Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Lisewa Malborskiego chcą chodzić mostem kolejowym. Powstała petycja do ministra infrastruktury

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Mieszkańcy Lisewa Malborskiego nie odpuszczają w kwestii udostępnienia kładki na moście kolejowym na Wiśle jako przejścia dla pieszych do Tczewa. Tym razem jeden z nich w tej sprawie założył internetową petycję do Ministerstwa Infrastruktury i premiera RP.

Most kolejowy w Lisewie Malborskim także dla pieszych? Zarządca nie widzi możliwości

Zabytkowy most drogowy na Wiśle łączący powiaty malborski i tczewski jest zamknięty od dwunastu lat. Tym samym mieszkańcy Lisewa Malborskiego stracili szansę na najprostszy z możliwych sposób dotarcia do Tczewa – czyli na piechotę. Dlatego co jakiś czas wraca pomysł, by dla ruchu pieszych udostępnić ciąg technologiczny na pobliskim moście kolejowym. Zwłaszcza że jeszcze wiele wody w Wiśle upłynie, zanim przeprawa drogowa zostanie odbudowana...

Przypomnijmy, że niedawno pisaliśmy o petycji mieszkańców gminy Lichnowy. Władze samorządowe przekazały ok. 1300 podpisów Jarosławowi Sellinowi, wiceministrowi kultury i dziedzictwa narodowego, z prośbą m.in. o pomoc w udostępnieniu pieszym przejścia po moście kolejowym. O opinię na ten temat poprosiliśmy zarządcę obiektu, czyli PKP Polskie Linie Kolejowe.

- Specyfika mostu kolejowego, który objęty jest dodatkowymi przepisami o zarządzaniu kryzysowym – w tym szerokość chodnika technologicznego, brak oddzielenia ciągu pieszego od czynnych torów kolejowych, brak odpowiedniej nawierzchni czy też wysokość balustrady od strony rzeki, uniemożliwiają adaptację mostu i dostosowanie do potrzeb użytku publicznego, w tym wykorzystania w ruchu pieszo-rowerowym. Na moście kolejowym w Tczewie znajduje się jedynie chodnik technologiczny, dostępny tylko i wyłącznie dla przeszkolonych pracowników kolei. Wstęp osób postronnych na ten obiekt jest zabroniony – podkreśla Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP PLK.

Petycja w internecie ws. mostu kolejowego. "To jedyny sposób na poprawę sytuacji komunikacyjnej"

Stanowisko PKP PLK nie zniechęca mieszkańców. Jest kolejna petycja, tym razem internetowa, którą założył lisewianin Michał Romański, prowadzący profil „Lisewo Malborskie” na Facebooku. Wskazuje, że doszło do wykluczenia komunikacyjnego lokalnej społeczności.

W mojej ocenie adaptacja i udostępnienie kładki w ciągu mostu kolejowego to jedyny sposób na poprawę sytuacji komunikacyjnej dla okolicznych mieszkańców. Nie powinien to być jednocześnie projekt kosztowny i rozwlekły czasowo, co jest szczególnie istotne w kontekście niejasnej sytuacji mostu drogowego – argumentuje autor petycji.

Mieszkaniec Lisewa Malborskiego dodaje, że w Polsce są mosty kolejowe udostępnione również dla ruchu pieszych, na przykład w Krakowie. W petycji wnioskuje do Ministerstwa Infrastruktury o:

  • niezwłoczne udostępnienie pomostów technicznych na moście kolejowym w Tczewie,
  • wykonanie odpowiedniej dokumentacji oraz przygotowanie projektu odseparowania pomostów od czynnej linii kolejowej dla zagwarantowania bezpieczeństwa pieszych oraz ruchu kolejowego,
  • wykonanie inwestycji w postaci adaptacji istniejących pomostów technicznych oraz odseparowania ich od linii kolejowej,
  • udostępnienie tak zaadaptowanych chodników technicznych celem poprawy komunikacji pomiędzy miejscowościami Tczew i Lisewo Malborskie oraz udostępnienie traktu komunikacyjnego jako atrakcyjnej trasy widokowej z widokiem na zabytkowy i od 12 lat nieczynny sąsiadujący z mostem kolejowym most drogowy.

Wniosek mieszkańca Lisewa Malborskiego możesz poprzeć na stronie Petycjeonline.com.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto