Bartosz Kacperski najlepszy w rywalizacji biegowej podczas VIII Biegu oraz Marszu Nordic Walking w Malborku

Ponad 250 osób wzięło udział w VIII Biegu oraz Marszu Nordic Walking Wałami von Plauena w Malborku. W niedzielę (30 czerwca) zmagali się nie tylko z wymagającą trasą, ale i potwornym upałem. Spośród biegaczy pierwszy na mecie zameldował się Bartosz Kacperski z Dzierzgonia, który zrewanżował się Dariuszowi Jerzyńskiemu za ubiegłoroczny bieg.

Ósmy bieg na terenach zamku w Malborku. Rywalizowali w upale

Bieg oraz Marsz Nordic Walking Wałami von Plauena ma swoją renomę i na stałe wpisał się do kalendarza letnich imprez w Malborku. Nic w tym dziwnego, bo trasa - dzięki współpracy Muzeum Zamkowego i Ryszarda Walendziaka z Organizacji Imprez Sportowych Valdano - jest wyjątkowa. Bo jak często można rywalizować w tak niepowtarzalnej scenerii, jaką jest największy ceglany zamek na świecie, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO?

W tym roku organizatorzy założyli sobie limit 200 uczestników dla obu konkurencji łącznie, ale ze względu na duże zainteresowanie zwiększyli go o 50 osób. W samym biegu wystartowało prawie 160 osób. Sama 5-kilometrowa trasa (trzy pętle) jest wymagająca, bo miejscami o charakterze przełajowym. Na dodatek w niedzielne południe z nieba lał się żar jak w tropikach. W tych warunkach najlepszy okazał się Bartosz Kacperski z Powiśla Dzierzgoń, który osiągnął metę w czasie 18.50 minuty i o 26 sekund wyprzedził Dariusza Jerzyńskiego ze Starogardu Gdańskiego, rewanżując się za ubiegłoroczny bieg, gdy kolejność była odwrotna, a obu biegaczy dzieliła... sekunda. Trzeci w klasyfikacji open był tym razem Kamil Ołowski z Powiśla Dzierzgoń – 19.27 minuty.

W kategorii kobiet open zwyciężyła Agnieszka Stolarów z Malborka w czasie 24 minut i 24 sekund. Drugie miejsce zajęła Natalia Piórkowska z Gdańska (25.45 minuty), a trzecie Natalia Werema z Pasłęka (26.55 minuty).
Jako ostatni do mety dotarł wyjątkowy uczestnik – 77-letni Edmund Pałasz z Rumi, który dystans 5 km pokonał o kulach, na co potrzebował 58.29 minuty.

SPRAWDŹ: Wyniki biegu na 5 km open oraz wyniki biegu według kategorii wiekowych

Przypomnijmy, że nazwa Wałów von Plauena, czyli terenów zamkowych położonych od strony ulicy Parkowej nawiązuje do historycznej postaci - Henryka von Plauena. Ten komtur Świecia skutecznie dowodził obroną zamku obleganego przez wojska króla Władysława Jagiełły, które stanęły przy twierdzy malborskiej po wiktorii grunwaldzkiej w 1410 roku. Dowódca obrony twierdzy został później wybrany na wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego.

Medale na mecie wręczali Iwona Orszulak, kierownik Działu Promocji Muzeum Zamkowego, i Marek Charzewski, burmistrz Malborka. Nagrody zostały wręczone podczas uroczystości w Karwanie.

Ósmy bieg i marsz na zamku w Malborku. Tak rywalizowali zawo...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!