Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzech Króli 2024 w Malborku. Kolędowanie z Oriońską Orkiestrą Dętą i orszak ze scenkami plenerowymi

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Podczas orszaku znów będzie można obejrzeć scenki plenerowe.
Podczas orszaku znów będzie można obejrzeć scenki plenerowe. Radosław Konczyński
Komitet organizacyjny XXXIII Festiwalu „Boże Narodzenie w Sztuce” zaprasza na kolejny punkt programu, którym już tradycyjnie będzie Orszak Trzech Króli. Uczestnicy, tak jak w poprzednich edycjach, przejdą od kościoła św. Jana Chrzciciela na plac Jagiellończyka.

Orszak Trzech Króli w Malborku. Sprawdź, co w programie

Organizatorami orszaku, który 6 stycznia 2024 roku przejdzie ulicami centrum Malborka, są Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, Spiżarnia Malborska oraz parafia św. Jana Chrzciciela. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12 mszą świętą połączoną z kolędowaniem z Oriońską Orkiestrą Dętą, która powstała w parafii.
O godz. 13 orszak wyruszy spod kościoła Traktem Jana Pawła II, ul. Stare Miasto, Piłsudskiego na plac Jagiellończyka. Podczas przemarszu, jak zawsze, będzie można obejrzeć scenki plenerowe w wykonaniu dzieci i młodzieży.

ZOBACZ TEŻ: Orszak Trzech Króli przeszedł od kościoła św. Jana Chrzciciela na plac Jagiellończyka

Epifania, czyli Uroczystość Objawienia Pańskiego

6 stycznia przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, z greki zwane Epifanią. Oznacza zjawienie się, ukazanie się bóstwa w ludzkiej postaci. W liturgii zachodniej akcent uroczystości Objawienia pada na Trzech Królów. Pokłon magów-mędrców, których do Jezusa przywiodła gwiazda, wskazuje, że cały wszechświat (gwiazda, a więc kosmos) został poruszony narodzeniem Chrystusa. Przybywają do Niego poganie (mędrcy), aby oddać cześć Bogu. Wydarzenie wskazuje na możliwość poznania Boga dzięki rzetelnemu poszukiwaniu prawdy o świecie i człowieku.

Wedle tradycji, mędrcy przybyli do Jezusa z darami, którymi były: złoto – symbol godności królewskiej, kadzidło – godności kapłańskiej, mirrę – symbol wypełnienia proroctw mesjańskich oraz zapowiedź śmierci Zbawiciela.

Z uroczystością Objawienia Pańskiego wiąże się zwyczaj święcenia kredy, kadzidła i wody. Poświęconą kredą wypisuje się na drzwiach mieszkania K+M+B oraz aktualny rok. Litery te interpretuje się jako inicjały trzech króli. W średniowieczu odczytywano to inaczej. Napis „C+M+B” (imię Kacper po łacinie pisane jest przez C) wyrażał błogosławieństwo: „Niech Chrystus błogosławi mieszkanie!" ("Christus mansionem benedicat") lub oznaczał: „Chrystus dobroczyńcą wielu" ("Christus multorum benefactor").

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto