MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wichura w powiecie malborskim. Bilans interwencji straży pożarnej w weekend 19-20 lutego

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W sobotę (19 lutego) silny wiatr dał się mocno we znaki w powiecie malborskim. Na stanowisku kierowania KP PSP Malbork od rana "grzał się" telefon. Dzień później strażacy również mieli co robić.

Aktualizacja - 20.02.2022 r., godz. 18.55

Komenda Powiatowa PSP w Malborku podsumowała zdarzenia związane z silnym wiatrem, do których doszło w weekend.
Pierwsze zgłoszenie nadeszło w sobotę (19 lutego) o godz. 5.16, a potem w ciągu dnia mnożyły się interwencje, które były kontynuowane w niedzielę (20 lutego). Ze statystyk KP PSP Malbork wynika, że Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza oraz jednostki OSP interweniowały 55 razy. 36 zdarzeń dotyczyło drzew, 19 - uszkodzonych dachów, a 1 - naderwanej rynny.

Aktualizacja - 20.02.2022 r., godz. 9.45

Niedziela jest już spokojna, jeśli chodzi o warunki wietrzne. Jednak to nie oznacza, że strażacy nie mają co robić. W ciągu dnia będą na bieżąco podejmować interwencje, które mogły poczekać na swoją kolej. W sobotę, w wyniku dużego spiętrzenia zgłoszeń, jednostki nie były w stanie dotrzeć wszędzie. W takich sytuacjach wyjeżdżają do najpilniejszych zdarzeń, te mniej pilne zostawiają na potem. W niedzielny poranek strażacy pojechali usuwać drzewo powalone na ulicy Parkowej w Malborku.

Właśnie nawarstwienie zgłoszeń było w sobotę w całym kraju przyczyną problemów z dodzwonieniem się na numer alarmowy 112. Ale już wszystko działa jak wcześniej.

- Usunięte zostały usterki, które miały wpływ na poprawne funkcjonowanie numeru 112. W sobotę centra powiadamiania ratunkowego (dla Pomorza działa takie w Gdańsku - red.) przyjęły rekordową liczbę zgłoszeń. W związku z tym system znacząco spowolnił funkcjonowanie. Ze statystyk wynika, że do wszystkich CPR wpływa średnio od 55 do 60 tys. zgłoszeń w ciągu doby. W sobotę od północy tylko do godziny 16 ze względu na trudną sytuację pogodową zanotowano aż 180 tys. zgłoszeń - poinformowało w sobotę wieczorem Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Aktualizacja - 19.02.2022 r., godz. 20

Według stanu na godz. 20, od sobotniego poranka strażacy PSP i OSP z powiatu malborskiego podjęli 50 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru.

Aktualizacja – 19.02.2022 r., godz. 18.45

Późnym popołudniem pogoda trochę się uspokoiła, ale strażacy wciąż mają co robić.

- Strażacy PSP i OSP powiatu malborskiego z wielkim zaangażowaniem walczą z usuwaniem skutków silnych wiatrów. Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegają głównie na usuwaniu powalonych i pochylonych drzew stwarzających ogromne zagrożenie oraz blokujących szlaki komunikacyjne, a także dotyczą uszkodzonych ogrodzeń i opierzeń dachowych – informuje mł. kpt. Adam Nosko z Komendy Powiatowej PSP w Malborku.

Od rana do późnego popołudnia (ok. godz. 17) w powiecie malborskim odnotowano ponad 40 interwencji jednostek PSP i OSP, ale nowe zgłoszenia cały czas napływały. Nawet jeśli wiatr osłabł, strażacy są kierowani po kolei do miejsc, gdzie trzeba zająć się skutkami wichury.

Aktualizacja - 19.02.2022 r., godz. 17.30

Tym razem silny wiatr nie wyrządził szkód na Cmentarzu Komunalnym w Malborku. Co prawda, w kilku miejscach widać rozbite znicze, poprzewracane kwiaty lub przekrzywione krzyże, ale - na szczęście - drzewa wytrzymały napór żywiołu i nie przewracały się na nagrobki. A taka sytuacja miała miejsce 30 stycznia br., gdy poprzednia wichura szalała w powiecie malborskim.

Aktualizacja - 19.02.2022 r., godz. 13.40

Najtrudniejsza sytuacja jest na obszarach wiejskich, gdzie wiatr - na otwartej przestrzeni - uderza z dużą siłą, ale w mieście podmuchy też łamią drzewa jak zapałki. Tak jest w Parku Miejskim w Malborku. Powalone wiatrołomy blokują ulicę Parkową za Centrum Aktywnego Wypoczynku w kierunku dawnego amfiteatru.

Powalone drzewo uszkodziło też ogrodzenie Stadionu Miejskiego od strony ul. Toruńskiej, a drugie - też uszkodzone - niebezpiecznie pochyla się nad jezdnią, zatem jeżeli będzie przejeżdżać w tej okolicy - uważajcie. Wiatrołomów jest więcej w innych częściach parku. Silne podmuchy przewróciły też ogrodzenie na placu budowy miejskiego placu zabaw przy ul. Parkowej. Zdjęcia możesz obejrzeć w galerii u góry strony.

Wcześniej pisaliśmy...

Alerty pogodowe obowiązują od 17 lutego (czwartek). Tego dnia i w piątek w powiecie malborskim minęły dość spokojnie. Najgroźniejszym zdarzeniem było porwanie przez wiatr wiaty śmietnikowej na ul. Sienkiewicza w Malborku. Uderzyła w dwa zaparkowane samochody i zatrzymała się na budynku usługowym. W czwartkowe popołudnie strażacy musieli też zabezpieczyć dach budynku przy ul. Piastowskiej.

W sobotę (19 lutego) sytuacja stała się dużo groźniejsza. Porywy wiatru są coraz silniejsze również w naszym powiecie. Od rana słychać syreny samochodów strażackich. Nowe zgłoszenia co chwilę docierają do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP, głównie związane z wiatrołomami. W stan gotowości prócz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej postawione są wszystkie jednostki OSP.

Nie mamy jeszcze danych dla powiatu malborskiego, natomiast w całym województwie pomorskim 19 lutego do godz. 8.30 odnotowano, jak podała KW PSP w Gdańsku, 367 interwencji straży pożarnej.

Warto uważać, bo wiatr będzie stwarzał zagrożenie przez całą sobotę. Dopiero w niedzielę ma zacząć słabnąć.

Wichura w powiecie malborskim. Strażacy mieli co robić od so...

od 7 lat
Wideo

Odszedł Janusz Rewiński

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto