MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Miniatura zamku w Malborku stała się atrakcją turystyczną. Powstawała około pięciu lat. Urząd Miasta przygotował film

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Miniatura malborskiego zamku, która nie tak dawno stanęła przy ul. Piłsudskiego, zgodnie z przewidywaniami stała się atrakcją. Zatrzymują się przy niej i turyści, i miejscowości. Urząd Miasta Malborka po przeszło dwóch miesiącach od otwarcia minibudowli na filmie przygotowanym na jego zlecenie przypomina, jak powstawało to dzieło sztuki, bo i tak jest nazywany atrakcyjny obiekt.

Nowa miniatura zamku atrakcją turystyczną. Obejrzyj film

Przypomnijmy, że miniatura zamku w Malborku to inicjatywa miejscowych przedsiębiorców skupionych w Radzie Gospodarczej przy burmistrzu. Całość kosztowała ok. 200 tys. zł. Ostatecznie złożyło się na nią 36 donatorów, którzy reprezentują lokalny biznes. Z budżetu miasta sfinansowane zostały monitoring i oświetlenie atrakcji wieczorową porą.

Miniaturę u zbiegu ul. Piłsudskiego i Sierakowskich zbudował Piotr Banasik, mieszkaniec Malborka, rzeźbiarz po warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracował nad nią od 2019 do 2024 roku, ostatnie elementy wykańczając już po odsłonięciu minizamku, które miało miejsce 20 marca br. Dzieło w skali 1:30 względem potężnego oryginału znajdującego się dosłownie za rogiem jest rekonstrukcją warowni z czasów Marienburga. To stan odnoszący się do wyglądu zamku przed zniszczeniem podczas działań wojennych w okresie styczeń-marzec 1945 roku.

ZOBACZ TEŻ: Miniatura zamku w Malborku uroczyście odsłonięta. Były tłumy

Nowa atrakcja turystyczna zajmuje powierzchnię 66 metrów kwadratowych. Najwyższy punkt wieży ma ok. 3 metrów wysokości.

Wiele elementów wykorzystywanych do budowy miniatury pochodzi z tego samego miejsca, co materiały wykorzystane na budowę prawdziwego zamku. Twórca stworzył techniki, które wykorzystał do wykonania chociażby ceglanych elewacji. Jako budulca w miniaturze wykorzystał beton, cegły, kamień, stal, drewno. Przy odtwarzaniu kamiennych ścieżek na tarasach Zamku Wysokiego artysta wykorzystał kamienie z nabrzeży Morza Bałtyckiego. Mozaiki elewacyjne zostały wykonane poprzez naklejenie szkiełek na papier, a następnie wtopienie ich w warstwę betonową – przypomina Urząd Miasta Malborka.

W galerii u góry strony możesz obejrzeć aktualne zdjęcia miniatury, a malborski magistrat udostępnił właśnie film, w którym przypomina, jak powstawała nowa atrakcja turystyczna:

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto