Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Święto Niepodległości w Malborku. Główne uroczystości odbyły się przy Pomniku Armii Krajowej

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Główne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości odbyły się w sobotę (11 listopada) przy Pomniku Armii Krajowej w Malborku. „Niech to będzie czas zadumy i dumy, a także czas, który umacnia naszą wspólnotę” – mówił w swoim przemówieniu starosta Mirosław Czapla.

Narodowe Święto Niepodległości 2023. Oficjalne uroczystości przy pomniku AK

11 listopada obchodzimy 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W Malborku Narodowe Święto Niepodległości zgromadziło przy Pomniku Armii Krajowej wielu mieszkańców, przedstawicieli władz, służb mundurowych, instytucji państwowych i samorządowych. Wokół obelisku ustawiły się poczty ze sztandarami.

Jako starosta jestem dumny z naszej lokalnej społeczności, która włącza się aktywnie w obchody Święta Niepodległości. Dziękuję wszystkim organizacjom, szkołom, placówkom kultury i mieszkańcom, którzy przyczynili się do upiększenia naszych obchodów. Naszym zadaniem nie jest tylko celebrowanie historii, ale także kontynuowanie dzieła naszych przodków. Musimy dbać o naszą niepodległość, zachować nasze wartości i budować lepszą przyszłość dla naszych dzieci – mówił Mirosław Czapla, starosta malborski.

W swoim przemówieniu wspominał również atmosferę, jaka towarzyszyła Polakom 105 lat temu.
- To wielkie wydarzenie miało miejsce po zakończeniu pierwszej wojny światowej, kiedy to Rada Regencyjna przekazała władzę nad krajem Józefowi Piłsudskiemu. Był to czas niezwykłego entuzjazmu, nadziei, ale także ogromnych wyzwań. Polska musiała odbudować swoją strukturę państwową, stworzyć nową konstytucję i zadbać o rozwój gospodarczy – mówił Mirosław Czapla

Podkreślił, że 11 listopada wszyscy zbierają się, by uczcić jedno z najważniejszych świąt w historii Polski: Narodowe Święto Niepodległości.

To dzień, który przypomina nam o ogromnym poświęceniu i determinacji naszych przodków, którzy walczyli o to, byśmy mogli żyć w wolnym, niepodległym państwie. Jest to także dzień, który przypomina nam o naszych wartościach, naszej tożsamości narodowej i o tym, że niepodległość to wielki dar, który trzeba pielęgnować i chronić – zwrócił uwagę starosta.

105 rocznica odzyskania niepodległości. "To nie tylko wydarzenie historyczne"

Starosta przypomniał, że droga do niepodległości była długa i trudna.
- Przez wieki nasza ojczyzna była rozdzielona i okupowana przez różne imperia. Nasze pragnienie wolności i niepodległości jednak przetrwało. Warto przypomnieć takie postacie, jak Tadeusz Kościuszko, Kazimierz Pułaski, Józef Piłsudski czy Ignacy Paderewski, którzy swoją odwagą i determinacją przyczynili się do walki o niepodległość Polski – wyliczył bohaterów Mirosław Czapla. - W ciągu tych ponad 100 lat Polska przeszła wiele trudnych chwil, w tym okresie okupacji niemieckiej, sowieckiej, a także lata komunizmu. Jednak nasza niepodległość nigdy nie przeminęła bo tkwi w sercach i umysłach Polaków. To nasza wspólna duma, nasza historia, nasza kultura i wiara w lepszą przyszłość sprawiają, że jesteśmy narodem jednolitym i silnym.

Ale, jak zaznaczył starosta, "niepodległość to jednak nie tylko wydarzenie historyczne".
- To także współczesna odpowiedzialność. Dzisiaj jako obywatele niepodległej Polski mamy obowiązek dbać o naszą wolność, kształtować przyszłość naszego kraju i dbać o dobro naszych współobywateli. To również okazja do refleksji nad tym, jakie wartości kierują nami jako społeczeństwu. Wartości takie, jak wolność, równość, tolerancja, demokracja, szacunek dla innych i solidarność powinny być naszym przewodnikiem w budowaniu wspólnego lepszego jutra. Dziś, kiedy patrzymy na naszą niepodległą Polskę widzimy, jak wiele osiągnęliśmy w ciągu tych ostatnich lat. Nasza gospodarka rozwija się, nasza kultura kwitnie, a społeczeństwo staje się coraz bardziej otwarte na świat. Mamy wiele powodów do dumy, ale i wiele wyzwań do rozwiązania. Ważne jest, byśmy kontynuowali prace nad rozwojem naszego kraju, dbając jednocześnie o to, aby nasza niepodległość była zawsze wartością, którą pielęgnujemy i chronimy – tłumaczył zgromadzonym. - Niech to będzie czas zadumy i dumy, a także czas, który umacnia naszą wspólnotę i naszą niepodległość. Niech Polska będzie zawsze wolna i niepodległa.

Podczas uroczystości malborczyk Kazimierz Chrupczalski odczytał patriotyczny wiersz Kazimierza Surzyna „Nasz dom”. Do wspólnej modlitwy za poległych w walce o niepodległość zaprosił ks. Arkadiusz Śnigier, proboszcz parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Malborku.

Wspominając wszystkich, którym jesteśmy winni wdzięczność, którzy swoje życie złożyli w ofierze, za ten dar bycia niepodległymi i wolnymi – dedykował bohaterom krótką modlitwę ks. Arkadiusz Śnigier.

Salwa honorowa dla bohaterów, którzy walczyli o wolność dla Polski

Odczytany też został Apel Pamięci, aby uczcić pamięć wszystkich, którzy walczyli o niepodległość Polski. Na ich cześć kompania honorowa 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego oddała salwę honorową.
O oprawę muzyczną zadbała Młodzieżowa Orkiestra Big Band Blue z Szemudu.

Za to wspólne przygotowanie obchodów Narodowego Święta Niepodległości dziękował Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Zgoda i współpraca jest tym elementem życia, które pozwala na zorganizowanie takich uroczystości, ale pozwala również na realizację dużo trudniejszych przedsięwzięć, nawet tak trudnych, jak odzyskanie niepodległości. 105 lat temu, pomimo różnic politycznych, różnic światopoglądowych, społecznych, wyznaniowych. Polacy potrafili stworzyć wspólnotę narodową, widząc szansę na odzyskanie niepodległości. To dla nas bardzo ważna lekcja, by tę zgodę wykorzystywać do dbania o ten dar, który uzyskaliśmy od naszych rodaków. Dbania o wolną i niepodległą ojczyznę – akcentował Marek Charzewski.

Jak zaznaczył, 11 listopada warto świętować radośnie.
- Uśmiech i radość na naszych twarzach jest najlepszym podziękowaniem dla wszystkich tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą ojczyznę, pełną uśmiechniętych i życzliwych ludzi – podsumował włodarz.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto