Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W muzeum w Malborku można już oglądać wystawę o polskich dziejach zamku [ZDJĘCIA]

Jacek Skrobisz
Muzeum Zamkowe po raz kolejny poszerza wiedzę o historii malborskiej warowni. Tym razem otworzyło wystawę poświęconą polskim dziejom krzyżackiego zamku. Dziejom bardzo długim, bo trwającym od 1454 roku, gdy król Kazimierz Jagiellończyk włączył Malbork do Królestwa Polskiego, do pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku. Wystawę można oglądać w pomieszczeniach Zamku Średniego. Posiadacze Malborskiej Karty Mieszkańca mogą wejść do zamku i obejrzeć wystawę za darmo.

Wystawa Trzy wieki w granicach Rzeczpospolitej. Zamek malborski od inkorporacji do rozbioru 1454-1772 to ekspozycja o charakterze historycznym, omawiająca długi – ponad trzystuletni – okres dziejów polskiego Malborka.
W 2006 roku zaaranżowano we wnętrzach Infirmerii na Zamku Średnim pomieszczenia, w których eksponowane są w większości zabytki z XVII i XVIII wieku, sygnalizujące czasy polskie w dziejach zamku. Nowa wystawa będzie zatem kontynuacją opowieści uzupełniającej wiedzę o nowożytnym Malborku między 1454 a 1772 rokiem. Dwie daty graniczne są dla jego historii niezwykle ważne. Pierwsza z nich to data wybuchu wojny trzynastoletniej i aktu inkorporacji Prus do Królestwa Polskiego. Malbork, jak i część miast państwa zakonnego, dzięki II Pokojowi Toruńskiemu z 1466 roku włączony został w granice Rzeczpospolitej. Utworzono Prusy Królewskie, a w ich ramach województwo malborskie, gdzie urzędowali wysocy przedstawiciele administracji koronnej i samorządowej. Zamek malborski stał się arsenałem i rezydencją królewską. Ponad trzy wieki trwał w ramach Rzeczpospolitej jako ważne ogniwo administracji i gospodarki. W 1772 roku – to druga data graniczna – przejmują go Prusacy, którzy na mocy traktatu rozbiorowego zajmują całe Prusy Królewskie oprócz Gdańska.
Wystawa została zlokalizowana w dwóch pomieszczeniach na strychach nad Infirmerią i kuchnią Wielkiego Refektarza, wnętrzach odrestaurowanych w ramach tzw. Norweskiego Mechanizmu Finansowego i przeznaczonych na działalność ekspozycyjną. Składa się z dziewiętnastu plansz, na których przybliżone są wybrane problemy z dziejów zamku. Wśród nich sprawy dotyczące administracji, gospodarki, gości i rezydentów, stosunków religijnych. Wreszcie burzliwych czasów wojen szwedzkich i wojny północnej. Ważnym elementem są też architektoniczne przemiany zamku i jego otoczenia. Nie zabrakło również omówienia roli miasta Malborka. Materiał ekspozycyjny pochodzi głównie ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku, są tu ryciny, obrazy olejne, numizmaty, rzemiosło artystyczne oraz rzeźba barokowa. Liczne faksymile dokumentów związanych z zamkiem i miastem pochodzących ze zbiorów archiwów gdańskich i warszawskich, prezentowane w gablotach i na planszach, uzupełniają treść dydaktyczną.
Wystawie towarzyszy katalog, w którym zawarty jest rys historyczny, pełny spis prezentowanych zabytków, faksymilów i reprodukcji oraz wybór źródeł i literatury przedmiotu.

Informacja Muzeum Zamkowego w Malborku

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto