Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z archiwum XX wieku w Malborku: 23-29 stycznia

Redakcja
Z pomocą książki śp. Wiesława Jedlińskiego, kronikarza miasta, tydzień po tygodniu cofamy się w czasie do XX-wiecznego Malborka. Poniżej spis wydarzeń z dni 23-29 stycznia, które Wiesław Jedliński odnotował w "Kronice Malborka XX wieku. 1901-2000".

23 stycznia 1945
Rozpoczęła się masowa ucieczka mieszkańców i jeńców Wspólnoty Brytyjskiej ze stalagu XXB Marienburg-Willenbeg na zachód. Ci ostatni, pod nadzorem konwojentów, w czasie największego mrozu, śniegu i wichury ruszyli w 700-kilometrową trasę przez Pomorze Zachodnie do Szlezwiku. W czasie "marszu śmierci" wielu z nich zginęło i zostało pochowanych na szlaku ewakuacyjnym.

23-24 stycznia 1987

W malborskich kościołach odbyły się uroczystości religijne nawiedzenia Matki Bożej Częstochowskiej w wędrującym obrazie. Pierwszego dnia uroczysta msza św. z okazji przewiezienia z Królewa kopii obrazu odbyła się przy zbudowanym obok kościoła św. Jana Chrzciciela ołtarzu. Następnego dnia podobna uroczystość odbyła się w kościele pw. MBNP.
23 stycznia 1994
Uroczyście wprowadzono pastora Roberta Blanka na urząd pastora Kościoła Chrześcijan Baptystów przy ul. Jagiellońskiej. Oficjalnego wprowadzenia dokonał prezbiter okręgowy z Gdańska Igor Borna w towarzystwie Stanisława Blanka i Zbigniewa Sobczaka z Tczewa. Zbór chrześcijan baptystów wraz sympatykami liczył w tym czasie około 130 osób.

24 stycznia 1917
W 1916 roku w całych Niemczech wycofano z obiegu miedziane i mosiężne monety, które przerobiono na łuski potrzebne w czasie wojny. Taka sytuacja spowodowała, iż magistrat Malborka zaczął planować wydanie papierowych bonów zastępczych, zwanych Notgeld. Pierwszy taki bon wydano 24 stycznia 1917 roku.

24 stycznia 1945
Zarząd Miasta zakończył ostatecznie swoją pracę. Ukazało się również ostatnie wydanie "Marienburger Zeitung", której redakcja znajdowała się przy Kratzhammer 118. Redaktorem naczelnym był Hubert Dettmeyer, który pozostał na tym stanowisku aż do wcielenia go do Volkssturmu.

25 stycznia 1945
Do miasta wdarły się jednostki radzieckie 2 Armii Uderzeniowej pod dowództwem gen. płk. Iwana Fieduninskiego. W jej skład wchodziły różne jednostki bojowe. Następnego dnia, dla uczczenia tego wydarzenia, oddano w Moskwie salut 20 salw artyleryjskich z 224 dział.

25 stycznia 1964
Oddany został do użytku, wybudowany przez Miejską Służbę Dróg i Mostów, niewielki most na kanale Juranda (dawna Młynówka), który umożliwił przejście z bulwaru nad Nogatem do Parku Miejskiego.

25 stycznia 1991
Odbyła się uroczystość przekazania malborskiej policji nowej siedziby przy ul. Gen. Wł. Sikorskiego. W gmachu tym, zbudowanym przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Rolniczego, znajdują się pomieszczenia biurowe, areszt, garaże i stacja paliw. Otwarcia obiektu dokonał Zdzisław Olszewski, wojewoda elbląski. Komendantem malborskiej policji był w tym czasie podinspektor Stanisław Górniak.

27 stycznia 1902
Powstającym w stylu neogotyckim nowym koszarom wojskowym nadano imię Deutsch-Ordens-Kaserne (Koszary Zakonu Niemieckiego). Zlokalizowane zostały przy Deutsch-Ordens-Platz (pl. 3 Maja) i Birkgasse (Jagiellońska). Elewacje budynków wykonano z czerwonej cegły klinkierowej, dachy natomiast wyłożono kolorową dachówką. To samo imię otrzymał stacjonujący w nich 152 pułk piechoty.

27 stycznia 1983
W dzielnicy Piaski uroczyście uruchomiono nową piekarnię mechaniczną. Po osiągnięciu pełnej zdolności produkcyjnej w ciągu dwóch zmian miała ona wypiekać 13 ton chleba oraz 3 tony galanterii piekarniczej. Generalnym wykonawcą inwestycji było Elbląskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego, a podwykonawcą gdański Elektromontaż i GPRI. Prezesem zarządu PSS Społem był w tym czasie Zygmunt Przybyła.
28 stycznia 1947
Powstało Koło Miłośników Sceny, będące oddziałem Towarzystwa Teatru i Muzyki Ludowej RP. Jego głównym zadaniem było propagowanie muzyki i sztuki teatralnej wśród mieszkańców ziemi malborskiej.

28 stycznia 1971
Uchwałą PPRN powołano do życia eksperymentalny Powiatowy Komitet Kultury i Sztuki (jeden z 19 w Polsce). Jego zadaniem była szeroko rozumiana koordynacja pracy, koncentracja środków i współdziałanie większych zakładów pracy i organizacji społecznych, prowadzących również działalność kulturalno-oświatową. Przewodniczącym 30-osobowego komitetu został Arkadiusz Binnebesel.

28 stycznia 1996
W kościele parafialnym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomcy odprawiono uroczyste nabożeństwo ekumeniczne. Zgromadziło ono liczne grono wiernych z pięciu grup neokatechumenicznych. Nad całością czuwał ks. dziekan Jan Żołnierkiewicz. Kazanie wygłosił pastor Robert Blank z Kościoła Chrześcijan Baptystów.

29 stycznia 1984
Z okazji 200 rocznicy wzlotu pierwszego balonu w Polsce na bulwarze nad Nogatem odbyły się IX Zawody Balonowe. Organizatorem imprezy był Młodzieżowy Dom Kultury przy współudziale Komendy Hufca ZHP i Komitetu Osiedlowego nr 1. Zawodami kierowali instruktorzy MDK: Jan Maciejewski, Jan Radlak i Andrzej Duszyński.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto