Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Malborska Rada Seniorów zakończyła drugą kadencję. Uroczyście podsumowano działania na rzecz środowiska starszych mieszkańców

Anna Szade
Anna Szade
Członkowie MRS w II kadencji z burmistrzem Markiem Charzewskim (pierwszy z lewej) i przewodniczącym Rady Miasta Pawłem Dziwoszem (pierwszy z prawej).
Członkowie MRS w II kadencji z burmistrzem Markiem Charzewskim (pierwszy z lewej) i przewodniczącym Rady Miasta Pawłem Dziwoszem (pierwszy z prawej). Radosław Konczyński
W Urzędzie Miasta uroczyście podsumowano działalność Malborskiej Rady Seniorów. Aktywność przedstawicieli środowiska osób starszych może budzić podziw. Tym bardziej, że druga kadencja rady przypadła na trudne czasy pandemii.

Malborska Rada Seniorów po drugiej kadencji

Druga kadencja działalności Malborskiej Rady Seniorów dobiega końca. Trwała cztery lata, od grudnia 2019 r. Tę ważną dla środowiska najstarszych mieszkańców Malborka reprezentację tworzyli:

  • Lidia Kusz, Związek Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Malborku Koło Miejskie nr 2, przewodnicząca MRS,
  • Mirosława Dolewa, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Malborku, sekretarz MRS,
  • Jerzy Ruszkowski, Związek Harcerstwa Polskiego Harcerski Krąg Seniorów „Semper Paratus” Hufiec Malborka, wiceprzewodniczący MRS,
  • Aleksander Chrupczalski, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Malborku,
  • Jan Dadej, Związek Żołnierzy Wojska Polskiego Koło nr 20 w Malborku.

W czwartek (7 grudnia) w Urzędzie Miasta Malborka odbyło odbyło się spotkanie, podczas którego podsumowano działalność drugiej kadencji MRS.

Pomaganie jest dobre, pomaganie jest ważne, pomagać może każdy i wszędzie. Każda pomoc jest wartościowa, warto pomagać nie tylko dla innych, ale także dla siebie. Pomaganie zmienia świat na lepsze, każdy gest, nawet najdrobniejszy, zmienia świat, czyjś świat – mówiła Sylwia Starosta-Romańczuk, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta, rozpoczynając uroczystość.

Spora część kończącej się kadencji rady przypadła na czas pandemii koronawirusa. Gdy starsze i schorowane osoby musiały pozostać dla swojego bezpieczeństwa w domach, członkowie MRS organizowali i koordynowali akcję pomocową. Do seniorów dostarczane były paczki żywnościowe, ale też maseczki ochronne, wówczas jeszcze szyte ręcznie.

- Chciałem podziękować pani Lidzi Kusz za to, co zrobiła dla środowiska osób represjonowanych i tych, którzy potrzebowali pomocy w okresie covidu. Dziękujemy za tę bezinteresowną pomoc, szczególnie w okresie pandemii, gdy osobom starszym ciężko się żyło. Pani troska i kochające serce pomogło przetrwać najtrudniejsze dni i dało osobom potrzebującym poczucie bezpieczeństwa – mówił Krzysztof Łaszuk z Malborka.

Przewodnicząca MRS nie kandyduje, ale może służyć pomocą

Warto dodać, że rady seniorów w Polsce nie dysponują żadnymi własnymi środkami, z założenia mają głównie charakter konsultacyjny, doradczy oraz inicjatywny dla organów samorządowych. Obywatelski Parlament Seniorów, ogólnopolskie przedstawicielstwo osób starszych reprezentujące interesy prawie dziesięciu milionów seniorów w Polsce, wystąpiło już do władz centralnych o zmianę prawa w tym zakresie. Seniorzy nie chcą wydawać pieniędzy „na głupoty”, ale na integrację, współpracę międzypokoleniową, edukowanie o sprawach najważniejszych i przeciwdziałanie wykluczeniu, w tym cyfrowemu. Obecnie zdobywają dofinansowanie działalności pisząc projekty oraz zdobywając wsparcie rozmaitych donatorów.

Przedstawiciele prezydium Delegatury Pomorskiej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów byli zresztą obecni na czwartkowym spotkaniu. Malbork ma tam swoich delegatów. To Lidia Kusz oraz Aleksander Chrupczalski. Szefowa MRS nie kryła wzruszenia, odbierając podziękowania za czteroletnią pracę. Jak ogłosiła, nie brała udziału w wyborach na trzecią kadencję.

Ale zawsze mogę służyć dobrą radą i pomocą – deklarowała Lidia Kusz. - Mam nadzieję, że swoją pracę jako przewodnicząca MRS wykonałam wzorowo.

Jak podkreśliła, wszystkie pozostałe funkcje będzie pełniła nadal. Lidia Kusz jest członkiem prezydium Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Więźniów Politycznych w Warszawie, prezesem Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Gdańsku, jednocześnie prezesem kół w Malborku i Kwidzynie, członkinią Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Seniorów w Gdańsku oraz delegatką Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Dla uczestników czwartkowej uroczystości wystąpiły młode wokalistki ze Studia Wokalnego Balbiny prowadzonego przez Marię Seibert w Malborskim Centrum Kultury i Edukacji oraz Nutki Szczęścia z Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Malborku.

Skład MRS trzeciej kadencji nie został jeszcze ogłoszony. Chętni do wolontariackiej pracy mogli zgłaszać swoje kandydatury do 27 listopada.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto