Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urząd Stanu Cywilnego miał sporo pracy w 2023 roku. Zarejestrowano więcej ślubów i dzieci

Anna Szade
Anna Szade
Urząd Stanu Cywilnego zwykle kojarzy się z salą ślubów, ale zaglądają tam również rodzice narodzonych dzieci oraz bliscy po śmierci członków rodziny.
Urząd Stanu Cywilnego zwykle kojarzy się z salą ślubów, ale zaglądają tam również rodzice narodzonych dzieci oraz bliscy po śmierci członków rodziny. Radosław Konczyński
Wśród rekordowej od lat liczby 961 dzieci, które zostały zarejestrowane w 2023 r. w Urzędzie Stanu Cywilnego najpopularniejszymi imionami były Zuzanna i Nikodem. W minionych 12 miesiącach było więcej ślubów za to, na szczęście, mniej pogrzebów, bo wydano mniejszą liczbę aktów zgonu niż w poprzednich latach.

Rok 2023 w Urzędzie Stanu Cywilnego. W Malborku obsługiwani są nie tylko mieszkańcy miasta

Urząd Stanu Cywilnego w Malborku podsumował 2023 r. Z zestawienia wynika, że łącznie zarejestrowanych zostało 1746 aktów. W ciągu roku więcej było powodów do radości, bo rośnie liczba zarejestrowanych dzieci i zawieranych małżeństw niż odnotowanych zgonów.

Warto pamiętać, że malborskie dane nie dotyczą tylko mieszkańców miasta. Obejmują też osoby z innych miejscowości, które zmarły w malborskim szpitalu albo dzieci, które przyszły w nim na świat.

Jak przekazała nam Renata Nosko, kierownik USC w Malborku, w roku 2023 ogółem zarejestrowano 961 urodzeń. Rok wcześniej było ich 760, a w 2021 r. - 796.
To łączna liczba urodzeń typowych, czyli dzieci urodzonych w Malborku oraz nietypowych, urodzonych za granicą. To wierne i literalne przeniesienie treści zagranicznego aktu urodzenia do polskich ksiąg stanu cywilnego. Po dokonanej transkrypcji kierownik urzędu stanu cywilnego wydaje odpis zupełny polskiego aktu urodzenia, który zawiera adnotację o dokonanej transkrypcji. Jest ona w polskim prawie obowiązkowa, jeśli rodzice ubiegają się o polski dokument tożsamości albo nadanie numeru PESEL dla siebie lub dziecka.

Według statystyk, w ogólnej liczbie urodzeń mieszczą się :

  • urodzenia typowe: 691 (w 2022 r. było 619)
  • nietypowe - urodzenia zagranicą – 270 (w 2022 r. było 130)
  • urodzenia martwe – 10 (było 11),
  • przysposobienia – 3.

PRZECZYTAJ TEŻ: Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek i chłopców w 2022 r. Rodzice w Malborku nadążają za ogólnopolską modą?

Chłopców więcej niż dziewczynek. Jakie noszą imiona?

Jak podaje kierownik USC, jeśli chodzi o płeć, to w liczbie urodzeń bez transkrypcji, urodzeń martwych i przysposobień powitano na świecie 347 chłopców i 331 dziewczynek.

Jest też zestawienie najpopularniejszych imion. Rodzice dla córek najczęściej wybierają Zuzannę. Kolejne imiona to: Lena, Zofia, Klara, Maria, Antonina, Julia i Michalina.
Dla chłopców nie mija moda na imię Nikodem i to numer jeden drugi rok z rzędu. Na topie są również: Jan, Aleksander, Ignacy, Jakub, Leon, Franciszek, Stanisław.

Nikodem było również najczęściej nadawanym imieniem dla chłopców w pierwszym półroczu 2023 r. w Polsce. Rodzice wybierali je 3317 razy. Drugi był Antoni – 2930 i Jan – 2848.
Za to dla dziewczynek najmodniejszym imieniem w skali kraju była w pierwszym półroczu ubiegłego roku Zofia. Nadano je 2626 córkom. Zuzanna znalazła się na drugim miejscu z liczbą 2489, na trzecim Laura – 2450, która w czołówce malborskiego zestawienia nie występuje w ogóle.

ZOBACZ TEŻ: Malbork. Ślub poza USC? Pary młode decydują się na takie rozwiązanie. Jakie miejsca wybierają na te ceremonie?

Więcej ślubów, mniej pogrzebów. Tak minął 2023 rok

Rośnie liczba małżeństw rejestrowanych w malborskim USC. Ich ogólna liczba w 2023 r. wyniosła 303. Dla porównania, w 2022 r. było ich 256, a w 2021 r. - 211.

W roku 2023 na ogólną liczbę zarejestrowanych małżeństw 303 składa się 46 ślubów konkordatowych, 140 ślubów cywilnych, w tym 11 ceremonii, które odbyły się poza lokalem USC oraz 117 transkrypcji. W ubiegłym roku było ich Było ich 61, a w roku 2021 – 28. Ten znaczny wzrost w stosunku do lat wcześniejszych spowodowany jest umiejscawianiem aktów małżeństw przez uchodźców zza wschodnich granic, a głównie z Ukrainy i Białorusi oraz Rosji – tłumaczy Renata Nosko.

Statystyki USC zawierają również akty zgonu. W 2023 wydano ich łącznie 482. To mniej niż w 2022 r., gdy było ich 517, a jeszcze mniej niż w 2021 r., gdy zarejestrowano ich 745.

W ogólnej liczbie zarejestrowanych zgonów 22 to transkrypcje zgonów zagranicznych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto