tłumaczą, że oszczędności muszą szukać z kilku powodów, a wynika to także z decyzji podejmowanych przez rząd. Według szacunków Związku Miast Polskich, dwie z przedwyborczych obietnic PiS w ramach "Piątki Kaczyńskiego", czyli obniżka podatku dochodowego z 19 do 18 proc. oraz zwolnienie z tego podatku osób do 26 roku życia będą miały konkretne przełożenie na budżety samorządów. W przypadku Malborka jest mowa o "dziurze" wielkości ponad 4,7 mln zł - o tyle ma się zmniejszyć "przydział" z podatku dochodowego wpływającego do miejskiej kasy.

Burmistrz od kilku tygodni alarmuje też, że Malbork otrzymuje niewystarczającą subwencję oświatową, bo nie pokrywa w całości kosztów ostatniej podwyżki przyznanej nauczycielom przez rząd.

Czytaj także

Jakie nieruchomości ubezpieczają Polacy

Wideo

Komentarze 76

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mieszkańcy Malborka

Tragedia dla miasta kolejne lata stracone Charzewski nie ma pojęcia o prowadzeniu miasta jest tylko marionetką Wilka,zero inwestycji bezrobocie najwyższe w Polsce,brak kina,imprez nie ma,Malbork umiera,nic nie robią a te inwestycje co ruszyły to jeszcze są za Rychłowskiego.

...

Słaby włodarz, efekt 5 lat działalności, zmarnowana kolejna kadencja. Czas na zmiany! Brawo radni!

G
Gość

Przeczytałem jeszcze raz cytat z Klonowskiego. Hipokryzja tego gościa jest już na poziomie wystarczającym, by wypłynął na szersze wody polityki. Czego nam, mieszkańcom, życzę.

m
miś
1 listopada, 23:35, Gość:

I tak oto się kończą podwyżki populistow rozdawane ze wspólnych pieniędzy. Niech teraz jeden z drugim pisowcem się przekona jak będzie musiał zapłacić więcej.

Tak, Margaret Thatcher mądrą baronessą była.

G
Gość

I tak oto się kończą podwyżki populistow rozdawane ze wspólnych pieniędzy. Niech teraz jeden z drugim pisowcem się przekona jak będzie musiał zapłacić więcej.

G
Gość

Część leży w progach i wyniesieniach.

p
prezes

to ja pozycze, tyle ze mam 110.000 reszte musze zostawic sobie na waciki

B
Brawo

Dobra decyzja radnych!

H
Hetero
1 listopada, 09:32, Gość:

Ja jeszcze czekam aż nasz tęczowy burmistrz zorganizuje paradę równości,i duży transparent niech żyje LGBT już wyobrażam sobie jak w pierwszym rzędzie idzie trzymając jedną ręką tęczową flagę a w drugą trzyma Jana Tadeusza

Hahaha! Na pewno sam by tego nie zorganizował, to inteligentny człowiek i ma poczucie wstydu.Ale jeśli towarzysze każą to nie będzie miał wyjścia. I nie trudno sobie wyobrazic kto w tej paradzie wziąłby udział.

G
Gość

Ja jeszcze czekam aż nasz tęczowy burmistrz zorganizuje paradę równości,i duży transparent niech żyje LGBT już wyobrażam sobie jak w pierwszym rzędzie idzie trzymając jedną ręką tęczową flagę a w drugą trzyma Jana Tadeusza

T
Teleman
30 października, 14:28, anty pis:

a kto spowodował że w kasie miasta będzie mniej kasy ? rząd PiSu.. podwyżki na oświatę - i zero zwiększenia subwencji. obniżka podatku od osób do 26 rż - a gdzie rząd oddał subwencję za to ?

dziękuję tym, którzy głosowali za pis - dzięki wam będzie mniej w kieszeni zwykłego obywatela

30 października, 14:43, 111:

Chyba w twojej kieszeni będzie mniej! Oboje z mężem dostaniemy podwyżki bo wzrośnie najniższa krajowa, najstarszy syn nie zapłaci podatku od wynagrodzenia a na dwoje młodszych dostaniemy 500 plus. Oprócz tego we wrześniu po 300 złotych na wyprawki. Babcia 13 emeryturę przeznacza na wspólny wyjazd w gory. A burmistrz niech stwarza miejsca pracy dla inwestorów, pozbędzie się jednego wice, zredukuje liczbę urzedasow i szuka oszczędności w placówkach kultury bo tam podobno po protekcji przyjmują. Od naszych pieniędzy z daleka!

30 października, 20:05, Gość:

Pieniądze nie biorą się z tej ściany z bakomatem

Pieniądze nie biorą się z tej ściany z bakomatem

Pieniądze nie biorą się z tej ściany z bakomatem

Powtarzaj sobie

30 października, 20:36, Józio:

Ze ściany czy nie, nie ważne. Najważniejsze ze nie kradzione, nie wyłudzone, nie pochodzące z oszustwa. Bo komuchy to niestety złodzieje. Z dziada pradziada. Mordercy i złodzieje.

30 października, 20:49, Gość:

jak Banaś?

30 października, 21:09, Antykomuch:

Jak Wołczacki z Gawłowskim.

30 października, 22:57, Gość:

A może on to Maserati dostał od bezdomnego jakiegoś, albo innego AK-owca. Albo kupił za 1zł, jak jakiś bank, albo innego Mistrala.

31 października, 10:23, Rybak:

Wyłącz TVN a włącz myślenie. To nie boli. Spróbuj.

A Ty włącz TVP i ciesz się wiadomościami z niej.

P
Prawnik
1 listopada, 8:39, Gość:

"Burmistrzowi" brakuje 2mln zl? I najprościej sięgać łapami do kieszeni Podatnika,którego pieniadze są MARNOTRAWIONE! Podobnie postępuje pani prezes TBS-podwyżki na nieudolne zarządzanie? Może ta CZERWONA Organizacja zwróci się do swoich GURU,którzy MEGA dorobili sie na "uwłaszczeniu" Polaków?

Skoro jest Pan/Pani w posiadaniu takich informacji to Pana/Pani obowiązkiem jest natychmiastowe zgłoszenie ich do stosownych organów.

G
Gość

"Burmistrzowi" brakuje 2mln zl? I najprościej sięgać łapami do kieszeni Podatnika,którego pieniadze są MARNOTRAWIONE! Podobnie postępuje pani prezes TBS-podwyżki na nieudolne zarządzanie? Może ta CZERWONA Organizacja zwróci się do swoich GURU,którzy MEGA dorobili sie na "uwłaszczeniu" Polaków?

M
M.Os.Poł.
31 października, 20:37, Gość:

Szkoda, że prezydium rady to najzwyklejsi populiści

31 października, 21:40, Gość:

Zgoda, króciutki interes mają przed oczami niestety, i to własny.

Podpisuję się obiema rękoma pod tymi komentarzami. Nikt nie jest za podwyżkami ( ja też) ,ale demagogia Prezydium Rady jest porażająca.

w
widz
31 października, 22:57, Gość:

Odwołać tego pseudo burmistrza, oraz śmiesznych viceburmistrzow, nasze miasto pogrąża się coraz bardziej, bieda, brak nowych inwestycji, obsadzanie na państwowych stołkach partyjnych kolesi. Zgkim, MZK, Mops odwołać dyrektorów!!!

I MCKiE rownież.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3