18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oblężenie Malborka 2011. Przebieg inscenizacji nadal zagadką!

Jacek Skrobisz
Za dwa tygodnie odbędzie się pierwsza inscenizacja podczas Oblężenia Malborka 2011, a jej przebieg ciągle jest zagadką...

Nowością ma być film wprowadzający widzów w atmosferę średniowiecza, wyjaśniający okoliczności oblegania krzyżackiej twierdzy i przedstawiający główne postaci wydarzeń z 1410 roku.

Niedawno pojawiła się jednak informacja, że filmu, który miał być kręcony 6-7 lipca na zamku w Gniewie, nie będzie. Nadal się o nim mówi, ale w innej wersji.

- To prawda, że na zamku w Gniewie nie zostanie nagrany film na potrzeby Oblężenia. On jednak powstanie, ale w krótszej wersji, i będzie nakręcony w malborskim zamku - wyjaśnia Beata Stawarska, główny specjalista ds. marketingu i administracji Muzeum Zamkowego. - Wynika to z tego, że ciągle się zmienia koncepcja spektaklu. Chcemy, by był on jak najbardziej atrakcyjny dla widzów.

Zobacz także: Oblężenie Malborka 2011. PROGRAM

Nie wiadomo jeszcze, kiedy film zostanie nakręcony. Wystąpią w nim aktorzy, którzy będą także odtwarzać główne role podczas spektaklu Oblężenie Malborka, a więc Karol Strasburger (król Władysław Jagiełło), Krzysztof Warunek (namiestnik wielkiego mistrza krzyżackiego Henryk von Plauen), Marek Frąckowiak (wielki książę litewski Witold) i Marek Siudym (Mikołaj Trąba, podkanclerzy koronny).

Celem filmu jest przybliżenie chociażby postaci Henryka von Plauena, który po śmierci pod Grunwaldem Ulricha von Jungingena, wielkiego mistrza krzyżackiego, dotarł do Malborka ze Świecia, mianował się namiestnikiem wielkiego mistrza i kierował obroną twierdzy.

Zobacz także: Oblężenie Malborka 2011. BILETY
W tym roku scenarzystą i reżyserem spektaklu opowiadającego wydarzenia sprzed 601 lat, gdy wojska polsko-litewskie bezskutecznie próbowały zdobyć krzyżacką warownię, jest Bogusław Wołoszański, więc miłośnicy średniowiecza wiążą duże nadzieje z pracą dziennikarza zajmującego się tematyką historyczną.

Zdaniem Muzeum Zamkowego, zmiany przy przygotowaniu filmu wprowadzającego do trzech spektakli historycznych nie wpłyną negatywnie na plenerowe wydarzenie.

- Bogusław Wołoszański swoim warsztatem i doświadczeniem gwarantuje wysoki poziom inscenizacji - zapewnia Stawarska.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto