MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Funkcjonariusz ZK oddał osocze w ramach akcji Służby Więziennej

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Fot. Archiwum ZO NSZZFiPW w Gdańsku
Na apele o oddawanie osocza przez ozdrowieńców odpowiadają też mieszkańcy powiatu malborskiego. Na taki krok zdecydował się m.in. Jarosław Wodziński, funkcjonariusz Służby Więziennej i wiceprezes Oddziału Rejonowego PCK w Malborku.

Jesienna fala zakażeń koronawirusem dała się we znaki także w Zakładzie Karnym w Malborku. Jak wyjaśniał nam wówczas rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku, osadzeni byli bezpieczni, SARS-CoV-2 potwierdzono u funkcjonariuszy. Podobnie sytuacja przedstawiała się w ZK Sztum. Teraz ozdrowieńcy z obu jednostek odpowiedzieli na apel o oddawanie osocza i wzięli udział w akcji Służby Więziennej.

To naprawdę istnieje i naprawdę z tym nie ma żartów – mówił nam o koronawirusie mł. chor. Jarosław Wodziński, funkcjonariusz SW z malborskiego ZK, który właśnie oddał osocze.

Na COVID-19 zachorował pod koniec września. Wyjaśnia, że już podczas pobytu w szpitalu myślał o tym, by po wyzdrowieniu pomóc innym. Mł. chor. Jarosław Wodziński jest przewodniczącym Zarządu Okręgowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w Gdańsku, a także wiceprezesem Oddziału Rejonowego PCK w Malborku.

Wiceprzewodniczącym Zarządu Okręgowego NSZZFiPW jest natomiast kpt. Tadeusz Łoziński z Zakładu Karnego ze Sztumu, który również wyzdrowiał po zakażeniu koronawirusem. Razem oddali osocze w tym samym czasie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.

Ozdrowieńcy i dawca osocza. Ważne informacje

RCKiK w Gdańsku uczestniczy w ogólnopolskim programie pobierania osocza od ozdrowieńców, którzy w ostatnim czasie przebyli COVID-19.

Ozdrowieńcem jest osoba:
[*]u której wykryto wcześniej obecność wirusa SARS-CoV-2 za pomocą badania PCR lub testem antygenowym (może przebyć zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19);
[*] która nie miała wcześniej stwierdzonego zakażenia, ale obecnie w jej krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 w klasie IgG (metodą ilościową), bez konieczności wykonywania badań wymazu z nosogardzieli metodą PCR.
[/lista]

Dawcą może być osoba w wieku 18-60 lat, która:

  • przechorowała COVID-19, została uznana za wyleczoną i czuje się zdrowa oraz minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów/zakończenia izolacji;
  • przeszła bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 oraz minęło 18 dni od zakończenia izolacji (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR);
  • która nie miała stwierdzonego zakażenia, a obecnie w jej krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 i minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał.

Na zabieg pobrania osocza trzeba umówić się telefonicznie na konkretne godziny w RCKiK w Gdańsku, tel. 503 651 645 (rejestracja do oddania osocza pon.-sob. od 7.15 do 12.30).
W oddziałach terenowych w Tczewie, Starogardzie Gdańskim i Kwidzynie istnieje możliwość oddania przez ozdrowieńców krwi pełnej (450 ml). Kontakt poprzez e-mail: [email protected], tel. 503 651 645 od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-14.30 i soboty w godz. 7.30-13.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto