Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malborskie obchody 84 rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Jerzy Litwiński (z prawej) był członkiem Szarych Szeregów, których rocznica powstania również obchodzona jest 27 września.
Jerzy Litwiński (z prawej) był członkiem Szarych Szeregów, których rocznica powstania również obchodzona jest 27 września. Radosław Konczyński
Na Skwerze Żołnierzy Wyklętych i przy obelisku poświęconym ZHP w Malborku odbyły się w środę (27 września) uroczystości w 84 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

84 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Jak to się zaczęło?

Przy Pomniku Armii Krajowej na Skwerze Żołnierzy Wyklętych burmistrz Marek Charzewski przypomniał, że „wrzesień 1939 roku to jeden z najtragiczniejszych okresów w dziejach naszej Ojczyzny”. Najpierw od zachodu Polskę najechały Niemcy, a siedemnaście dni później dołączył do nich Związek Radziecki. Tak rozpoczęła się „najbardziej krwawa wojna w dziejach ludzkości”.

Najkrwawsza również dla naszej Ojczyzny. W wniku II wojny światowej Polska straciła co piątego obywatela. Walka z dwoma bezwzględnymi agresorami z góry była skazana na porażkę. W końcowych dniach września Polacy wiedzieli, że kampania wrześniowa jest przegrana, ale postanowili nie poddać się w walce o wolną, niepodległą Ojczyznę, postanowili przenieść walkę do struktur konspiracyjnych – przypominał Marek Charzewski.

I tak w nocy z 26 na 27 września 1939 r. powstała Służba Zwycięstwu Polski. Po przekształceniach w 1942 roku decyzją generała Władysława Sikorskiego została przekształcona w Armię Krajową.

Powstanie SZP rozpoczyna okres tworzenia oddziałów konspiracyjnych, które już po wojnie przez historyków polskich i europejskich uznane zostały za coś wyjątkowego. W związku z tą wyjątkowością nadano im nazwę „Polskie Państwo Podziemne”. Było fenomenem na obszarze okupowanej Europy. Posiadało największą w Europie podziemną armię - AK liczącą ponad 250 tysięcy walczących – mówił burmistrz Malborka.

Uroczystości w Malborku. Oklaski dla Jerzego Litwińskiego

Włodarz przypomniał, że poza pionem wojskowym PPP posiadało również wszystkie struktury charakterystyczne dla państwa w czasie pokoju: rząd, podziemny parlament, tajną oświatę, jednostki kultury, wymiaru sprawiedliwości, konspiracyjne wydawnictwa itd.

Spotkaliśmy się tu, aby wyrazić naszą wdzięczność dla wszystkich tych, którzy w strukturach konspiracyjnych PPP walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ale mamy również świadomość wielkiej dumy jako Polacy, że nasi rodacy sprzed 84 lat potrafili stworzyć coś, czego nie potrafił stworzyć żaden inny naród w okupowanej Europie – dodał burmistrz.

27 września jest również rocznicą utworzenia Szarych Szeregów wyniku przeniesienia Związku Harcerstwa Polskiego do podziemia.

Szare Szeregi składające się z młodych i bardzo młodych ludzi były również wyjątkowym podmiotem, pokazały to choćby podczas Powstania Warszawskiego. Podstawa zasada, jaką się kierowały, to „Dziś, jutro, pojutrze”. Dziś - walka konspiracyjna, jutro - walka otwarta z okupantem, pojutrze - praca dla wolniej i niepodległej Ojczyzny – przypomniał Marek Charzewski.

Uczestnicy nagrodzili oklaskami mieszkańca Malborka, który był członkiem Szarych Szeregów i wziął udział w środowej uroczystości. To dziś 97-letni dh hm. Jerzy Litwiński, ciągle we wspaniałej kondycji.

Kwiaty zostały złożone również pod kamieniem poświęconym żołnierzom wyklętym oraz przy obelisku na Skwerze ZHP.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto