MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Centrum miasta będzie zagospodarowane na nowo. Co dokładnie może się zmienić przy Kościuszki, dowiemy się jesienią

Anna Szade
Anna Szade
Google Earth
Co będzie w miejscu obecnego Pemalu? Mieszkańcy pytają o losy przymiarek do zasadniczej zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego centrum Malborka, obejmującego m.in. obecny teren przemysłowy. Zgodnie z zapowiedzią, zamiast obecnej fabryki ma się tam pojawić typowo miejska zabudowa. Ale prace nad dokumentem utknęły.

Zmiana fragmentu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego centrum Malborka obejmuje grunt przy ul. Kościuszki należący do Pemalu, również prywatny hotel Zbyszko, który obecnie nie działa, oraz miejską działkę, na której funkcjonuje płatny parking. Pod koniec maja projektowi dokumentu przyglądała się komisja urbanistyczno-architektoniczna. To złożony z fachowców obligatoryjny organ doradczy powołany przez burmistrza miasta, który uczestniczy w procesie planowania przestrzennego.

O rezultaty analizy tej wstępnej wersji planu zagospodarowania dla części ul. Kościuszki zapytała włodarzy radna Bożena Piątkowska.
- Jakie są ustalenia komisji urbanistyczno-architektonicznej, co tam powstanie, co zostanie, co zniknie? Czy osoby, które prowadzą tam działalność gospodarczą, mogą czuć się zaniepokojone? Co tam się będzie dokładnie znajdowało, bo to samo serce naszego miasta – dopytywała radna Piątkowska.

Prace nad zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego trwają od ubiegłego roku, o czym przypomniał wiceburmistrz Jan Tadeusz Wilk.
- Prace prowadzone są m.in. na wniosek spółki Pemal. Dokument jest już praktycznie finalizowany, ale im bliżej finału, tym więcej osób zainteresowanych jest kształtem planu – mówił wiceburmistrz Wilk.

Zarówno przedstawiciele Pemalu, jak i nieczynnego hotelu Zbyszko uczestniczyli w posiedzeniu komisji urbanistyczno-architektonicznej.

Komisja wysłuchała ich opinii, część została uwzględniona przez autorkę planu. Główne zmiany dotyczą wygaszenia produkcji i zbudowania w miejscu fabryki osiedla mieszkaniowego i towarzyszących mu usług. Dużo dyskutowano również o naszym parkingu. Część chciała, by powstało tam miejsce wypoczynku, zabaw dla dzieci, usług turystycznych. Ale pojawiają się też argumenty, że skoro powstanie nowe osiedle, to nie będzie gdzie parkować samochodów w tej części miasta – tłumaczy Jan Tadeusz Wilk.

Wciąż aktualna jest kwestia nowej organizacji ruchu, bo od pierwszych szkiców planu zagospodarowania pojawia się rozwiązanie, które w przyszłości może odciążyć ul. Kościuszki, mimo pojawienia się tam nowych mieszkańców oraz klientów usług. Wjazd na teren obecnego Pemalu odbywałby się od ul. Parkowej, obecną kolejową drogą techniczną.

- Jesteśmy po wymianie korespondencji z PKP, które chcą nam tę drogę przekazać – zapewnia wiceburmistrz Wilk.

Mamy nadzieję, że do momentu przedstawienia projektu planu Radzie Miasta będziemy mieli prawo dysponowania tą drogą – dodaje Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Kiedy ta ostateczna wersja dokumentu będzie gotowa? Do zwolnienia tempa prac najbardziej przyczyniła się epidemia koronawirusa.
- Pierwotna umowa zawarta między miastem Malbork a wykonawcą planu przewidywała szybsze rozstrzygnięcie poszczególnych etapów. Jednak przez zaistniałą sytuację epidemiologiczną nie było to możliwe – tłumaczy Marek Charzewski.

Magistrat podał zaktualizowany harmonogram opracowywania planu, o co poprosił radny Tomasz Klonowski.
Do końca lipca gotowy będzie projekt planu uwzględniający ostatnie uwagi, także te wniesione przez miejską komisję urbanistyczno-architektoniczną. Gotowe będą także dwie prognozy skutków uchwalenia planu: finansowych, ale także oddziaływania na środowisko. Komplet dokumentów zostanie przekazany do obowiązkowych uzgodnień rozmaitym instytucjom i służbom, choćby konserwatorskim czy ochrony środowiska.

Optymistyczny scenariusz zakłada, że do końca września projekt planu zagospodarowania może być gotowy do publicznego wyłożenia, co przewiduje cała procedura planistyczna. To etap, gdy na temat propozycji planistów wypowiedzą się mieszkańcy, bo uwagi może wnieść każdy, kto zakwestionuje ustalenia projektu planu. „Dopinanie” ostatecznej wersji, która trafi pod obrady Rady Miasta, ma potrwać do końca roku. Sesja, podczas której planem zajmą się radni, na tę chwilę planowana jest w drugiej połowie stycznia 2021 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto