Malbork. Po paszport wciąż trzeba jeździć do Gdańska lub innych powiatów. Kiedy wojewoda wznowi działalność biura w starostwie?

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Udostępnij:
Od ponad roku zamknięty jest punkt paszportowy w Malborku. Trudno powiedzieć, kiedy znów będzie działał. Z informacji przekazywanych przez Pomorski Urząd Wojewódzki wynika, że ostrożnie można szacować, iż będzie to drugi kwartał 2022 roku...

Terenowe punkty paszportowe są częścią administracji rządowej i podlegają wojewodom. Tak samo jak biuro mieszczące się na pierwszym piętrze w Starostwie Powiatowym w Malborku. Władze powiatu jedynie udostępniają pomieszczenia i nie mają wpływu na samą działalność punktu, choć w przeszłości niejednokrotnie zdarzało się, że rozeźleni klienci niesłusznie obarczali winą urzędników starostwa, gdy nie mogli załatwić sprawy z paszportem.

Wniosek można złożyć w całym kraju, ale przecież nie o to chodzi, by jeździć po województwie pomorskim albo i ościennych (do Elbląga czy Grudziądza), żeby wyrobić dokument, skoro biuro jest "pod ręką". Dlatego z placówki w Malborku chętnie korzystali nie tylko mieszkańcy naszego powiatu, lecz także sztumskiego czy kwidzyńskiego. Od 7 grudnia 2020 roku punkt pozostaje nieczynny.

Naturalne wydaje się więc pytanie, czy PUW chce dłużej utrzymywać to biuro. Władze powiatu są ciekawe odpowiedzi także dlatego, że mogłyby inaczej zagospodarować wynajmowane pomieszczenia. Obecnie stoją puste i wszystko wskazuje na to, że tak pozostanie jeszcze przez kilka miesięcy.

- Nie ma w planach zamknięcia Terenowego Punktu Paszportowego w Malborku. Na zawieszenie działalności miało wpływ kilka nieprzewidzianych sytuacji. Głównym powodem zawieszenia obsługi klientów było rozwiązanie umowy o pracę pracownika i brak szybkiego jego zastąpienia. Wobec tego podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu się z naborem do czasu zmiany przepisów paszportowych oraz systemu paszportowego, które pierwotnie planowane były na marzec 2021 r. - odpowiada Marcin Tymiński, rzecznik prasowy Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

Urzędnicy wojewody tłumaczą, że wznowienie obsługi klientów w malborskim punkcie uzależniają właśnie od wejścia w życie nowych przepisów paszportowych i nowego systemu paszportowego.

Niestety termin oczekiwanych zmian był już kilkukrotnie odkładany. Obecnie posiadamy informacje, że ma to nastąpić pod koniec pierwszego kwartału 2022 r. - dodaje Marcin Tymiński.

W listopadzie 2021 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dokumentach paszportowych, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Rząd chce na nowo uregulować sposób realizacji spraw paszportowych.

- Przyjęte rozwiązania zakładają m.in. powstanie Rejestru Dokumentów Paszportowych (RDP). Będzie on funkcjonował w ramach Systemu Rejestrów Państwowych. Potrzeba włączenia RDP do systemu wynika z faktu, że dokumenty paszportowe są jednym z dwóch kluczowych rodzajów dokumentów (obok dowodów osobistych), potwierdzających tożsamość i obywatelstwo ich posiadaczy oraz uprawniających do przekraczania granic państw – czytamy na rządowej stronie internetowej.

Projekt ustawy dotyczy budowy nowego Rejestru Dokumentów Paszportowych realizowanego w ramach projektu "Rozwój Systemu Rejestrów Państwowych"; połączenia najważniejszych polskich rejestrów (w tym m.in. rejestr PESEL, Rejestr Dowodów Osobistych, Rejestr Stanu Cywilnego czy Rejestr Danych Kontaktowych), dzięki czemu możliwa będzie prostsza i szybsza realizacja wielu spraw obywateli polskich związanych z szeroko rozumianą administracją oraz poszerzenie zakresu spraw, które obywatele będą mogli zrealizować drogą elektroniczną bez względu na miejsce inicjowania danej sprawy – można z kolei przeczytać na stronie Sejmu.

8 grudnia 2021 r. projekt wpłynął do Sejmu. 15 grudnia odbyło się pierwsze czytanie w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Droga legislacyjna, na końcu której znajduje się publikacja w Dzienniku Ustaw, jest jeszcze długa i wyboista. Jeżeli rzeczywiście nowe przepisy wejdą w życie pod koniec pierwszego kwartału 2022 r., to oczywiście nie oznacza, że punkt w Malborku zacznie działać chwilę później.

- Po wprowadzeniu nowych przepisów i zasad dotyczących przyjmowania wniosków paszportowych i wydawania paszportów zostanie ponownie ogłoszony konkurs na stanowisko ds. obsługi klientów TPP w Malborku. Po rozstrzygnięciu naboru pracownik zostanie przeszkolony w Oddziale Paszportów w Gdańsku pod okiem wielu doświadczonych pracowników, z którymi łatwiej pozna nowe przepisy i zasady obsługi systemu. Wynika to z faktu, że przewidywane zmiany w obsłudze systemu są na tyle znaczące, że nowy pracownik mógłby sobie z nimi samodzielnie nie poradzić, chcąc nauczyć się nowego systemu paszportowego – wyjaśnia Marcin Tymiński.

Jak wspomnieliśmy, osoby zainteresowane złożeniem wniosku o wydanie paszportu mogą to zrobić w dowolnym punkcie. Najbliższy działa w Tczewie przy ul. Piaskowej 2. Wizyty należy rejestrować pod numerem telefonu 58 773 48 75 lub 58 773 48 65. Godziny przyjęć interesantów:

  • poniedziałek 8.30-15.00
  • wtorek 8.30-15.00
  • środa 8.30-15.00
  • czwartek 8.30-16.00
  • piątek 8.30-14.00
  • przerwa: 12.00-12.30.

Można też udać się do Oddziału Paszportów w Gdańsku, ul. Okopowa 21/27, wejście od ul. Rzeźnickiej. Rezerwacji wizyt można dokonywać od poniedziałku do piątku w godz. 8-15.30 pod numerem telefonu 58 30 77 102.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie