Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Malborka oddadzą cześć ofiarom zbrodni wołyńskiej i bojownikom o polskość Powiśla

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
We wtorek (11 lipca) przypada 80 rocznica rzezi wołyńskiej. W Malborku odbędzie się miejska uroczystość przed tablicą na budynku dworca kolejowego. Z kolei 14 lipca IPN i Muzeum Zamkowe zapraszają na promocję książki „Ocaleni z ludobójstwa. Wspomnienia Polaków z Wołynia”.

80 rocznica zbrodni wołyńskiej i 103 rocznica plebiscytu na Powiślu

Malborskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego na Polakach na Wołyniu odbędą się jak zwykle przed budynkiem dworca kolejowego, gdzie znajduje się tablica upamiętniającą przybycie pierwszych powojennych osadników właśnie z Wołynia. Obok stoi też, zainstalowana przez Instytut Pamięci Narodowej, tablica edukacyjna „Genocidium Atrox” (ludobójstwo ze szczególnym okrucieństwem). Kwiaty w tym miejscu zostaną złożone 11 lipca (wtorek) o godz. 14.

W Malborku tego samego dnia mieszkańcy oddają również hołd bojownikom ruchu plebiscytowego, którzy w 1920 roku zabiegali to, by ziemia malborska po I wojnie światowej znalazła się w granicach Polski. W tym roku przypada 83 rocznica plebiscytu na Powiślu, w konsekwencji którego Malbork znalazł się jednak w granicach Niemiec.

CZYTAJ TEŻ: Uroczystość w Malborku w 78 rocznicę rzezi wołyńskiej. "Nacjonalizm prowadzi do tragedii"

Około godz. 14.20, po złożeniu kwiatów na cześć ofiar zbrodni wołyńskiej, nastąpi przejazd autobusem MZK na ul. Piastowską, gdzie znajduje się pomnik na cześć polskich działaczy plebiscytowych. Tutaj uroczystość rozpocznie się o godz. 14.30.

Chociaż obydwa te wydarzenia mają całkowicie odmienny charakter i dzieli je wiele lat, mają jednak znaczenie dla historii Malborka i jego mieszkańców. W wyniku plebiscytu, pomimo prowadzonej od końca 1919 r. akcji propagandowej, Malbork na kolejne lata pozostał w granicach Niemiec. Zaś w wyniku akcji przeprowadzonej przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu, w pierwszym transporcie powojennych osadników do Malborka znaleźli się, w większości, właśnie przesiedleńcy z Kresów – przypomina Urząd Miasta Malborka.

Promocja książki IPN o ludobójstwie na Wołyniu

Z kolei 14 lipca w Muzeum Zamkowym w Malborku, a dokładnie w Centrum Konferencyjnym Karwan, odbędzie się promocja książki „Ocaleni z ludobójstwa. Wspomnienia Polaków z Wołynia”. Publikacja została przygotowana przez pracowników Oddziału IPN w Gdańsku – dr Joannę Karbarz-Wilińską i Bartosza Januszewskiego – w związku z 80 rocznicą zbrodni wołyńskiej. Zawiera obszerne wprowadzenie naukowe i wstrząsające relacje świadków.

To zbiór relacji świadków dokumentujących wołyńskie ludobójstwo dokonane osiemdziesiąt lat temu przez ukraińskich nacjonalistów na południowo-wschodnich terenach II RP. Celem publikacji jest przywrócenie pamięci o ofiarach: dzieciach, kobietach, mężczyznach, ludziach sędziwego wieku, zamordowanych tylko dlatego, że byli Polakami lub, jak w przypadku Sprawiedliwych Ukraińców, że nie godzili się na zło i zbrodnię – informuje gdański oddział IPN.

Malborska promocja książki odbędzie się o godz. 17. Spotkanie w Karwanie poprowadzi Aleksander Masłowski. Na miejscu będzie można kupić publikację w promocyjnej cenie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto