Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Narodowy Spis Powszechny 2021. Jak dostać się do punktu spisowego? W czasie pandemii może być trudno. Burmistrz prosi o cierpliwość

Anna Szade
Anna Szade
Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jak się okazuje, może być nieco problematyczny dla tych, którzy nie mają komputera z dostępem internetu czy nawet telefonu. Dla nich uruchomione są punkty w urzędach. Ale dostać się do nich tak prosto nie jest, o czym przekonała się niedawno jedna z mieszkanek Malborka.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 nie dość, że jest dla wszystkich obowiązkowy, to jeszcze podstawową metodą udziału jest samospis internetowy. A to oznacza, że trzeba mieć sprzęt z dostępem do sieci, ale i podstawowe umiejętności jego obsługi.
Główny Urząd Statystyczny instruuje, że „na stronie internetowej spis.gov.pl należy zalogować się do aplikacji i wypełnić formularz spisowy”.

A co z wykluczonymi cyfrowo? To nie tylko osoby starsze, ale też mniej zamożne, a także ci, którzy po prostu nie nadążają za postępem technologicznym.

- W takich przypadkach nadal można samodzielnie się spisać, „korzystając z punktów spisowych przygotowanych w urzędzie statystycznym lub urzędzie gminy i miasta, albo dzwoniąc na infolinię spisową pod numer telefonu 22 279 99 99 od poniedziałku do piątku od 8 do 18” – podpowiada GUS.

Tuż po „odpaleniu” spisu było wiadomo, że również w Urzędzie Miasta Malborka taka możliwość będzie.

Jesteśmy na to przygotowani, takie stanowisko działało również podczas spisu rolnego. Na stronie GUS będzie podany numer telefonu, bo z uwagi na obostrzenia wynikające z pandemii trzeba będzie się wcześniej umówić na taką wizytę w Urzędzie Miasta – mówiła nam w kwietniu Ewa Dąbrowska, sekretarz miasta, jedna z osób pracujących w malborskim biurze spisowym

.

Ale teoria to jedno, a praktyka, drugie. Mieszkanka Malborka opowiada nam, jak ostatnio wyglądała próba umówienia się na wizytę w malborskim magistracie, by spełnić ten spisowy obowiązek.

- Moja znajoma nie tylko, że nie ma komputera i internetu, to nawet nie ma telefonu. Ja użyczyłam jej mój, żeby mogła zadzwonić do Urzędu Miasta i dowiedzieć się, kiedy będzie mogła pójść tam się spisać. W urzędzie powinno być stanowisko dla takich osób - mówi mieszkanka Malborka. - Usłyszała, że jeszcze może niech przyjdzie od 5 czerwca, a w ogóle to niech się nie martwi, bo do września zdąży przyjść do niej rachmistrz. No to co, ma teraz murem siedzieć w domu i nie wychodzić? Bo rachmistrz przyjdzie? Jak mówię, ona nie ma nawet telefonu. Pożyczyła ode mnie. A co ze sprawami covidowymi? Dlaczego ma wpuszczać obcego?

No to pytamy, dlaczego tak została potraktowana mieszkanka, skoro wszystko miało działać jak w zegarku, by każdy chętny miał dostęp do urzędowego komputera. Jak się okazuje, ma to wciąż związek z trwającą pandemią i ograniczeniami obejmującymi także wizyty w Urzędzie Miasta.
- Planujemy do końca maja funkcjonować tak, jak dotychczas, gdy obsługa mieszkańców prowadzona jest wyłącznie na parterze urzędu po uprzednim umówieniu się – tłumaczy Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

A to oznacza również ograniczony dostęp do punktu spisowego, bo obecnie ze względów bezpieczeństwa nie ma mowy o chodzeniu po całym budynku. Ale obostrzenia są stopniowo łagodzone.

Spis powszechny trwa do 30 września, więc wystarczy czasu. Wszystkich chętnych do spisania się proszę o jeszcze chwilę cierpliwości. Zapraszamy wszystkich od czerwca – mówi burmistrz Charzewski.

Warto jednak pamiętać, że i tak najlepiej wcześniej zadzwonić i umówić się na konkretny termin. Odpowiedzi na wszystkie pytania zawarte w spisie zajmują trochę czasu, więc lepiej zrobić to na spokojnie, bez poganiania przez kolejne osoby. Poza tym, z uwagi na trwającą pandemię, w malborskim magistracie pomieszczenie dla bezpieczeństwa będzie ozonowane.

Urzędnicy podpowiadają też, że w punkcie spisowym zapewniony będzie dostęp do komputera ze specjalną aplikacją umożliwiającą samospis. Ale na tym rola magistratu się kończy. Odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu trzeba będzie wypełnić samodzielnie. Pracownicy urzędu mogą jedynie pomóc w sprawach technicznych dotyczących sprzętu, ale na przykład czytać pytań już absolutnie nie; grozi im wręcz za to poważna kara. Jeśli więc ktoś obawia się, że sobie nie poradzi, może przyjść do punktu z kimś z rodziny.

Oto punkty spisowe w powiecie malborskim, o których informuje GUS na swojej stronie internetowej:

  • Urząd Miasta w Malborku, pl. Słowiański 5, nr tel. 55 629 04 03
  • Urząd Gminy w Lichnowach, ul. Tczewska 6, nr tel. 55 271 27 23
  • Urząd Gminy w Malborku, ul. Ceglana 7, nr tel. 55 647 28 07
  • Urząd Gminy w Miłoradzu, ul. Żuławska 8, nr tel. 55 271 15 31 wew. 26
  • Urząd Miejski w Nowym Stawie, ul. Gen. Józefa Bema 1, nr tel. 55 271 51 10 wew. 22
  • Urząd Gminy w Starym Polu, ul. Marynarki Wojennej 6, nr tel. 55 271 35 32 wew. 35

Według najnowszych danych opublikowanych przez Urząd Miasta, liczba mieszkań, dla których zakończono spis to 2900. To stan na 12 maja. Natomiast udział procentowy wypełnionych formularzy wynosił w tym dniu 18,9 proc. To lepiej niż średnia ogólnopolska, która wynosi 12,6 proc.

Narodowy Spis Powszechny. Dlaczego państwo regularnie zagląd...

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto