MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

"Czwartki na Przedzamczu" w Muzeum Zamkowym w Malborku. Tematem pierwszego spotkania będą straty wojenne

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
„Czwartki na Przedzamczu” to nowa inicjatywa Muzeum Zamkowego w Malborku, do udziału w której instytucja zaprasza do nowej przestrzeni swojej Biblioteki Naukowej. Pierwsze spotkanie odbędzie się 4 lipca.

Nowy cykl w Muzeum Zamkowym w Malborku. Spotkania na Przedzamczu

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia br. oddane zostały do użytku dwa odtworzone budynki dawnego, w części datowanego również na okres średniowiecza ciągu gospodarczego. W środku powstały nowoczesne przestrzenie, w których mieszczą się obecnie Biblioteka Naukowa, pracownie konserwatorskie, pracownia digitalizacji, Centrum Badań nad Dziedzictwem Zakonu Krzyżackiego i archiwa.

Inwestycja zrealizowana za ponad 30 mln zł ma służyć również mieszkańcom i turystom, czego przejawem jest m.in. najnowszy pomysł Muzeum Zamkowego. Raz w miesiącu, zawsze w czwartek, w sali konferencyjnej Biblioteki Naukowej będą się odbywały spotkania dla „absolutnie każdego”.

Pasjonatów historii, miłośników książek, osób szukających sposobów na wartościowe spędzenie czasu, starszych, młodszych. Zabierzemy cię w podróż po meandrach historii, pokażemy pracę muzealnika, opowiemy o ciekawych publikacjach i nie tylko – zapowiada Muzeum Zamkowe.

Krzesło jako symbol zabytków utraconych i odzyskanych

Pierwsze spotkanie w ramach „Czwartków na Przedzamczu” odbędzie się 4 lipca o godz. 17. Tytuł „Krzesło odzyskane... strata – proweniencja - tożsamość miejsca” już wiele mówi, bo tematem będą badania strat wojennych i zbiorów rozproszonych zamku malborskiego. Od 2018 roku Muzeum Zamkowe realizuje projekt „Straty”, którego celem jest odzyskiwanie zabytków ruchomych utraconych po drugiej wojnie światowej.

Pochylimy się nad problematyką strat wojennych i metodologią badań proweniencyjnych, zaprezentujemy dotychczasowe efekty projektu, nie tylko w postaci odzyskanego zabytku, ale także wydawnictw, które będzie można otrzymać podczas spotkania. Liczymy na aktywne uczestnictwo w spotkaniu. Osoby zainteresowane odsyłamy na stronę internetową www.straty.zamek.malbork.pl, gdzie wcześniej można zapoznać się z poruszaną problematyką, bowiem liczymy na dyskusję z Państwem – zachęca muzeum.

Tytułowe krzesło jest symbolem wszystkich utraconych, poszukiwanych, odzyskanych zabytków pochodzących z przedwojennych zbiorów zamku w Malborku. Ale nie tylko symbolem, bo istnieje. W bieżącym roku do Muzeum Zamkowego wróciło siedem krzeseł, które powstały około 1894 roku na zlecenie Zarządu Odbudowy Zamku jako pastisze mebli XVII-wiecznych. Stanowiły wyposażenie wnętrz zamkowych, z których zniknęły po działaniach wojennych w 1945 roku. Trafiły najpierw do Starostwa Powiatowego w Malborku, a ostatnim miejscem składowania był Ratusz Staromiejski.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto