Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Porodówka Powiatowego Centrum Zdrowia nieustannie doceniana przez pacjentki. Ranking w toku, ale szpital wysoko

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Powiatowe Centrum Zdrowia w Malborku
Są duże szanse, że malborska porodówka znów znajdzie się wysoko w ogólnopolskim rankingu. Oddziały są oceniane przez pacjentki i póki co, Szpital im. dr Jadwigi Obodzińskiej-Król w Malborku, prowadzony przez Powiatowe Centrum Zdrowia sp. z o.o., jest na drugim miejscu w kraju.

Oddział położniczo-ginekologiczny Szpitala im. dr Jadwigi Obodzińskiej-Król w Malborku sukcesywnie przechodzi remonty. Efekty są m.in. takie, że gdy przyszłe mamy przekraczają jego progi, czują się tutaj jak w domu. Sale poporodowe ze swoimi tapetami, sztukateriami i innymi detalami wyposażenia już w niczym nie przypominają „zimnych” w swej bieli pomieszczeń szpitalnych.

- Zdajemy sobie doskonale sprawę, że kolor ścian to nie wszystko. Najważniejszy jest personel, a ten u nas jest na 6! Jednak nasze sale są coraz bardziej popularne w sieci, za sprawą różnych celebrytek, które dostają od Was zdjęcia z pobytu u nas i pokazują na swoich profilach, jak można domowo urodzić w szpitalu. Sale, każda w innym stylu, są jedno-, maksymalnie dwuosobowe - przypomniała niedawno Anna Majda-Sandomierska, położona koordynująca oddziału, na facebookowym profilu porodówki.

Dodajmy do tego trzy izolatki dla pacjentek z COVID: po jednej na oddziale ginekologii, sali porodowej i po porodzie - wszystkie w podobnie przyjemnym klimacie. Ponadto, kilka miesięcy temu specjalnie dla pacjentek stworzony został punkt przyjęć położniczo-ginekologicznych na niskim parterze, aby kobiety w ciąży nie musiały oczekiwać w kolejce z naprawdę chorymi na głównej izbie przyjęć.

"Domowo", łagodna cesarka i psycholog

Najlepszą rekomendacją jest rosnąca z roku na rok liczba porodów i komentarze pacjentek. W 2021 r. na świat przyszło tutaj 676 dzieci. Oddział wybierały nie tylko panie z Malborka, ale i Elbląga, Sztumu, Kwidzyna, Gniewa, Pelplina, Tczewa, a nawet Trójmiasta.

Trafiłam na oddział położniczy, okazało się, że mam COVID i zostałam umieszczona w izolatce - a raczej w pięknym „hotelowym” pokoju. Jestem bardzo zadowolona z opieki położnych i warunkach, w jakich przebywałam – można przeczytać jedną z opinii umieszczonych na Facebooku.

Trafiłam do Malborka ze względu na brak miejsc w Gdańsku. Sale naprawdę robią ogromne wrażenie, niby to tylko wystrój pomieszczenia, ale w takich warunkach od razu robi się człowiekowi lżej i bardziej "domowo" niż szpitalnie. Wystrój to jedno, ale personel zasługuje również na 6+, przemiła, troskliwa opieka – to kolejny komentarz.

Takich opinii jest znacznie więcej. Faktycznie domowa stylistyka wystroju to nie wszystko, bo najważniejsze jest wspomniane doświadczenie i zaangażowanie personelu i wprowadzane innowacje, jak np. łagodna cesarka, dzięki której pacjentka ma możliwość zobaczyć, jak wydobywa się dziecko, i kangurować maluszka jeszcze w trakcie operacji.

To jedna z nowości, natomiast samo kangurowanie przez ojców ma już dość długą tradycję na malborskiej porodówce, a jego zalety są nieocenione.

- Nieprzerwane 2-godzinne tulenie bezpośrednio po porodzie pozwala noworodkowi skolonizować się dobrą florą bakteryjną mamy, pomaga rozpocząć pierwsze karmienie, co ma ogromny wpływ na dalszą laktację. Maluch staje się spokojniejszy, ma zapewnione poczucie bezpieczeństwa, słyszy bicie serca mamy, które słyszało przez 9 miesięcy. Pierwszy kontakt skóra do skóry nie powinien być przerywany na ważenie czy mierzenie – wyjaśnia Anna Majda-Sandomierska.

Za te dobre praktyki placówka została wyróżniona złotym medalem „Maluchy na Brzuchy 2021”.

Nowością wprowadzoną w 2022 r. było włączenie psychologa do zespołu opiekującego się pacjentkami w okresie okołoporodowym. Prócz tej opieki dostępne są także trzy bezpłatne konsultacje, na które można umówić się poprzez szkołę rodzenia (która od lat działa prężnie), położną środowiskową, sekretariat oddziału położniczo-ginekologicznego (55 646 02 82) lub bezpośrednio pod numerem 55 646 02 06 (gabinet psycholog).

Szpital w Malborku wysoko w ogólnopolskim rankingu

Te i inne starania są widoczne w rankingu prowadzonych przez Fundację Rodzić po Ludzku na podstawie anonimowych ankiet wypełnianych przez pacjentki. W 2021 r. malborska porodówka zajęła 1 miejsce w województwie pomorskim i drugie w kraju. Tegoroczna edycja jest w toku, organizatorzy aktualizują ranking co dobę, a póki co, PCZ jest drugie w Polsce za prywatną placówką Medicover w Warszawie, znaną z przyjmowania porodów gwiazd i celebrytów. Panie, które chcą ocenić szpital, anonimową ankietę znajdą na portalu www.gdzierodzic.info >>> TUTAJ.

Fundacja Rodzić po Ludzku od lat monitoruje opiekę okołoporodową w Polsce – sprawdzamy, jak szpitale opiekują się kobietami i ich dziećmi, jak przestrzegają Standardu Organizacyjnego Opieki Okołoporodowej. Robimy to, żeby poznać prawdę o porodówkach i wnosić głos kobiet do przestrzeni publicznej. Pokazywać, jak wygląda opieka w konkretnych placówkach i interweniować tam, gdzie dochodzi do łamania prawa – informuje fundacja.

Malbork. Porodówka Powiatowego Centrum Zdrowia wysoko ocenio...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto