Malbork. Ranking Perspektywy 2022 powodem do dumy dla malborskich szkół. Trzy placówki znalazły się w zestawieniu, dwie z Brązowymi Tarczami

Anna Szade
Anna Szade
Matura w 2021 r. odbywała się w reżimie sanitarnym
Matura w 2021 r. odbywała się w reżimie sanitarnym Radosław Konczyński
Udostępnij:
Ogłoszony został Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2022. Brązową Tarczą mogą pochwalić się malborskie placówki: I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza i II Liceum Ogólnokształcące. W zestawieniu znalazło się również Technikum nr 3. To drogowskaz dla ósmoklasistów, którzy niedługo staną przed wyborem szkoły.

Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2022 został przygotowany przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” już po raz dwudziesty czwarty. Jego głównymi adresatami są są uczniowie oraz ich rodzice. Wkrótce będą oni podejmować decyzje, w jakim liceum lub technikum kontynuować naukę po szkole podstawowej, która placówka doprowadzi ich do studiów oraz ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu.

Warto dokonywać takich wyborów na podstawie sprawdzonych, obiektywnych informacji. W Rankingu Liceów i Techników korzystamy wyłącznie z zewnętrznych źródeł danych, które pochodzą z okręgowych komisji egzaminacyjnych, komitetów głównych olimpiad i Systemu Informacji Oświatowej (SIO) – mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych.

Wyniki rankingu są ważne również dla samych średnich szkół. Zestawienie uwzględnia bowiem wyniki egzaminów maturalnych, a także sukcesy w olimpiadach przedmiotowych. Najlepsze licea i technika otrzymają tytuł „Złotej”, „Srebrnej” i „Brązowej” Szkoły 2022, który jest potwierdzeniem wysokiej jakości pracy nauczycieli i dyrektorów wyróżnionych szkół. Taką odznaką będą mogli się pochwalić m.in. podczas rekrutacji do placówki.

Ranking Liceów Perspektywy 2022. Jak wypadły malborskie placówki?

W zestawieniu liceów z województwa pomorskiego I LO im. Henryka Sienkiewicza zajęło 39 miejsce na 69 sklasyfikowanych w regionie. W rankingu krajowym szkoła zajęła 607 miejsce. To gorzej niż w poprzednich latach, bo w 2021 r. było to miejsce 501, w 2020 r. - 463, a w 2019 r. - 504.
Ale i tak są powody do dumy, bo „sienkiewiczówka” utrzymała Brązową Tarczę.

Do listy wyróżnionych wróciło II LO. Na Pomorzu uznane zostało za 56 liceum ogólnokształcące, w kraju – 929. To wystarczyło do wyróżnienia Brązową Tarczą. Poprzednio „drugi ogólniak” gościł w pierwszym tysiącu szkół ogólnopolskiego rankingu w 2020 r., zajmując wówczas 882 miejsce.

Ranking Techników Perspektywy 2022. Jedna szkoła w zestawieniu

Szkoły kształcące przyszłych techników nie trafiały ostatnio zbyt często na topowe listy Fundacji „Perspektywy”. W tym roku Technikum nr 3 chwali się tym osiągnięciem, bo to pokazuje, że uczniowie osiągają dobre wyniki, a nauczyciele dobrze ich do tego przygotowują.

Technikum nr 3 to część Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3. Zajęło 34 miejsce w wojewódzkim rankingu. W krajowym zestawieniu jest poza 500, ale wzięto pod uwagę dane 1165 techników.

Ranking Perspektywy 2022. Wpływ pandemii

Warto pamiętać, że te wyniki to efekt ciężkiej pracy i młodzieży, i grona pedagogicznego. Pewnie również rodziców, bo i oni musieli zmierzyć się z pandemią koronawirusa i wynikającymi z tego ograniczeniami.
Ale choć nauka w poprzednim roku szkolnym odbywała się głównie online, to wszyscy zdali egzamin. I właśnie tę jasną stronę zauważają również organizatorzy Rankingu Perspektyw 2022.

Od marca 2020 roku polskie szkoły znalazły się w nieznanej dotąd sytuacji Zdecydowana większość szkół w Polsce nie była przygotowana na tak dużą i przeprowadzoną w bardzo krótkim okresie zmianę. Nauczyciele i uczniowie zrealizowali przyśpieszony kurs kształcenia zdalnego, co w dłuższej perspektywie może przynieść polskiej szkole korzyści. To, co przez wiele lat wydawało się być niemożliwe, stało się faktem w kilka miesięcy. – podkreśla prof. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej, przewodnicząca Kapituły Rankingu.

Malbork. Piknik na 60-lecie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie