Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Żołnierze z Malborka spotkali się z dwóch okazji na uroczystej zbiórce. Wkrótce Święto Wojska Polskiego i Święto Lotnictwa Polskiego

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Wideo
od 16 lat
Żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku spotkali się w piątek (11 sierpnia) na uroczystej zbiórce z dwóch okazji: Święta Wojska Polskiego i Święta Lotnictwa Polskiego. Były awanse na wyższe stopnie, nagrody i odznaczenia.

Uroczysta zbiórka w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku

Uroczystość odbyła się na placu apelowym 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Żołnierzom i pracownikom cywilnym (czyli pracownikom resortu obrony narodowej) towarzyszyli goście – m.in. przedstawiciele władz samorządowych i innych służb mundurowych, emerytowani wojskowi, w tym płk pil. w stanie spoczynku Mirosław Zima, były dowódca 22 BLT. Wszystkich powitał obecny dowódca - płk pil. Mariusz Wiączkowski.

Były dwa powody uroczystego spotkania. Po pierwsze, Święto Wojska Polskiego, które przypada 15 sierpnia.

Ustanowione, by uczcić Bitwę Warszawską, nazwaną „cudem nad Wisłą”. Wygrana w tej bitwie pozwoliła radykalnie zmienić przebieg wojny z bolszewikami, zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej, przekreśliła także plany na ustanowienie w Polsce republiki sowieckiej i ofensywy na Europę oraz plan wywołania międzynarodowej rewolucji – przypomniał płk pil. Mariusz Wiączkowski.

Dowódca 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego dodał, że położenie geopolityczne nadal wymusza na Polsce posiadanie zmotywowanej, dobrze wyszkolonej i wyposażonej armii.

- Musimy być na tyle silni, aby nikomu nie przyszło do głowy, aby podnosić na nas rękę. Silna armia to silne, niepodległe państwo, już o tym wszystkim wiemy. Żyjemy w czasach, w których bez tych zależności nie można czuć się bezpiecznie, pokazuje to sytuacja na naszej wschodniej flance. Szkolmy się, trenujmy, bądźmy najlepszymi, bo to na nas spoczywa obowiązek zapewnienia bezpiecznego życia mieszkańcom Rzeczypospolitej – stwierdził pułkownik Wiączkowski.

ZOBACZ TEŻ: Akcja "Trenuj z wojskiem" w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego. Młodzież i dorośli skorzystali z zaproszenia na lotnisko

Awanse, nagrody i odznaczenia w 22 BLT Malbork z okazji dwóch świąt

Drugą okazją, w związku z którą żołnierze i pracownicy cywilni spotkali się na uroczystej zbiórce, było przypadające 28 sierpnia Święto Lotnictwa Polskiego.

Pamiętajmy o lotnikach, którzy brali udział w kampanii wrześniowej, bitwie o Anglię, walczyli na różnych frontach. Polscy lotnicy wszędzie pokazywali, że są najlepsi. Pamiętajmy także o tych, którzy polegli w czasie pokoju, wykonując zadania różnego rodzaju. Cześć ich pamięci – mówił płk pil. Mariusz Wiączkowski.

Dowódca podziękował też swoim podwładnym za dotychczasową pracę pod jego komendą.

- Dziękuję, że możemy wspólnie służyć dla naszej Ojczyzny. Przez te półtora roku mojego dowodzenia w 22 BLT daliście się poznać jako grupa profesjonalistów. Za nami wiele wyzwań, zadań, które wykonywaliśmy wzorowo. Wiem, że to kosztowało dużo poświęceń, dużo pracy – dodał pułkownik Wiączkowski.

Z okazji dwóch świąt 17 żołnierzy zostało mianowanych na wyższe stopnie służbowe, poza tym dowódca przyznał nagrody uznaniowe, nagrody rzeczowe, odznakę III stopnia „Zasłużony Żołnierz RP”, odznakę pamiątkową 22 BLT i list gratulacyjny (ten ostatni otrzymała Anetta Ciok, kierownik Klubu 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto