Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stare Pole. Weekend na XXVII Żuławskich Targach Rolnych. Wielkie maszyny zawsze przyciągały rolników do PODR

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
11 i 12 czerwca w Starym Polu odbędą się XXVII Żuławskie Targi Rolne. To wielkie maszyny rolnicze, prezentacja zwierząt hodowlanych, coś dla miłośników ogrodów, pyszne jedzenie regionalne, występy i wiele więcej.

Czerwcowe Żuławskie Targi Rolne w Starym Polu to jedna z największych imprez na Pomorzu poświęconych rolnictwu, ale różniąca się swoją specyfiką np. od targów w Lubaniu, wynikającą z rodzaju produkcji rolnej prowadzonej na Żuławach. Wracają po trzech latach, bo ostatnia edycja została zorganizowana w 2019 r. Przerwa była wymuszona oczywiście przez pandemię koronawirusa, której skutki widać teraz w ogólnej liczbie wystawców zamierzających wziąć udział w tegorocznej edycji.

- Ta liczba jest zdecydowania mniejsza, bo mamy około 240 wystawców, a przed pandemią było ponad 300. Trzy lata przerwy jednak swoje zrobiło. Myślę, że wiele firm znalazło inne formy docierania do klientów - mówi Włodzimierz Sawirski z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolnego Oddział w Starym Polu, komisarz Żuławskich Targów Rolnych.

Lata mijają, targi trwają, ale oczywiście zmieniają się tak, jak i trendy. Bo wiele zależy m.in. od koniunktury w rolnictwie. Jednym z najważniejszych punktów imprezy w Starym Polu zawsze była wystawa dużych maszyn i urządzeń rolniczych. Rolnicy w jednym miejscu i czasie mogli porozmawiać z przedstawicielami wielu firm. Parę lat temu sektor maszyn i urządzeń rolniczych rozkwitał na targach, co wynikało w dużej mierze z dofinansowania unijnego.

Obecnie brakuje większego wsparcia ze środków unijnych w tym zakresie, rolnicy mają więc ograniczone możliwości zakupów, muszą dobrze przemyśleć wydatki inwestycyjne na sprzęt. Poza tym, wiele gospodarstw już się zmodernizowało. Dlatego gospodarze mniej kupują i tę tendencję widać również na targach. Sektor maszynowy zmniejszył się już przed pandemią, ale w weekend 11-12 czerwca nadal będzie „sercem” wydarzenia.

Jeżeli chodzi o park maszynowy, wszystkie większe firmy działające na naszym terenie będą obecne podczas targów – dodaje Włodzimierz Sawirski.

Zmieniła się też Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych. To z jednej strony wynika z decyzji partnerów, bo PODR jako organizator tylko pomaga, udostępniając place i ringi, którymi dysponuje. W przypadku bydła mlecznego związek postanowił organizować elitarne, bo tylko dla rolników targi w innej lokalizacji. Z drugiej strony, swoje robią przepisy sanitarne; kiedyś trudno było sobie wyobrazić targi w Starym Polu bez trzody chlewnej, ale w związku z wciąż występującym zagrożeniem ASF (afrykańskim pomorem świń) służby weterynaryjne zakazują prezentowania świń na tego typu imprezach.

Na regionalnej wystawie hodowcy będą więc pokazywali bydło mięsne, które oceniać będzie komisja złożona z przedstawicieli Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. Wybierze czempiony i wiceczempiony. Ponadto, odbędzie się konkurs młodego hodowcy, w trakcie którego dzieci rolników będą oprowadzać cielaki po ringu.
W Starym Polu, już przed pandemią, zadomowił się też koń rasy sztumskiej. Tegorocznej jego wystawie towarzyszyć będzie Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Sztumskich.

W ramach targów będzie też można obejrzeć małe zwierzęta - króliki, drób, gołębie rasowe i ptactwo ozdobne, zaprezentowane przez hodowców z województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Ponadto w ofercie: chemia w rolnictwie; pasze i dodatki paszowe; ogrodnictwo i szkółkarstwo; ekologia i ochrona środowiska; stoiska z regionalnymi wyrobami spożywczymi z Polski i zagranicy (wędliny, sery, pieczywo); samochody; blok handlowy (tzw. manhattan); instytucje działające na rzecz rolnictwa i w branży okołorolniczej.

Tradycyjnie organizatorzy docenią wystawców za „Hit targowy”, walory marketingowe stoiska i rozwiązania ekologiczne w rolnictwie. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozstrzygnie konkurs „Bezpieczne gospodarstwo”.

W sobotę (11 czerwca) odbędą się też występy artystyczne: na scenie zaprezentują się o godz. 13 Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Lidzbarka Warmińskiego, następnie Zespół Pieśni i Tańca „Małe Żuławy” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Starym Polu. Tego dnia targom będzie towarzyszył Pomorski Piknik Owocowo-Warzywny organizowany przez Pomorską Izbę Rolniczą, a w niedzielę (12 czerwca) piknik „Wieprzowina na polskich talerza” finansowany z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.

Gdyby zsumować wszystkie poprzednie edycje Żuławskich Targów Rolnych, ośrodek w Starym Polu gościł ponad 10 tysięcy wystawców, a zwiedzających było około miliona. Od początku przy tej imprezie pracuje Włodzimierz Sawirski, od 1993 roku jako komisarz.

Brakowało mi tych targów w czasie pandemii. To będzie już ostatnia edycja, którą przygotowuję jako komisarz – mówi Włodzimierz Sawirski, który wybiera się na emeryturę.

11 i 12 czerwca tereny targowe będą dostępne w godz. 9-17.

Żuławskie Targi Rolne 2018 w Starym Polu [ZDJĘCIA, FILM]. Ma...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto