Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejski Obszar Funkcjonalny Malbork - Sztum. Marszałek regionu przekazał decyzję o dofinansowaniu. To 21 mln euro na wspólne inwestycje

Anna Szade
Anna Szade
Przedstawiciele MOF Malbork - Sztum odebrali decyzję o poziomie dofinansowania wspólnych przedsięwzięć.
Przedstawiciele MOF Malbork - Sztum odebrali decyzję o poziomie dofinansowania wspólnych przedsięwzięć. Jacek Sowa/UMWP
W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego przedstawiciele Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Malbork – Sztum odebrali w piątek (12 maja) decyzję o przyznanych środkach z budżetu Funduszy Europejskich dla Pomorza. Dofinansowanie wynosi ponad 21 mln euro.

MOF Malbork-Sztum. Kto go tworzy?

Miejski Obszar Funkcjonalny Malbork-Sztum to właściwie nic nowego, bo funkcjonował już przy okazji działań dofinansowanych w ostatnich latach z funduszy unijnych. To właśnie dzięki temu połączeniu sił wymieniono oświetlenie uliczne na LED, powstały ścieżki rowerowe, przeprowadzono termomodernizację wielu obiektów publicznych, choćby szkół i przedszkoli.

Obszar MOF Malbork-Sztum tworzą obecnie:

  • miasto Malbork,
  • miasto i gmina Sztum,
  • gmina Malbork,
  • gmina Stare Pole,
  • miasto i gmina Nowy Staw,
  • gmina Miłoradz,
  • powiat malborski,
  • powiat sztumski.

Fundusze Europejskie dla Pomorza. Jaki instrument finansowy dla MOF?

W piątek (12 maja) Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, przekazał uchwały Zarządu Województwa Pomorskiego o alokacji środków dla poszczególnych MOF z całego regionu. Wsparcie dla nich ma stanowić ok. 343 mln euro. To blisko 20 proc., budżetu Funduszy Europejskich dla Pomorza, które zastąpiły Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Kontynuowany będzie również sposób, w jaki każdy MOF będzie mógł wydać te pieniądze. To doskonale znany władzom samorządowym instrument Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Mechanizm ZIT to instrument przyczyniający się do realizacji strategii rozwoju miast i ich obszarów funkcjonalnych poprzez realizację projektów współfinansowanych ze środków UE, których wyboru członkowie MOF dokonują samodzielnie i wspólnie – wyjaśnia Mieczysław Struk.

W województwie pomorskim jest dziewięć miejskich obszarów funkcjonalnych. W skrócie mówiąc, każdy z nich otrzyma określoną pulę euro na realizację ważnych inwestycji czy działań istotnych społecznie, nie będzie już musiał startować w konkursach na te przedsięwzięcia.
– ZIT to również narzędzie partnerskiej współpracy wielu podmiotów, takich jak samorządy lokalne, organizację pozarządowe czy pracodawcy – dodaje marszałek.

Mechanizm ZIT będzie wdrażany zarówno ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, w takich obszarach, jak wsparcie migrantów oraz usługi społeczne, jak i z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w zakresie kompleksowej termomodernizacji, przystosowania się do zmian klimatu, różnorodności biologicznej, mobilności miejskiej, infrastruktury społecznej czy infrastruktury zdrowia.

Mam oczywiście świadomość, ze środki dedykowane poszczególnym ZIT nie są wystarczające do zmierzenia się ze wszystkimi wyzwaniami rozwojowymi. Pamiętajcie jednak, że macie otwarty dostęp do konkursów w obszarach FEP, które nie są objęte instrumentem ZIT – poinformował marszałek Struk.

Pieniądze rozdzielone. Jak to wygląda w regionie?

MOF Malbork-Sztum otrzyma prawie 21 mln euro. Kiedy zacznie się wydawanie tych pieniędzy?

Każdy MOF będzie musiał podpisać indywidualnie porozumienie z władzami regionu, gdy będzie miał gotową i zatwierdzoną strategię dla swojego obszaru funkcjonalnego. Teraz odbieraliśmy tylko decyzję o ich alokacji – mówi nam Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Jeszcze nie zapadły ostateczne decyzje, na co wydane zostaną pieniądze w MOF Malbork-Sztum. Strategia rozwoju dopiero powstaje, a to ona ma określać kierunki przyszłych działań.

Mamy wiele zadań, ale to na podstawie strategii będziemy dokonywać podziału środków. Malbork m.in. stawia na elektromobilność i planuje kolejne zakupy autobusów elektrycznych, dla Sztumu najważniejszy jest węzeł transportowy przy dworcu – wylicza Marek Charzewski.

PRZECZYTAJ TEŻ: Powiat malborski. Mieszkańcy mają głos. Zamiast w internecie, wystawią cenzurkę w ankiecie. Taka diagnoza pomoże stworzyć strategię rozwoju

Między partnerami mowa jest również o ścieżkach rowerowych tam, gdzie ich brakuje. To tylko niektóre z przykładów zmian, które mają poprawić jakość życia mieszkańców.

Ile dostaną inni? Oto pełna lista

Wiadomo, ile pieniędzy trafi do innych obszarów funkcjonalnych:

  • Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot otrzyma najwięcej, bo ok. 177 mln euro,
  • MOF Słupsk - ponad 46 mln euro,
  • MOF Chojnice-Człuchów - ok. 23 mln euro,
  • MOF Starogard Gdański - prawie 20,5 mln euro,
  • MOF Lębork - ok. 17,5 mln euro,
  • MOF Kwidzyn - 16,5 mln euro,
  • MOF Kościerzyna - ponad 10 mln euro,
  • MOF Bytów - ponad 9,7 mln euro.

Jak podkreśla Urząd Marszałkowski, nie można utożsamiać MOF z poszczególnymi powiatami. Granice obszarów zostały wyznaczone przez plan zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego 2030. Przykładem jest np. MOF Lębork, w którego skład wchodzi gmina z powiatu wejherowskiego.

Na obszarach MOF mieszka ponad 80 proc. mieszkańców województwa pomorskiego, a dedykowane na ZIT środki unijne będą nie tylko dla nich istotnym impulsem rozwojowym, ale również dają partnerstwom narzędzie do samodzielnego określania potrzeb inwestycyjnych – mówił w piątek marszałek Struk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto