Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Zamkowe ma w planach kolejną dużą inwestycję na Przedzamczu. Wkrótce konsultacje społeczne

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Kolejny etap ma dotyczyć kompleksowych prac konserwatorskich w trzech budynkach, m.in. w kościele św. Wawrzyńca (na zdjęciu).
Kolejny etap ma dotyczyć kompleksowych prac konserwatorskich w trzech budynkach, m.in. w kościele św. Wawrzyńca (na zdjęciu). Radosław Konczyński
Na terenie zamku w Malborku trwa jedna wielomilionowa inwestycja, a Muzeum Zamkowe przymierza się już do kolejnej. Jej celem będzie m.in. usprawnienie obsługi turystów. Wkrótce odbędą się konsultacje społeczne dotyczące kompleksowego remontu konserwatorskiego i adaptacji do funkcji muzealnych trzech kolejnych historycznych zabudowań.

Dobiega końca wielomilionowa inwestycja na terenie zamku w Malborku

Obecnie na terenie Przedzamcza w kompleksie Muzeum Zamkowego w Malborku kosztem około 21 mln zł kończy się rekonstrukcja dwóch budynków. Średniowieczne relikty czekały na to od zakończenia II wojny światowej. Zimą 1945 roku zostały zniszczone podczas ostrzału artyleryjskiego przez Armię Czerwoną, która starała się zdobyć nie tyle sam zamek, co pobliskie mosty. W nowych wnętrzach zostaną umieszczone nowe działy Muzeum Zamkowego, czyli Ośrodek Badań nad Dziedzictwem Pokrzyżackim i pracownia digitalizacji; tu będą też przeniesione pracownie konserwatorskie oraz Biblioteka Naukowa Muzeum Zamkowego.

Wykonawca ma czas do końca bieżącego roku. Z kolei pierwszy kwartał 2024 r. będzie poświęcony na montaż mebli i urządzeń w pracowniach, a od kwietnia budynki mają służyć muzealnikom, mieszkańcom i turystom.

ZOBACZ TEŻ: Muzeum Zamkowe w Malborku dostało miliony na odbudowę części Przedzamcza

Trzeba wiedzieć, że to właśnie realizowane przedsięwzięcie zostało „wykrojone” z całego dużego planu inwestycyjnego dla Przedzamcza. Ze względu na limity w pozyskaniu środków z Norweskiego Mechanizmu Finansowego muzeum musiało wybrać jeden z elementów z nastawieniem, że na kolejne inwestycje będzie się starało pozyskiwać dotacje w przyszłości. I ten czas nadchodzi - na remont trzech pobliskich zabudowań historycznych malborska instytucja złoży wniosek do Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS), który jest kontynuacją Programu Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 i 2014-2020.

Kompleksowym remontem konserwatorskim połączonym z adaptacją do funkcji muzealnych planujemy objąć trzy budynki na północnym Przedzamczu: kościół św. Wawrzyńca, dawną infirmerię dla służby zamkowej oraz dawną willę Zarządu Odbudowy Zamku. Ponadto, wykonane zostanie zagospodarowanie terenów zielonych pomiędzy budynkami połączone z pielęgnacją historycznego drzewostanu - wyjaśnia Beata Stawarska, wicedyrektor Muzeum Zamkowego ds. organizacji i marketingu.

Konsultacje społeczne w sprawie kolejnych przedsięwzięć na Przedzamczu

Kościół św. Wawrzyńca i przylegająca do niego dawna infirmeria od lat 90. ubiegłego wieku były dzierżawione prywatnemu podmiotowi na funkcje hotelowe i restauratorskie. W tym drugim budynku do roku 2012, ogłoszenia upadłości, mieścił się hotel Zamek, znany z tego, że zatrzymywali się w nim popularni aktorzy, m.in. John Malkovich czy Sophia Loren. Z kolei dawna willa Zarządu Odbudowy Zamku nazywana jest przez pracowników muzeum „willą Steinbrechta”. Conrad Steinbrecht, kierownik zarządu, nie tylko miał tam biuro, ale i mieszkał. Obecnie znajdują się tu pracownie konserwatorskie, które zostaną przeniesione do jednego z właśnie odbudowywanych budynków.

Dzięki Programowi FEnIKS w dawnej infirmerii ma powstać m.in. nowy punkt obsługi zwiedzających: kasy, sklepik, szatnia, poczekalnia, toalety i pokój dla matki z dzieckiem. Obecny punkt recepcyjny znajdujący się od strony centrum miasta, przy pl. 60-lecia Muzeum Zamkowego, już nie wystarcza. Odciążyłby go nowy, przeznaczony zwłaszcza dla turystów docierających od strony rzeki Nogat (na drugim brzegi znajdują się parkingi).
Ponadto, trzy budynki mają być zaadaptowane na: wystawę stałą pod roboczym tytułem „Wrota do zamku” (wprowadzającą w tematykę wystaw zlokalizowanych na Zamku Średnim i Wysokim), sale wystaw czasowych, sale edukacyjne, magazyny muzealne oraz biura.

- Nowe wystawy dostępne będą w połączeniu z innymi punktami oferty muzeum, ale również będzie możliwość ich odrębnego zwiedzania. Adaptowane do funkcji wystawienniczych i edukacyjnych przestrzenie pozwolą również na realizację nowej oferty z zakresu edukacji muzealnej. Ponadto, w sąsiedztwie „willi Steinbrechta” powstanie ścieżka edukacji ekologicznej. Oprócz przestrzeni dostępnych dla zwiedzających w budynkach planujemy magazyny muzealne oraz biura – wyjaśnia Beata Stawarska.

Zanim Muzeum Zamkowe złoży wniosek o dofinansowanie, musi przeprowadzić konsultacje społeczne z mieszkańcami, które odbędą się 21 września w Karwanie: o godz. 17 dla osób ze szczególnymi potrzebami, a o godz. 18.30 dla wszystkich chętnych.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto