Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Kolumbarium już powstaje na Cmentarzu Komunalnym. Ściana pamięci będzie gotowa wiosną

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Na Cmentarzu Komunalnym w Malborku powstaje kolumbarium. Ma być gotowe wiosną. To pierwszy etap inwestycji, bo jeśli mieszkańcy będą chętnie stawiać tam urny z prochami bliskich, to miejsc będzie przybywać.

Kolumbarium to ściana pamięci pełniąca funkcję grobowca, wyposażona w nisze, w których umieszcza się urny ze skremowanymi ciałami zmarłych. Na miejskiej nekropolii w Malborku właśnie powstaje pierwszy taki segment.

Wykonawca został wyłoniony w przetargu, który przeprowadził zarządca Cmentarza Komunalnego, czyli Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Prace powinny zakończyć się do wiosny, do kwietnia – mówi Józef Barnaś, wiceburmistrz Malborka.

Realizacją zajmuje się FHU Sardaw Marcin Plichta ze Skarszew. Pierwszy etap inwestycji przewiduje budowę 66 nisz. Każda będzie miała 44 cm wysokości i 72 cm głębokości, dzięki czemu będzie można tam postawić nawet 4 urny. Całość będzie zamykana.
Ma to kosztować 242 664,98 zł netto. 200 tys. zł pochodzi z budżetu miasta, pozostałe środki wykłada ZGKiM.

Na cmentarzu zabezpieczono teren na kolejne segmenty, jeśli taka forma przechowywania prochów bliskich się sprawdzi.
Mówimy o sacrum, czyli śmierci człowieka, ale zbiorowe grobowce uznawane są powszechnie za dobre rozwiązanie z przyziemnych powodów. Zajmują nieporównywalnie mniej miejsca od tradycyjnych grobów i stawianych pomników. Powstaje też mniej odpadów, w które z czasem zamieniają się nasze wyrazy współczucia dla rodziny oraz pamięci o zmarłym, czyli wiązanki kwiatów, wieńce i znicze.

Pozytywnie o kolumbariach wypowiada się również Kościół katolicki. Papież Franciszek w roku 2016 zatwierdził Instrukcję Kongregacji Nauki Wiary „Ad resurgendum cum Christo” o pochówku ciał zmarłych oraz przechowywania prochów w przypadku kremacji.
Jest w niej zapisane m.in., że wybór kremacji nie może być sprzeczny z jasno wyrażoną wolą zmarłego. W dokumencie podkreśla się ponadto, że jeśli wybrano kremację, „prochy zmarłego muszą być przechowywane z zasady w miejscu świętym, czyli na cmentarzu lub, jeśli trzeba, w kościele albo na terenie przeznaczonym na ten cel przez odpowiednie władze kościelne”. Sprzyja to pamięci o zmarłych w modlitwie i okazywaniu szacunku ich prochom.

Instrukcja Kongregacji Nauki Wiary zakazuje przechowywania prochów w miejscu zamieszkania oraz wyraźnie stwierdza, że „nie należy zezwalać na rozrzucanie prochów w powietrzu, na ziemi lub w wodzie albo w inny sposób, ani też przerabianie kremowanych prochów na pamiątki, biżuterię czy inne przedmioty”.

Jeszcze nie wiadomo, ile trzeba będzie zapłacić za możliwość pochówku w kolumbarium na Cmentarzu Komunalnym. Nowa pozycja w cenniku opłat cmentarnych pojawi się do czasu zakończenia budowy.

Malbork. Kolumbarium na Cmentarzu Komunalnym. Gotowy jest pr...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto