Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Remonty ulic i chodników w Malborku. Wiadomo, jaki jest plan na 2024 r. Lista nie jest długa

Anna Szade
Anna Szade
Największym zadaniem na 2024 r. w Malborku jest przebudowa ul. Jagiellońskiej na odcinku między ul. Grunwaldzką a Żeromskiego.
Największym zadaniem na 2024 r. w Malborku jest przebudowa ul. Jagiellońskiej na odcinku między ul. Grunwaldzką a Żeromskiego. Radosław Konczyński
W 2024 r. na ulice i chodniki w Malborku z miejskiej kasy ma być wydanych 3,5 mln zł. Radni otrzymali zestawienie planowanych remontów i wymianę nawierzchni. Lista nie jest bardzo długa.

Remonty ulic i chodników w Malborku. Co władze miasta planują na 2024 r.?

Aktualnie władze Malborka przygotowują się do przebudowy ul. Jagiellońskiej, ale też ułożenia nowej nawierzchni na ul. Zakopiańskiej i ul. Kwiatkowskiego od skrzyżowania z ul. Wybickiego do skrzyżowania z ul. Michałowskiego.
Największe przedsięwzięcie to ul. Jagiellońska, dlatego z góry wiadomo, że pieniędzy wystarczy na dokumentację na całość, ale modernizowana będzie jedynie część, między ul. Grunwaldzką a ul. Żeromskiego.

Na to zadanie miasto pozyskało środki z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. 7 200 000 zł to 95 proc. spodziewanych wydatków na to zadanie. W budżecie miasta zarezerwowano 200 000 zł na to przedsięwzięcie. To część puli wynoszącej 3 500 000 zł, przeznaczonej na drogi, którą zapisano w projekcie budżetu miasta na 2024 r.

Radni otrzymali plan z wytypowanymi zadaniami drogowymi. Jak widać, to nie są duże pieniądze. Jeśli chodzi o remonty chodników, to znalazły się dwie lokalizacje:

  • ul. Sucharskiego 9-27 – 300 000 zł,
  • ul. Wróblewskiego – 180 000 zł.

Z kupki pieniędzy „zaklepanej” na ulice, 1 370 000 zł przeznaczone na bieżące wydatki, które pochłoną: łatanie dziur w jezdniach, remonty bieżące mostów i likwidację wszelkich sytuacji awaryjnych.

A to pozostałe zadania, które wpisano do kalendarza na 2024 r.:

  • ul. Jagiellońska (boczna) – budowa nawierzchni z betonowej kostki brukowej, 500 000 zł
  • ul. Kasztanowa – budowa nawierzchni drogi z płyt drogowych MON, 100 000 zł
  • ul. Zygmunta Starego (boczna) – ułożenie dwuśladu z płyt jomb, 50 000 zł
  • ul. Olimpijczyków i Ceglana – utwardzenie nawierzchni gruntowej dróg nawierzchnią szutrową, 200 000 zł
  • modernizacja poszycia mostu im. św. Wojciecha wraz z wymianą odeskowania pionowego, 600 000 zł.

Radni o remontach ulic. "Nie padały żadne wulgaryzmy"

Choć nie są to wielkie budowy, okazuje się, że nie przejdą niezauważone.

Cieszę się że ul. Kasztanowa zostanie zrobiona. Mieszkańcy Piasków II w petycji prosili o zajęcie się tamtejszymi ulicami - przypomniał radny Dariusz Kowalczyk.

Radny Kowalczyk pytał też o modernizację kładki na Nogacie.
- Z tego co pamiętam, była modernizowana w poprzednich latach i prace miały być kontynuowane w tym roku. Co było remontowane? - chciał wiedzieć Dariusz Kowalczyk.

Jak wyjaśnił Marek Charzewski, burmistrz Malborka, plan na 2024 obejmuje naprawę nawierzchni.

Mówimy o ułożeniu asfaltu takiego, jaki mamy na przedłużeniu bulwaru nad Nogatem. Mieliśmy to robić w tym roku, ale przesunęliśmy na przyszły. Natomiast wcześniej była wymiana balustrad – przypomniał Marek Charzewski.

ZOBACZ TEŻ: Most św. Wojciecha w Malborku nie będzie remontowany przed sezonem. 30-letnia asfaltowa nawierzchnia jeszcze poczeka na wymianę

Te prace w 2022 r. na mostku na zlecenie miasta wykonywał Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku sp. z o.o.
O pracownikach miejskiej spółki bardzo pozytywnie wypowiedział się podczas ostatniej sesji Rady Miasta radny Kazimierz Pietkiewicz.

W ostatnim czasie prawie przez miesiąc miałem do czynienia z ekipą ZGKiM, dokonującą naprawy ulic i chodników. Jestem pełen uznania i chcę je przekazać na ręce byłego i obecnego prezesa firmy. Raz, ze względu na rzetelnie wykonaną pracę, a dwa, bo tylko raz jeden przez około miesiąc usłyszałem wulgarne słowo. Nie padały żadne wulgaryzmy. Były ekipy z innych firm, gdzie trzeba było naprawdę prosić o kulturę języka, natomiast ta załogi ZGKiM była na naprawdę wysokim poziomie. Tak więc więcej takich pracowników w naszych zakładach – wygłosił krótkie oświadczenie Kazimierz Pietkiewicz.

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto