18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Jeszcze przez miesiąc mieszkańcy będą pić bardzo twardą wodę

(JS)
Stacja uzdatniania wody
Stacja uzdatniania wody Fot. Anna Arent-Mendyk
Jeszcze przez miesiąc mieszkańcy Malborka będą pili w pełni uzdatnioną, a tym samym twardszą wodę.

Przedłuża się bowiem jej laboratoryjne badanie wykonywane przez naukowców z Politechniki Gdańskiej, które ma wykazać, w jakim stopniu można mieszać ciecz uzdatnioną z nieuzdatnioną, by stała się miększa.
- Wiem od naukowców, że będzie można mieszać wodę, ale zanim dadzą nam ostateczną odpowiedź, chcą być tego bardzo pewni - mówi Helena Krysik, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Malborku.

Problem z jakością cieczy, na którą narzekają mieszkańcy, rozpoczął się wraz z oddaniem do użytku stacji uzdatniania wody pod koniec ub. roku. Zakład uruchomiono, bo wodę trzeba uzdatniać, dlatego że wcześniej nie spełniała norm zdrowotnych. Było w niej za dużo niebezpiecznych jonów amonowych, żelaza czy fluoru.
Malborczycy krytykowali "kranówkę" także za jej wygląd. Po rozruchu stacji do domów trafiała zabarwiona na żółto ciesz z osadami. Część mieszkańców zaczęła kupować butelkowaną wodę w sklepach. Przez twardość uzdatnionej cieczy zwiększyły się koszty odkamieniania urządzeń AGD. Na filtrach gromadziła się też galaretowata maź.
- Badania wykonujemy po to, by ta maź już się nie pojawiała i żeby nie zaśmiecać więcej sieci wodociągowej - tłumaczy Krysik. - Naukowcy powiedzieli nam, że podczas rozruchu stacji uzdatniania dostawca technologii niepotrzebnie dodawał pożywki dla bakterii, które miały się zaszczepić w stacji. Galaretowata maź była wynikiem nadmiaru bakterii, których zadaniem jest wytrącanie z wody jonów amonowych.

W siedzibie PWiK Malbork stworzono laboratorium, gdzie odbywa się badanie mieszanej w różnych proporcjach wody uzdatnionej z nieuzdatnioną.
Celem analizy, przeprowadzanej przez naukowców Politechniki Gdańskiej, jest zmiękczenie wody, której twardość wynosi obecnie ok. 360 miligramów węglanu wapnia na 1 litr. Według polskich norm twardości, taka ciecz jest klasyfikowana jako bardzo twarda. Laboratoryjna ekspertyza ma pozwolić obniżyć twardość cieczy do poziomu ok. 280 mg węglanu wapnia w litrze. Wówczas, według polskich norm, będzie ona uznawana jako średniotwarda.

Zapraszamy do galerii zdjęć (zakładka "Zdjęcia" nad tytułem artykułu)

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto