Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy po paszport w Malborku? Od ponad dwóch lat punkt terenowy nie obsługuje mieszkańców

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Placówka, która podlega Pomorskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu, będzie reaktywowana, tylko jeszcze nie wiadomo kiedy.
Placówka, która podlega Pomorskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu, będzie reaktywowana, tylko jeszcze nie wiadomo kiedy. Radosław Konczyński
Od 28 miesięcy mieszkańcy powiatu malborskiego czekają na reaktywację punktu paszportowego. Jeszcze muszą uzbroić się w cierpliwość.

Punkt paszportowy w Malborku nieczynny od grudnia 2020 roku

„Informujemy, że Terenowy Punkt Paszportowy w Malborku będzie nieczynny od dnia 07.12.2020 r.” oraz „Terenowy Punkt Paszportowy w Malborku jest nieczynny. Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku informuje, że planuje wznowić działalność punktu po wejściu w życie nowej ustawy o dokumentach paszportowych i po przeszkoleniu pracownika w czwartym kwartale 2021 r. lub I kwartale 2022 r.” - to dwa komunikaty, które nadal witają na drzwiach biura w Malborku.

Wydawanie paszportów to zadanie służb wojewody. W urzędach wojewódzkich funkcjonują oddziały paszportowe, ale dla wygody mieszkańców tworzone są punkty terenowe, takie jak istniejący w Starostwie Powiatowym w Malborku. Swego czasu gromy spadały na władze powiatu, chociaż one formalnie nie miały nic wspólnego z działalnością placówki poza tym, że udostępniały nieodpłatnie pomieszczenia na pierwszym piętrze w swojej siedzibie. Nie brakowało jednak mieszkańców, którzy niesłusznie narzekali na starostwo, że punkt tymczasowo nieczynny lub że obsługa trwa długo.

Ale wtedy przynajmniej mogli sobie ponarzekać i w końcu załatwić sprawę. I to nie tylko mieszkańcy powiatu malborskiego, lecz i sztumskiego czy kwidzyńskiego, którzy przyjeżdżali, bo mieli najbliżej. Było wygodnie. Tu można było złożyć wniosek i tu później odebrać paszport.

Po paszport w Malborku. Punkt będzie działał, ale nie wiadomo kiedy

Wielu mieszkańców zdążyło już, być może, zapomnieć, że takie biuro w ogóle istnieje. W grudniu 2021 r. Pomorski Urząd Wojewódzki, któremu podlega malborska placówka, wyjaśniał nam, że trwa oczekiwanie na wejście w życie nowelizacji przepisów paszportowych i całego systemu ich wydawania. Następnie miał być ogłoszony konkurs na stanowisko ds. obsługi klientów TPP w Malborku, a potem – jak nam tłumaczono – miało się odbyć skomplikowane szkolenie pracownika i wznowienie pracy punktu.

Procedury legislacyjne w parlamencie trochę się przeciągnęły, ale w końcu – 1 lutego 2022 roku - prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dokumentach paszportowych. W czerwcu ub. roku PUW tłumaczył nam z kolei, że zwróci się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o przyznanie dodatkowych etatów m.in. na obsadę Terenowego Punktu Paszportowego w Malborku.
- Do czasu rozstrzygnięcia tej kwestii nie możemy określić terminu otwarcia TPP w Malborku – odpowiedziano nam wtedy i obiecano, że gdy tylko coś będzie wiadomo, informacje na ten temat pojawią się na stronie internetowej PUW.

Na dzisiaj, w marcu 2023 roku, jedno jest pewne.

Nie mamy w planach zamknięcia punktu paszportowego – wyjaśnia nam w najnowszej odpowiedzi Biuro Prasowe Wojewody Pomorskiego.

Przyczyna opóźnienia w reaktywacji malborskiego punktu wynika, jak się dowiadujemy, „głównie ze zmian systemowych w związanych z przyjmowaniem wniosków paszportowych i wydawania gotowych dokumentów”.

- Z końcem marca powinna być uruchomiona jedna z ostatnich usług, jaką jest składanie wniosków elektronicznie dla dzieci do 12 roku życia. Po wdrożeniu tej usługi, a także po uzgodnieniach wydziałowych, powinniśmy niezwłocznie uruchomić punkt paszportowy. Uruchomienie punktu poprzedzone będzie zatrudnieniem pracownika lub pracowników i przeszkoleniem ich – odpowiada PUW.

Wniosek o paszport w dowolnym punkcie

Co więc obecnie mogą zrobić mieszkańcy powiatu malborskiego, którzy potrzebują paszportu, by wyjechać poza granice Unii Europejskiej? Nie ma rejonizacji, więc sprawy załatwią w dowolnym punkcie w kraju, natomiast najbliższe działają w Tczewie i Elblągu.

W samym województwie pomorskim funkcjonują oddziały paszportów w Gdańsku i Gdyni oraz zamiejscowy w Słupsku, a także istnieje dziewięć punktów terenowych. Oprócz wspomnianego Malborka i Tczewa również w Starogardzie Gd., Chojnicach, Kartuzach, Kościerzynie, Wejherowie, Lęborku i Bytowie.

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz procedury związane z wyrobieniem paszportu?

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto