Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Panorama miasta z wielkiego "kaloryfera", czyli elewatora na Piaskach. Elewarr okazuje się dobrym punktem widokowym

Anna Szade
Anna Szade
Któż nie lubi patrzeć na świat z wysoka. Nic dziwnego, że turyści chętnie wdrapują się na zamkową wieżę widokową. To najwyższa atrakcja Malborka, na którą z której można skorzystać podczas zwiedzania Muzeum Zamkowego. Ale w strefie przemysłowej jest inna wieża, z której można oglądać miasto. Udało nam się tam wejść. Z tamtej perspektywy pokrzyżacka warownia wygląda trochę jak… miniatura.

Malbork można podziwiać z 66-metrowej wieży zamkowej. Wystarczy kupić bilet wstępu i wspiąć się po stromych schodach na górę. Z poziomu dziedzińca Zamku Wysokiego to „tylko” 48 metrów. Muzeum Zamkowe oferuje tę atrakcję w sezonie letnim.
Widać z niej również drugi dostępny punkt widokowy, czyli wieżę ciśnień na pl. Słowiańskim. Ma raptem 30 metrów wysokości. Ale za to wcale nie trzeba piąć się w górę na własnych nogach, bo w obiekcie prowadzonym przez Malborskie Centrum Kultury i Edukacji jest winda. Pokonuje się tylko parę schodków i można przez wąskie okienka obejrzeć wszystko, co jest dookoła.

Na co dzień niedostępny dla zwiedzających jest elewator należący do Elewarr sp. z o.o. Ale z 42 metrów tego wielkiego „kaloryfera” też rozciąga się piękny widok. Nam się udało, dlatego dzielimy się tym, co udało nam się zobaczyć.

Malbork zajmuje obszar o wielkości 17,14 km kw., granicząc z gminą Malbork, która otacza miasto prawie całkowicie oraz na wschodzie w niewielkim fragmencie z gminą Stare Pole. Ale z okien elewatora rozciąga się widok na dalsze tereny naszpikowane wiatrakami, które przypominają dziecięce zabawki.

W mieście, jak to w mieście, są ulice, przy nich domy, szkoły, firmy, obiekty handlowe, ale są też… pola. Statystyki dotyczące wykorzystania gruntów dokładnie opisane są w raporcie o stanie miasta.

Tereny zurbanizowane i zabudowane zajmują powierzchnię 986 hektarów, co stanowi ponad 57 proc. całości gruntów miasta, a użytki rolne powierzchnię 595 hektarów, czyli ponad 35 proc. terenów miasta. Łąki i pastwiska zajmują łącznie 109 ha, co stanowi 6 proc. miasta – czytamy w urzędowym dokumencie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Malbork. Minister rolnictwa po wizycie w firmie Elewarr: "Sytuacja na rynku zbóż jest opanowana". Co z drożyzną w sklepach?

Z elewatora widać też sporo zieleni, choć mieszkańcy często kręcą nosami, że nie dba się o drzewa w przestrzeni publicznej.
- Zieleń urządzona zajmuje ok. 119 hektarów. Największym zwartym obiektem zielonym w mieście jest Park Miejski o powierzchni 38,9 hektarów. Pozostałe tereny zajmują grunty pod wodami oraz nieużytki, stanowiące ponad 7,6 proc. powierzchni miasta – policzyli urzędnicy.

Dopełnieniem tego obrazu jest Nogat. Rzeka swoją niebieską wstążką okala miasto. Pięknie się komponuje z sierpniową żółcią zbóż i zielenią drzew. Zresztą sami zobaczcie.

- Znaleźliśmy dworzec po sprawdzeniu, na co warto zwrócić uwagę w nocy przed wizytą w zamku. Dworzec kolejowy ma piękne wnętrze. Zaparkowaliśmy i zapłaciliśmy za postój, zastanawiając się, czy było warto, ale chociaż zajęło to tylko około 15 minut, było pięknie zobaczyć - zachęca w recenzji para na TripAdvisorze.

Malbork i okolice w TripAdvisor 2023. W TOP 7 atrakcji znala...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto