Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oblężenie Malborka już od piątku. Muzeum Zamkowe zachęca, by skorzystać też z części naukowej, czyli wykładów o historii i dużej inwestycji

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
materiały promocyjne
Jednym z punktów programu Festiwalu Kultury Średniowiecznej Oblężenie Malborka 2023 będą wykłady naukowe. Muzeum Zamkowe w Malborku zachęca m.in., by posłuchać o trwającej wielomilionowej inwestycji, czyli rekonstrukcji dwóch średniowiecznych budynków. Ale też będzie można dowiedzieć się, jak wyglądało codzienne życie Krzyżaków.

Oblężenie jako przykład fenomenu popularnonaukowego. Ale to również wykłady naukowe

Oblężenie Malborka, które od 21 do 23 lipca odbędzie się po raz 22., to oczywiście jeden wielki spektakl. Ci, którzy znajdą się w zamku i jego najbliższym otoczeniu, „przeniosą się” do średniowiecza. Całą imprezę można potraktować jako element popularnonaukowego fenomenu, jakim jest ruch rekonstrukcji historycznej. Śmiało można traktować Oblężenie jako formę edukacji poprzez zabawę. Natomiast Muzeum Zamkowe w Malborku jako organizator zadbało też o to, by nie zabrakło czysto naukowego podejścia. Dlatego przygotowało wykłady, które 22 i 23 lipca odbędą się w Ośrodku Konferencyjnym Karwan w sali na II piętrze.

Wszystkie prelekcje są oczywiście bezpłatne. Jednym z tematów jest przebudowa zabytkowych budynków na Przedzamczu. To temat często poruszany przez mieszkańców Malborka, którzy dopytują, co budujemy , czemu będzie to służyć. Odpowiedź na te wszystkie pytania zostanie udzielona podczas spotkania – mówi Beata Stawarska, wicedyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.

Ten wykład nosi długi tytuł: „Północne Przedzamcze wczoraj i dziś. Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich zagospodarowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych”.

- W budynkach ciągu gospodarczego w średniowieczu znajdowały się browar, słodownia oraz warsztat bednarski. Przez kolejne okresy zabudowa zmieniała swoje funkcje, aż do II połowy XX wieku, kiedy zaczęła następować jej degradacja. Dzisiaj zabudowania stanowią jedne z ostatnich reliktów II wojny światowej na obszarze założenia zamkowego, które przy wsparciu Programu Kultura w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego są przywracane do użytkowania – wyjaśnia Katarzyna Krawczyk z Działu Konserwacji Zamku Muzeum Zamkowego w Malborku, która znacznie więcej zdradzi podczas prelekcji 22 i 23 lipca.

Program wykładów w ramach Festiwalu Kultury Średniowiecznej Oblężenie Malborka 2023

Sobota, 22 lipca:

  • godz. 13.00 – dr Justyna Lijka - „Nie tylko Grunwald. Krzyżackie zwycięstwa i klęski w malarstwie polskim i niemieckim w długim wieku XIX”;
  • godz. 14.30 – Katarzyna Krawczyk - prezentacja programu prac i odbudowy budynków gospodarczych realizowanego na Przedzamczu, współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 w ramach Programu Kultura;
  • godz. 16.00 – Bartosz Skop - „Jak zamek malborski restaurowano.”

Niedziela, 23 lipca:

  • godz. 10.00 - Bartłomiej Butryn - "Obraz dawnych czasów" - scenki z życia konwentu krzyżackiego w inscenizowanych kadrach fotograficznych;
  • godz. 12.00 – Katarzyna Krawczyk - prezentacja programu prac i odbudowy budynków gospodarczych realizowanego na Przedzamczu.
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto