Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski. Już co najmniej 500 uchodźców znalazło schronienie. W starostwie odbyła się narada kryzysowa

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Władze samorządowe, służby i inspekcje w powiecie malborskim są w stałym kontakcie, by jak najlepiej koordynować pomoc dla przybywających uchodźców z Ukrainy. Dodatkowo odbyło się kolejne spotkanie robocze, tym razem w ramach Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego przy staroście malborskim.

Narada kryzysowa poświęcona była bieżącej sytuacji w Ukrainie, pomocy humanitarnej i pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

- W naradzie pod przewodnictwem starosty Mirosława Czapli wzięli udział wszyscy burmistrzowie i wójtowie z naszego powiatu oraz służby i inspekcje. Uczestnicy przekazali swoje spostrzeżenia i uwagi dotyczące prowadzenia pomocy humanitarnej w swoich gminach i problemach z zakwaterowaniem uchodźców z uwzględnieniem kosztów z tym związanych. Oczekiwana jest bezwzględnie natychmiastowa większa pomoc finansowa skierowana bezpośrednio do zaangażowanych samorządów i lepsza koordynacja ze strony państwa – informuje Stanisław Chabel, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Malborku.

Uchodźcy z Ukrainy przybywają praktycznie każdego dnia. Władze samorządowe proszą o przekazywanie przybyszom, że trzeba zgłosić się do urzędów gmin i zarejestrować w ewidencji ludności.

To pierwszy krok w rozpoznaniu liczby osób faktycznie przebywających na administrowanym terenie. W tej chwili w mamy pewność, że przebywa 260 osób, natomiast rzeczywista liczba szacowana jest na co najmniej dwukrotnie więcej – podaje Stanisław Chabel. - Należy podkreślić duże zaangażowanie ze strony samorządów, szczególnie miasta Malborka i gminy Stare Pole. Natomiast zaangażowanie największe w skali innych podmiotów wykazuje parafia Zesłania Ducha Świętego w Malborku, w której domu parafialnym na Piaskach jest największe skupisko uchodźców na terenie powiatu. Miejsce to jest to doskonale prowadzone przez proboszcza z pomocą parafian i innych mieszkańców.

Nie można oczywiście zapominać o mieszkańcach, którzy przyjęli uchodźców do swoich mieszkań i domów.

Podczas narady starosta Mirosław Czapla zwrócił się z prośbą do samorządowców z kolejnym apelem o szukanie dodatkowych miejsc, zwłaszcza w dużych obiektach, gdzie będzie można zapewnić schronienie dużej liczbie uchodźców przy uwzględnieniu kwestii sanitarnych i wyżywienia.

- Obecnie duże aglomeracje miejskie, w tym Trójmiasto w liczbie przybyłych uchodźców doszły do „ściany”, dlatego spodziewamy się dyslokacji ludzi w liczbie co najmniej kilkukrotnie większej niż do tej pory. Generalnie wszyscy będą musieli szukać niestety rezerw w tym zakresie, co zapowiedział wojewoda pomorski w piątek (11 marca) podczas konferencji dla władz samorządów i służb – podkreśla Stanisław Chabel.

Podczas narady potwierdzono, że na dworcu PKP w Malborku będzie utworzony punkt, gdzie uchodźcy przybywający koleją będą mogli uzyskać niezbędne informacje. Punkt zostanie uruchomiony, jak dodaje Stanisław Chabel, po wydaniu formalnej zgody ze strony władz PKP.
Tak jak wszędzie, również do powiatu malborskiego docierają głównie kobiety z dziećmi. Z kraju ogarniętego wojną przywożą z sobą wielka traumę. Wparcia dzieciom udziela Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna (tel. 661 595 616).

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo zdrowotne, nie można zapominać o koronawirusie. W Polsce cały czas ludzie umierają na COVID-19 lub choroby współistniejące.

Ciągle musimy przypominać, że z nami zostaje problem pandemii oraz sprostanie kwestii szczepień, rozwiązanie możliwości izolacji i pełnej funkcjonalności w zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowia szeroko rozumianego, o czym poinformowała uczestników spotkania dyrektor sanepidu – relacjonuje Stanisław Chabel.

Samorządowcy obecnie czekają na pilne wdrożenie ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy, która ureguluje m.in. kwestie związane z legalnością pobytu w Polsce, a także udzielaną im pomocą. Ukraińscy uchodźcy będą mogli m.in. otrzymać numer PESEL, a ich pobyt będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy. Z tym wiąże się finansowanie z budżetu państwa skierowane nie tylko do samorządów, ale do wszystkich podmiotów, w tym do osób fizycznych, zaangażowanych w pomoc humanitarną. Nowe regulacje pozwolą na korzystanie z profilu zaufanego, nauki, pomocy medycznej i pomocy socjalnej.

- Kolejne spotkanie robocze odbędzie się niezwłocznie po wdrożeniu ustawy pomocowej. Póki co, starosta podziękował wszystkim uczestnikom spotkania za zaangażowanie i pomoc – podsumowuje Stanisław Chabel.

Malbork. Uchodźcy z Ukrainy znaleźli azyl w parafii na Piask...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto