MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Zamkowe w Malborku z wyróżnieniem w konkursie Sybilli 2023. Jury doceniło wystawę czasową „Nigra crux, mala crux"

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Narodowy Instytut Muzeów rozstrzygnął konkurs na Muzealne Wydarzenie Roku Sybilla 2023. Muzeum Zamkowe w Malborku otrzymało wyróżnienie w kategorii wystaw czasowych za ekspozycję „Nigra crux, mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego”.

Sybilla 2023. Wśród nominowanych Muzeum Zamkowe w Malborku

Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla jest organizowany od ponad 40 lat przez Narodowy Instytut Muzeów oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest najważniejszą formą uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie. Gala 44 edycji odbyła się w środowy wieczór (22 maja) w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Jury pod kierownictwem dr. hab. Michała Woźniaka, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, oceniło projekty muzealne zgłoszone w sześciu kategoriach konkursowych:

  • konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury,
  • edukacja,
  • projekty naukowo-badawcze,
  • nowe i zmodernizowane wystawy stałe,
  • wystawy czasowe,
  • inwestycje.

W każdej z kategorii nominacje otrzymały po 3 muzea, a wśród nich Muzeum Zamkowe w Malborku za wystawę czasową „Nigra crux, mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego”. Ekspozycję, na której znalazło się ponad 300 artefaktów i współczesnych przedmiotów z muzeów europejskich oraz prywatnych kolekcji, w ciągu 3,5 miesiąca obejrzało około 70 tysięcy zwiedzających. To również, jak podaje zamek, spotkania, konferencje, sympozja i inne projekty okołowystawowe i edukacyjne zrealizowane z udziałem ponad 4000 uczestników.

Wyjątkowość wystawy „Nigra crux, mala crux” polegała na otwarciu ważnej dyskusji, która trwa i zatacza coraz szersze kręgi oddziaływania. Wystawa pozwoliła w niecodzienny sposób spojrzeć na historię zakonu krzyżackiego i zbudowaną przez wieki kulturę pamięci, której centrum był i nadal jest zamek w Malborku. To historia zakonu krzyżackiego oraz wszystkiego, co działo się z nim, choć bez niego na przestrzeni wieków, i co trwale zakorzeniło się w powszechnej świadomości. Ta nagroda jest nie tylko uhonorowaniem wszystkich osób zaangażowanych w projekt i koncept wystawy, ale także sukcesem dla głównego jej celu – podjęcia dialogu na temat czarnej i białej legendy zakonu - przekazało Muzeum Zamkowe na swoim profilu na Facebooku.

CZYTAJ TEŻ: Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego do obejrzenia w Muzeum Zamkowym

Malborskim muzealnikom być może nie wypada tego komentować w taki sposób, ale nam już tak: mimo wszystko na pewno jest jakiś niedosyt po ogłoszeniu wyników. Zwłaszcza że była to pierwsza taka ekspozycja o Krzyżakach w historii polskiego muzealnictwa. Muzeum Zamkowe, zapraszając zwiedzających, określiło ją mianem „pierwszej w historii próby wystawienniczego zmierzenia się z mitami o zakonie, stereotypami, interpretacjami i reinterpretacjami”.

Jury uznało, że w tej kategorii główna nagroda należy się Muzeum Gdańska za wystawę „Wolę o tym nie mówić. Tożsamość gdańszczan a powojenna rzeczywistość".

„Bohaterska obrona Westerplatte i Poczty Polskiej w Gdańsku należy do polskiego kanonu opowieści o II wojnie światowej. Mniej znana jest martyrologia Polaków – obywateli Wolnego Miasta Gdańska, włączonego wraz z wybuchem wojny do III Rzeszy. Poza głównym nurtem opowieści o XX wieku znajduje się doświadczenie zwykłych gdańszczan, zarówno Polaków, Kaszubów i Niemców w przełomowym 1945 roku oraz czasach powojennych. Jest to okres, kiedy nie tylko dokonały się zmiany administracyjne, wymiana ludności, ale też czas, kiedy pozostali w mieście gdańszczanie wraz z przybyszami z Polski centralnej i dawnych województw wschodnich II Rzeczpospolitej stworzyli nowy Gdańsk” - czytamy na stronie Muzeum Gdańska.

Oprócz głównych kategorii jury przyznało też Grand Prix, które trafiło do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej za projekt „Las w życiu i kulturze mieszkańców Rzeszowszczyzny” (zwycięzca w kategorii projektów naukowo-badawczych), i Nagrodę Specjalną Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, które nie znalazło się w nominowanej osiemnastce - za „programy edukacyjne, przestrzenie twórcze i budowanie relacji z publicznością”.

W wyniku internetowego głosowania na 18 nominowanych muzeów została też przyznana Nagroda Publiczności, którą otrzymał Zamek Królewski na Wawelu za wystawę czasową „Obraz Złotego Wieku. Kultura wizualna w czasach ostatnich Jagiellonów”.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto