MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze europejskie trafią na Trakt Jana Pawła II i burzówkę w Malborku? Magistrat przygotowuje wnioski

Anna Szade
Anna Szade
Trakt Jana Pawła II na Starym Mieście potrzebuje zmian. Nowa odsłona ma być nieco odbetonowana, by lepiej chłonąć wodę i bardziej zielona.
Trakt Jana Pawła II na Starym Mieście potrzebuje zmian. Nowa odsłona ma być nieco odbetonowana, by lepiej chłonąć wodę i bardziej zielona. Radosław Konczyński
FEnIKS, jak zdrobniale urzędnicy nazywają Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko, może pomóc w odbetonowaniu Traktu Jana Pawła II i budowie kanalizacji deszczowej na Wielbarku w Malborku. Urząd Miasta przygotowuje wnioski, które należy złożyć jeszcze w marcu.

Trakt Jana Pawła II na Starym Mieście w Malborku ma przejść metamorfozę

Nie tylko mieszkańcom, ale i urzędnikom marzą się zmiany na Trakcie Jana Pawła II, który przecina Stare Miasto. Już wiadomo, że ta trasa, która łączy największe malborskie zabytki, czyli zamek, kościół św. Jana Chrzciciela, Ratusz i Bramę Mariacką ma przejść metamorfozę. Magistrat planuje odbetonowanie traktu, wprowadzenie tam zieleni, która ma nie tylko cieszyć oczy, ale też poprawiać retencję w tej części miasta.
Miejsce ma zyskać nowe ławki i oświetlenie, utrzymane w tej samej stylistyce, którą zastosowano na bulwarze im. Macieja Kilarskiego. Ma być ładnie i funkcjonalnie.

Wniosek obejmujący to zadanie złożymy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Zmiany na Trakcie Jana Pawła II mają kosztować ok. 2,8 mln zł. Bezzwrotne dofinansowanie może wynieść nawet 79 proc. - mówi Józef Barnaś, wiceburmistrz Malborka.

FEnIKS na Wielbarku. Magistrat chce sięgnąć po fundusze europejskie na burzówkę

To nie jedyne przedsięwzięcie, na które miasto chce pozyskać środki z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko, czyli FEnIKS, jak urzędnicy nazywają między sobą to źródło finansowania.

Mamy też drugie przemyślenie. Chcemy wykorzystać możliwość jaką daje FenIKS i złożyć wniosek o dofinansowanie budowy kanalizacji deszczowej na Wielbarku. Burmistrz zagwarantował, że do końca marca będzie gotowy projekt dotyczący ulic „morskich”, czyli Bałtyckiej, Morskiej i innych. Staramy się, by dokumentacja była w połowie miesiąca, bo wtedy znane będą koszty realizacji tej inwestycji, co umożliwi nam złożenie wniosku – tłumaczy Józef Barnaś.

To właśnie o tym przedsięwzięciu zrobiło się głośno, gdy właściciele nieruchomości w tamtej części Wielbarka przypomnieli, że czekają na infrastrukturę od ponad 30 lat, bo działki kupili w latach 90. ubiegłego wieku.
Napisali nawet projekt uchwały Rady Miasta, który zakładał wpisanie realizacji burzówki na listę tegorocznych zadań. Jednak w głosowaniu ta inicjatywa nie uzyskała poparcia większości radnych i przepadła. Wielbarska społeczność ponownie wystąpiła z inicjatywą uchwałodawczą w tej sprawie, jednak władze dopatrzyły się niedociągnięć formalnych i temat na razie utknął w urzędniczych gabinetach.

Rozważany jest też wniosek do NFOŚiGW na dofinansowanie kanalizacji burzowej, która miałaby powstać w rejonie ulic Wyszyńskiego i Korczaka. Swego czasu mieszkańcy postulowali o takie rozwiązanie.

Jak mówi wiceburmistrz, FEnIKS to 500 mln zł na dofinansowanie rozmaitych zadań. Jedno nie może być warte mniej niż 500 tys. zł.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto